اتاق مانیتورینگ چیست ؟

اتاق مانیتورینگ

دوربین های مداربسته امروزه به یکی از ارکان اصلی کاربران بمنظور بالابردن میزان نظارت و امنیت محلشان تبدیل شده است بطوریکه اگر شخصی بخواهد این میزان نظارت را در مکان شخصی و یا عمومی مورد نظر خود بالا ببرد اولین کاری که به ذهنش می رسد استفاده از همین دوربین های مداربسته برای این منظور می باشد که امروزه شاهد استفاده از دوربین های مداربسته در انواع مکانهای بسته و باز با کاربری های متفاوت می باشیم که این اماکن عبارتند از : خیابانها ، مکانهای پرتردد عمومی مانند مترو ، سازمانها ، منازل و بسیاری از اماکن دیگر می باشند.

در برخی از اماکن وسیع بدلیل اینکه تعداد استفاده از سیستم دوربین های مداربسته بسیار بالا می باشد نیاز است تا مدیریت آنها را بصورت متمرکز در یک محل با امکانات مورد نیاز انجام داد تا بخوبی کار نظارت در آنجا صورت بگیرد. برای همین از یک اتاق مخصوص به اسم اتاق مانیتورینگ برای این منظور استقاده می شود که در مقاله امروز شرکت الکامپ می خواهیم به بررسی آن بپردازیم پس با ما همراه باشید.

اتاق مانیتورینگ به اتاقی گفته می شود که در آن تمام خروجی تصاویر مر بوط به دوربین های مداربسته که در نقاط مختلف یک محل وسیع قرار گرفته اند جمع شده و با استفاده از چندین مانیتور به بررسی و نظارت تصاویر بمنظور کنترل امنیت محل پرداخته می شود که برای هر تعداد مشخصی از تعداد مانیتور ها از یک اپراتور برای نظارت تصاویر ارسالی استفاده می شود.

برای مثال فرض کنید که تصاویر ۱۲۸ دوربین مداربسته را بر روی مانیتور بزرگ بخواهیم نمایش دهیم که معمولاً  این تصاویر را با دسته های ۱۶و یا ۳۲ تایی بر روی مانیتور یک مانیتور به قسمت های کوچکتر تقسیم می شوند واز سوی دیگر هر اپراتور می تواند بطورهمزمان بر روی ۲ دسته مانیتور نظارت داشته باشد و در صورتیکه این دسته بندی تصاویر بصورت ۳۲تایی باشد اپراتور حداکثر می تواند بر روی ۶۴ تصویر دوربین مداربسته نظارت داشته باشد که در این صورت نیاز به ۲ اپراتور برای نظارت تعداد تصاویر از دوربین های مداربسته می باشم تا بتوان نظارت لازمه را بر روی محیط داشت.

همچنین باید در کنار ۲ دسته مانیتور گفته شده برای هر اپراتور از ۲ مانیتور مجزا با ابعاد کوچکتر استفاده کرد تا در صورت دیدن مورد مشکوک در یکی از تصاویر بتوان آنرا به مانیتور مجزا بمنظور مشاهده بهتر منتقل کرد. همچنین در صورتیکه دوربین مداربسته قابلیت حرکت و یا زوم بر روی تصاویر را داشته باشد اپراتور باید این عمل را بمنظور دید بهتر انجام دهد.

 

مکانهای وسیع به چه اماکنی گفته می شود ؟

این اماکن عبارتند از :

 • بیمارستانها
 • مجموعه های بزرگ ورزشی و تفریحی
 • ارگانهای بزرگ دولتی و خصوصی
 • دانشگاه های بزرگ کشور
 • و بسیاری از اماکن بزرگ که می خواهند از تعداد زیادی از دوربین های مداربسته استفاده کنند.

 

یک اتاق مانیتورینگ باید دارای په امکاناتی باشد ؟

برای داشتن نظارت بهتر و راحتی اپراتورهای نظاره گر بمنظور پیگیری بهتر ، یک اتاق مانیتورینگ باید چنین امکاناتی برخوردار باشند که اینها عبارتند از :

 • داشتن مانیتور های با کیفیت برای نمایش بهتر تصاویر
 • داشتن تعداد اپراتورهای مورد نیاز بمنظور تسلط بهتر بر روی تصاویر نظارتی
 • برقرار بودن مکان استراحت برای اپراتور ها و دیگر کارکنان
 • صندلی مناسب
 • برقرای دمای مناسب اتقا مانیتورینگ بمنظور راحتی کارکنان
 • استفاده از رک های مورد نیاز برای قرار دادن تجهیزات مربوط به دوربین مداربسته در درون آن

 

مزایای استفاده از اتاق مانیتورینگ چیست ؟

 • امکان دسترسی محدود کاربران کاربران سازمان به تصاویر
 • متمرکز شدن نظارت تمام قسمت های محل وسیع در یک محل
 • ضبط ، یررسی و اقدامات مناسب بمنظور نظارت بهتر تصاویر دریافتی

 

از چه مانیتورهایی برای اتاق های مانیتورینگ استفاده می شود ؟

این را باید در نظر داشت که برای نمایش بهتر تصاویر بر روی مانیتور ، از مانیتور هایی استفاده شود که دارای کیفیت تصویر  متناسب به رزولشن دوربین مداربسته باشد تا از کیفیت تصویر دریافتی کاسته نشود. بعنوان مثال اگر خروجی تصویر دوربین مداربسته  برابر است با رزولشن ۴k  باید مانیتوری را انتخاب کنیم که دارای چنین خروجی باشد. همچنین باید به پورت ورودی مانیتور  برای دریافت تصاویر توجه کرد که در هنگام استفاده بمشکل برنخوریم، بهنوان مثال برای انتقال تصاویر با روزلشن بالا و گاهی همراه با صدا نیاز است از پورت HDMI برای این منظور استفاده کرد که در هنگام تهیه این مانیتور ها باید به این نکته توجه شود.

مانیتورهای  که برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند دارای ابعاد بزرگی می باشند که به آنها ویدئو وال (Video Wall) گفته می شود که مطابق با نیاز باید به خصوصیات آن هنگام تهیه آنها توجه کرد.

 

در پایان می توان گفت که اتاق مانیتورینگ محلی است که برای نظارت تصاویر تعداد تصاویر زیادی از دوربین های مداربسته بمنظور تمرکز بهتر این تصاویر صورت می گیرد که معمولاً در اماکن وسیعی که از تعداد دوربین های مداربسته بسیار زیاد استفاده می شود مناسب می باشد.

شرکت الکامپ با داشتن مجوز رسمی از اتحادیه صنف دوربین های مداربسته و انجام بیش از ۴۰۰۰ پروژه موفق آماده است تا شما مشتریان گرامی در بخش مختلف مربوط به سیستم دوربین های مداربسته مانند مشاوره ، فروش و نصب با استفاده از کادر مجربی که در اختیار دارد همراهی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *