استاندارد تصویر PAL , NTSC چه کاربردی در دوربین مداربسته دارد ؟

کاربرد استاندارد PAL , NTSC در دوربین مداربسته

 

در دنیای الکترونیک با پیشرفت تکنولوژی هر روز فناوری های جدید تری به بازار عرضه می شوند که هدف از این کار بهبود عملکرد فناوری فعلی و ارائه خدماتی بهتر به کاربران می باشد که یکی از شاخه های وابسته به الکترونیک، تصویر برداری می باشد که از سالیان دور تا به امروز بمنظور نشان دادن محتوا به مردم با کاربری های متفاوت می باشد که طی این سالیان همواره در حال رشد بوده و می باشد و هر نوع آن بصورت یک استاندارد بیان شده شده است که در مقاله امروز شرکت الکامپ می خواهیم به بررسی ۲ تا از معروفترین آنها بپردازیم که چندین سال است که مورد استفاده قرار می گیرد که آن استانداردهای تصویری بنام PAL , NTSC می باشند که در مقاله امروز شرکت الکامپ می خواهیم به بررسی آنها بپردازیم پس با ما همراه باشید.

استاندارد تصویر NTSC چیست ؟

در اوایل سال ۱۹۵۰ میلادی که در آمریکا قالب رنگی تلویزیونی بوجود آمده بود هر شرکتی شروع به تولید تلویزیون های رنگی با محدوده رنگ متفاوت کرده بود که در مقایسه تولیدات هریک از آنها شاهد تفاوت های زیادی بمنظور تولید رنگ در نمایش تصاویر تلویزونی می بودیم . برای همین منظور کمیته استاندارد تلویزیون در سال ۱۹۵۳ استانداردی تحت عنوان NTSC که مخفف national Television Standard Commitee به معنی کمیته استاندارد بین المللی تلویزیون می باشد که توسط کمیته استاندارد تلویزیون آمریکا ابداع شد که در آن تولید کنندگان را مجبور کرد تا محدوده رمزگذاری رنگ تلویزیون (سیاه و سفید و رنگی) را طبق استاندارد مشخص شده تولید کنند تا کاربران شاهد تفاوت رنگ و کیفیت در بین شرکت های تولید کننده نباشند.

استاندارد NTSC دارای چه خصوصیاتی می باشد و در کدام کشورها استفاده می شود ؟

 

این استاندارد در کشورهای آمریکای شمالی ، بخشی از آمریکای جنوبی و تعداد کمی از کشورهای آسیای مرکزی مانند کره و ژاپن مورد استفاده قرار می گیرد.

از خصوصیات این استاندارد آنالوگ تصویر می توان  به روزلشن ۴۸۰ * ۷۲۰ بهمراه  ۳۰ فریم در ثانیه اشاره نمود که امروزه در انتقال تصویر سیستم های تلویزیونی کشورهای نامبرده و برخی از  DVD Playerها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

استاندارد تصویر PAL چیست ؟

 

استاندارد PAL مخفف کلمه Phase Altenative Line که به معنی فاز متناوب خطی  می باشد که در سال ۱۹۵۰ توسط آلمانی ها ابداع شد که هدف از استفاده آن تقویت نقاط سیگنال NTSC می باشد که امروزه در اکثر کشورهایی اروپایی ، آسیا و آفریقا مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند در شبکه های محلی سیگنال تصویری را تا ۵۰ هرتز سریعتر نسبت به NTSC افزایش دهد.

حصوصیات این استاندارد می توان به رزولشن ۵۷۶ * ۷۲۰ با ۲۵فریم در ثانیه اشاره کرد.

 

 چه تفاوت هایی بین استاندارد تصویر NTSC , PAL وجود دارد ؟

خصوصیات استاندارد PAL , NTSC

همانطور که در جدول بالا ملاحظه می کنید میزان پهنای باند و تعداد خطوط در استاندارد PAL بهتر از NTSC می باشد و در نتیجه کیفیت تصاویر بهتر هست اما نرخ فریم در NTSC بیشتر می باشد . پس بنابران اگر کیفیت تصویر برایتان مهم است فرمت PAL مناسب است و اگر می خواهید رو بخش حرکت آهسته کار کنید استاندارد NTSC بخاطر داشتن فریم های بیشتر مناسب تر می باشد.

همچنین باید در نظر بگیرید که اگر قصد ارسال تصاویر را به کشور دیگری دارید ، آن کشور از چه استانداردی برای نمایش تصویر استفاده می کند تا بعداً در انتشار تصاویر دچار مشکل نشوید.

 

استانداردهای  PAL , NTSC چه کاربردی در دوربین های مداربسته دارند ؟

 

این استانداردهای تصاویر برای سیستم های انتقال تصویر آنالوگ بکار گرفته می شود که در دوربین های مداربسته آنالوگ از این استانداردها برای انتقال تصاویر به سوی دستگاه ضبط مرکزی DVR استفاده می شود، بطوریکه می توان کابل انتقال تصویر برای نمایش زنده تصویر بصورت مستقیم به نمایشگرهای تلویزیونی  متصل کرد اما این استانداردها در فقط در نوع قدیمی دوربین های آنالوگ کاربرد دارد و دوربین های مداربسته آنالوگ جدید یا همان AHD مانند دوربین های مداربسته HD CVI , HD TVI , HD SDI از این استاندارد ها استفاده نمی شود و برای نمایش تصویر آنها در نمایشگرها باید اول به دورن دستگاه DVI رمزگشایی شود و سپس دستگاه DVR آنرا تبدیل فرمت های تلویزیونی برای نمایش کند.

 

در پایان می توان گفت که استانداردهای تصویر PAL , NTSC از رایجترین استانداردها در سیستم های انتقال تصویر ویدئویی آنالوگ استفاده می باشند که از زمان ظهور سیستم تلویزونی رنگی بوجود آمده اند که هرکدام دارای خصوصیاتی می باشد و در برخی کشورها مورد استفاده قرار می گیرند که دوربین های مداربسته قدیمی آنالوگ هم از این استاندارد برای انتقال و نمایش تصاویرشان استفاده می کردند.

 

شرکت الکامپ با داشتن مجوز رسمی از سوی اتحادیه صنف دوربین های مداربسته تهران بشناسه صنفی ۰۴۶۷۱۲۷۳۲۳ بهمراه ۱۷ سال سابقه درخشان در امر واردات ، مشاوره ، فروش و نصب سیستم دوربین های مداربسته و دیگر سیستم های حفاظتی می باشد که با استفاده از کادر مجربی که در اختیار دارد آماده است شما مشتریان گرامی را در زمینه های مختلف مربوط به سیستم های نظارتی/ حفاظتی همراهی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *