انواع دوربین مداربسته از نظر ظاهری

امروزه با توجه به رشد تکنولوژی مردم برای حفظ امنیت خود بسراغ سیستم های حفاظتی می روند و دیگر بمانند گذشته بسراغ نیروی انسانی برای حفظ امنیت نمی روند چون این روش هزینه بیشتر و کارایی کمتری نسبت به سیستم های حفاظتی دارند.

سیستم های حفاظتی در دنیای امروز شامل دوربین های مداربسته و سیستم دزدگیر اماکن می باشد که ما امروز در مقاله شرکت الکامپ قصد داریم به بررسی دوربین مداربسته و انواع آن از نظر ظاهری بپردازیم .

دوربین مداربسته چیست ؟

سیستمی است که شامل تعدادی دوربین در قسمتهای مهم یک محل کاربر نصب می شود و با توجه به زاویه دیدی که دوربین از آن مکان دارد کار تصویر برداری را انجام داده و برای بمنظور ذخیره و نظارت بهتر این تصاویر آنرا به سیستم دستگاه ضبط مرکزی (DVR , NVR) ارسال می کند.

این دوربین های مداربسته امروزه به سه دسته تحت شبکه (IP) ، AHD و آنالوگ موجود هستند که که دوربین های مداربسته آنالوگ نوع قدیمی این سیستم حفاظتی می باشد  که همانطور مشخص است از نظر کیفیت و کارایی در سطح پایین و محدود می باشند و بیشتر برای مکان هایی بکار می رود که کاربران می خواهند سیستم مداربسته ارزان قیمتی وجود داشته باشد تا یک نظارتی معمولی بر محیط داشته باشند . اما نوع جدیدتر این دوربین های مداربسته ، سیستم تحت شبکه (IP) می باشد که از نظر کیفیت تصاویر بسیار بهتر از دوربین های مداربسته آنالوگ می باشد و هم از نظر امکانات نرم افزاری بسیار گشترده تر می باشد که نسبت به نوع قدیمی تر دارای قیمت بالاتری هستند و برای نصب آن  نیاز به داشتن دانش شبکه می باشد که با توجه به وضعیت گفته شده بهتر است در هنگام تهیه آن با یک شخص خبره در این زمینه مشورت داشته باشیم.

حالا بعد از اینکه فهمیدیم که دوربین مداربسته چیست و دارای چند دسته می باشند به بررسی انواع آن از نظر ظاهری می پردازیم.

 

انواع دوربین مداربسته

 

  • دوربین مداربسته DOME (سقفی یا کروی)

 

 

این مدل از سیستم دوربین های مداربسته  از نظر ظاهری حالت کروی دارند که به آنها دوربین های گنبدی هم گفته می شود و بسیار کاربرد دارند که برای محیط های داخلی استفاده می شوند و بر روی سقف قابل نصب هستند. بدنه آنها از جنس پلاستیک و فلز می باشد که نوع فلزی دارای مقاومت بیشتری هستند . لنز این دوربین ها در ۲ نوع متغییر (verifocal)  و ثابت (FIX) عرضه می شود. که در نوع متغیر امکان تنظیم فوکوس و زوم تصاویر وجود دارد.

 

  • دوربین مداربسته لوله ای یا بولت (Bullet)

 

ظاهر این نوع از دوربین های مداربسته بصورت لوله ای می باشند و قابلیت نصب بر روی دیوار را دارند و از همین جهت به آنها دوربین های هم دیواری گفته می شود. در دوربین های بولت امکان مشاهده از فاصله دور امکان پذیر است و این دوربین ها می توانند فضای زیادی را تحت پوشش قرار دهند اما امکان گردش در این دوربین ها وجود ندارد.

دوربین های بولت بدلیل اینکه دارای استاندارد IP66 و ضد آب می باشند قابل استفاده در محیط های باز را دارا می باشند که از این نوع دوربینها در حال حاضر بمنظور کنترل ترافیک در فضای باز استفاده می شود.

 

  • دوربین مداربسته صنعتی یا C- MOunt (BOX)

 

در این مدل از دوربین های مداربسته امکان در هنگام خرید لنز بر روی آنها وجود ندارد که با ید بطور جداگانه آنرا تهیه  کرد که مشتری می تواند بسته به نیاز خودش لنز را از نوع ثابت و یا متغییر با انواع کیفیت تهیه کند.

این دوربین بر روی یک پایه بر روی دیوار قابل نصب هستند که بعد از نصب لنز آماده استفاده هستند. امروزه بدلیل استفاده گسترده از دوربین های بولت و دام از مدل  باکس کمتر استفاده می شود چون دو مدل فوق کار مدل باکس بخوبی انجام می دهند.

 

  • دوربین مداربسته چرخشی (SPEED Dome)

 

این نوع از دوربین های مدار بسته برخلاف مدلهای قبلی دارای چرخش ۳۶۰ درجه می باشند  که می تواند بجای چند دوربین بمنظور همین قابلیت چرخشی که دارد مورد استفاده قرار بگیرد.  همچنین در بعضی مواقع به آنها ptz گفته می شود.

قیمت این مدل از دوربین های مداربسته به دلیل قابلیت چرخشی که در اختیار دارد بسیار گران می باشد و همچنین بدلیل قابلیت چرخشی ممکن است در بعضی مواقع بخشی از قسمت تصویر بدلیل اینکه زاویه دوربین تغییر کرده باشد گرفته نشود. در کابل کشی این دوربین های مداربسته باید دو رشته سیم جداگانه بمنظور کنترل و چرخش بدنه آنها کشیده شود.

برای کنترل بهتر این دوربین های مداربسته می توان از صفحه کلید و دسته کنترل دوربین مداربسته استفاده کرد.

 

  • دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه (fish Eye or Panaroma)

 

این مدل از دوربین های مداربسته زاویه دید آنها بصورت ۳۶۰ درجه می باشد و تصاویری که ثبت می کند بصورت پانا روما است که بیشتر برای محیط هایی که دارای امنیت بالا نمی باشند مورد استفاده قرار می گیرد. محل نصب این دوربین ها در زیر سقف می باشد و برای اینکه به میزان یکسان از تمام مناطق محیط با فاصله یکسان بتواند تصویر برداری کند بهتر است آنرا در میانه سقف محل سرپوشیده نصب کرد.

لنز این مدل از دوربین های مداربسته شبیه چشم ماهی می باشد که در بعضی مواقع به آنها دوربین های چشم ماهی یا Fish Eye گفته می شود و دارای فاصله کانونی کوتاه می باشد و بهمین خاطر است که دارای زاویه دید ۳۶۰ درجه می باشد.

 

  • دوربین های مداربسته دید در شب (IR)

این مدل از دوربین های مداربسته شامل دوربین های دام و بولت می شود و تفاوتشان با این مدل این است که در اطراف لنز دوربین LED هایی بمنظور توانایی تصویر برداری در محیط تاریک را دارد. بدین منظور در هنگام شب با استفاده از انتشار نور مادون قرمز در محیط قابلیت تصویر برداری با کیفیت و دید مطلوب را برای دوربین فراهم می کند. این نور بطور مستقیم برای چشم انسان قابل رویت نمی باشد و حسگر دوربین می تواند آنرا تشخیص داده و همچنین تصاویر دریافتی که به کمک نور این LED بدست می آید سیاه و سفید می باشد.

 

  • دوربین مداربسته مکعبی (Cube)

 

این نوع از دوربین های مداربسته قابلیت های یک سیستم جمع وجور دوربین مداربسته را دارا می باشند و با توجه به وجود اسپیکر و میکروفنی که بر روی آن تعبیه شده است برای نظارت در محیط های کوچک مانند اتاق ها می خورد. قیمت این نوع دوربین ها ارزان می باشد و برای کسانی که می خواهند از یک محیط کوچک نظارت داشته باشند مناسب است.

 

  • دوربین مدار بسته لامپی (ICSee)

این مدل از دوربین های مداربسته که بیشتر با نام لامپی معروف هستند ظاهری شبیه لامپ دارند که مانند لامپ معمولی با وصل شدن به سرپیچ لامپ و برقرار کردن جریان برق شروع بکار می کنند. اتصال این مدل از دوربین های مداربسته بصورت بیسیم می باشد که از طریق نصب برنامه و برقرای اتصال بیسیم می توان تصاویر آنرا به انواع گوشی های هوشمند ارسال کرد و غیر از آن خود دوربین را کنترل کرد. بغیر از اتصال بیسیم می توان از طریق در گاه micro sd که بر روی آنها تعبیه شده است با قرار دادن حافظه micro SD تصاویر را برای مدتی درون آن ضبط کرد. تصاویر ثبت شده این مدل از دوربین ها مانند دوربین ۳۶۰ درجه بصورت پانوراما می باشد. این دوربین های مداربسته

بدلیل اینکه بیسیم هستند و قابلیت اتصال به دستگاه ضبط مرکزی را ندارند برای کسانی که می خواهند بصورت مرتب مکان تصویر برداری دوربین را عوض کنند مناسب است.

 

  • دوربین مداربسته کوچک (mini)

ابعاد این مدل از دوربین های مداربسته بسیار کوچک است بطوریکه اندازه بعضی از آنها به اندازه بند انگشت می باشد. این دوربین ها قابلیت تصویر برداری با کیفیت بالا و دید در شب را ندارند  و به منظور دوربین مخفی در مکانهایی که می خواهند بدور از چشم افراد از دوربین مداربسته استفاده کنند کاربرد دارند.

 

جمع بندی : باتوجه به مطالب فوق دریافتیم که دوربین های مداربسته از نظر ظاهری خود دارای انواع متنوعی هستند که هریک کارایی مربوط به خود را دارد که برای تهیه سیستم دوربین های مداربسته بهتر است با مشورت از یک فرد متخصص در این زمینه اقدام به خرید این تجهیزات امنیتی کنیم تا بهترین کارایی را از آنها داشته باشیم.

 

شرکت الکامپ با انجام ۴۰۰۰ پروژه موفق و داشتن جواز رسمی از سوی اتحادیه صنف دوربین مداربسته تهران با شناسه صنفی ۰۴۶۷۱۲۷۳۲۳  آماده است تا با استفاده از کادر مجربی که در اختیار دارد مشتریان گرامی را در هریک از قسمت های مختلف دوربین مداربسته (مشاوره ، فروش ، نصب و اجرا، پشتیبانی) یاری کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *