انواع مانیتور(Monitor) یا نمایشگرها در دوربین مداربسته

کاربرد مانیتور در دوربین مداربسته

 

امروزه استفاده از تجهیزات دوربین مداربسته برای حفظ امنیت و حراست محیط یک امرضروری برای مردم بحساب می آید. با پیشرفت تکنولوژی این تجهزات نسبت به قبل پیشرفته تر شده و دارای انواع مختلفی می باشد که برای تهیه این تجهزات موقع خرید باید با توجه به بودجه و نیازی که داریم این تجهیزات مداربسته را انتخاب کنیم.

یکی از وسایل مورد استفاده در این سیستم ها که باید موقع خرید به کیفیت و ابعاد مورد نیاز مان توجه کنیم monitor  یا نمایشگرها می باشند.

Monitor یا نمایشگر چیست ؟

وسیله ای است که توسط آن می توانیم تصاویر دریافتی بصورت زنده و یا ضبط شده در دستگاه ضبط مرکزی را تماشا کنیم و بر محیط مورد نظرمان نظارت داشته باشیم.

حال این نمایشگر ها دارای چه نوعی می باشند و چه ویژگی هایی دارند؟

بطور کلی نمایشگرها در ۲ نوع اداری تجاری و صنعتی تقسیم می شوند.

نوع اول : نمایشگرهای اداری تجاری

مانیتورهای معمولی در دوربین مداربسته

 

در این نوع از نمایشگرها معمولاً از LCD ، مانیتورهای قدیمی یا می توان از  تلویزیون معمولی استفاده می شود.

همچنین باید به اندازه نمایشگر با توجه به تعداد دوربین ها برای دیدن وکنترل کردن محیط بوسیله آن توجه کرد چون در صورتی که تصاویری از تعداد بالایی دوربین را بخواهیم در یک مانیتور کوچک مشاهده و نظارت کنیم کار بسیار سخت خواهد بود، برای درک بهتر یک مثال می زنیم.

فرض کنید ما می خواهیم تصاویر ۴ دوربین را بطور همزمان در یک مانیتور ۲۱ اینچ مدیریت کنیم تا اینجا باتوجه به ابعاد مانیتور و تعداد کم دوربین ها مشکلی برای نظارت و کنترل تصاویر وجود نخواهد داشت اما اگر بخواهیم تصویر۱۶ دوربین را بطورهمزمان در چنین نمایشگری تماشا کنیم تصاویر هر دوربین با با توجه به فضا نمایشگر به ابعاد کوچکتری نمایش داده می شود که نظارت و مشاهده به چنین تصاویری واقعاً کار مشکلی است که باید در اینجا برای نظارت بهتر این تعداد تصاویر از یک مانیتور۳۲ اینچ به بالا استفاده شود تا مشکلی در مشاهده این تعداد تصاویر نباشد.

 

 تعداد پورت های مورد استفاده

پورت های مانیتور

 

امروزه به دلیل اینکه بیشتر مانیتور ها از پورت VGA , HDMI  استفاده می کنند بروی اغلب دستگاه های ضبط مرکزی این دو پورت موجود می باشد اما برخی از این دستگاه های دارای پورت AV  می باشند که در صورت عدم استفاده از سیستم با کیفیت تصویر بالا و عدم اهمیت زیاد در این رابطه می توان از تلویزون های معمولی هم برای دیدن تصاویر استفاده کرد. همچنین در برخی از پروژه های دوربین مدار بسته از میکروفن استفاده می شود. که در این صورت با استفاده از پورت HDMI برای اتصال بین مانیتور و دستگاه ضبط مرکزی می توانیم از این پورت برای انتقال همزمان تصویر و صدا استفاده کرد.

 

انواع پورت های مورد استفاده در دستگاه های ضبط مرکزی (DVR , NVR)

HDMI

VGA

VIDEO OUT

CAT 6 واستفاده از CMS

 

کیفیت تصاویر

معمولاً در بیشتر مکا نهای عمومی و جاهای کم اهمیت از دوربین ها مداربسته با کیفیت معمولی استفاده می شود که برای این منظور استفاده از نمایشگرهای معمولی جوابگوی نیاز مصرف کننده می باشد. ولی اگر دوربین های از نوع مگاپیکسلی هستند بهتر است از نمایشگر با رزولشن متناسب با کیفیت سیستم مداربسته استفاده کرد. مثلاً اگر دوربین های ما با کیفیت ۴ مگا پیکسل هستند بهتر است از تلویزیون هایی با کیفیت ۴k استفاده کنیم تا یک تصاویر دریافتی با کیفیت عالی داشته باشیم.

 

انواع رزولشن های مورد استفاده در دوربین های مداربسته

VGA= 640*480

HD=1280*720

FULL DH=1920*1080

۲k=2560*1440

۴k=3840*2160

 

نوع دوم : مانیتورهای صنعتی

 

این نوع نمایشگرها معمولاً در ابعاد بالای ۱۴ اینچ تولید می شوند و دارای بدنه فلزی می باشند و از نظر قابلیتی با مانیتور های معمولی فرق دارند و می توان در جاهای مختلف از این دستگاه برای مشاهده تصاویر دریافتی استفاده کرد. این نمایشگرها از قیمت بالایی برخوردار هستند و بهمین دلیل کاربران در بیشتر مصارف خود از مانیتورهای معمولی بجای صنعتی استفاده می کنند.

از قابلیت این مانیتورها عبارتند از :

  • کارکرد بصورت تمام وقت : در مکان هایی که امنیت حرف اول را می زند معمولاًمانیتورها بصورت ۲۴ساعته برای کنترل و نظارت محل روشن می باشند یکی از قابلیت نمایشگرهای صنعتی بدین صورت است که می توانند بصورت تمام وقت بدون اینکه کیفیت آن کم شود روشن بماند. در صورتیکه اگر بخواهیم در این مورد از معمولی استفاده کینم بدلیل روشن بودن مداوم بدلیل گرمای زیادی که ایجاد می شود باعث آسیب دیدن برد و درنهایت سوختن آن می شود.

 

  • استاندارد حفاظت (IP): برای تهیه مانیتورهای صنعتی دقت داشته باشیم که از استاندارد IP پشتیبانی کنند. بدلیل اینکه این پشتیبانی باعث می شود تا نمایشگر در برابر آسیب هایی مانند رطوبت و گرد وخاک مقاوم باشند و آسیب کمتر باشند.

 

  • استفاده از پورت های ورودی/خروجی مختلف : یکی از قابلیت هایی که این مانیتورها باید از آنها پشتیبانی کنند استفاهده از درگاه های ورودی/خروجی مختلف می باشند که باتوجه به شرایط روز بیشتر مانیتورها دارای پورت VGA , HDMI می باشند.
  • تازه سازی تصاویر (REFresh): یکی از قابلیت که این مانیتورها باید داشته باشند امکان تازه سازی تصاویر می باشد. اگر تصاویر دریافتی نوع ثابتی داشته باشد پیکسل های نمایشگر در طولانی مدت بدلیل عدم تغییر رنگ می سوزند، بهمین دلیل از این خاصیت در این مانیتورها استفاده می شود تا مانع سوختن پیکسل ها شود.

 

نتیجه گیری : با توجه به مطالب گفته شده باید درک کنیم که برای نمایش یک تصویر مناسب بهتر است از مانیتور مطابق با نیازهای کاربر استفاده شود تا در نحوه دیدن تصاویر و نظارت برمحل مشکلی وجود نداشته باشد. در هنگام تهیه نمایشگرها باید به خصوصیاتی مانند اندازه صفحه نمایش، پورت های ورودی، میزان رزولشن دستگاه توجه شود. همچنین اگر محل تحت نظر طوری باشد که باید بطور مداوم مانیتور روشن باشد باید از مانیتورهای صنعتی که مخصوص این کار هستند استفاده شود چون روشن بودن طولانی این نمایشگر باعث ایجاد گرمای زیاد بمدت طولانی می شود که اگر از مانیتور معمولی استفاده شود این دستگاه تحمل گرما و روشنایی طولانی مدت را ندارد و منجر به سوختن آن می شود.

 

مشتریان گرامی در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد راهنمایی بیشتر و یا خرید تجهیزات دوربین مداربسته می توانند با گرفتن مشاوره از کارشناسان فروش شرکت الکامپ نیاز خود را در این زمینه رفع نمایند. شرکت الکامپ با داشتن ۱۷ سال سابقه مفید و داشتن مجوز رسمی از سوی اتحادیه دوربین های مدار بسته آماده است تا نیازهای مشتریان عزیز را در این زمینه برطرف سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با الکامپ