انواع منبع تغذیه در دوربین های مداربسته

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی استفاده از تجهیزات دوربین مداربسته برای بیشتر مردم  یک امر مهم بحساب می آید و بطوریکه اگر کسی بخواهد امنیت و نظارت محیط مورد نظر خودش را بالا ببرد اولین کاری که به ذهنش می رسد استفاده از تجهیزات دوربین های مداربسته می باشد بطوریکه امروزه این تجهیزات درای انواع مختلف از نظر کارایی و ظاهری می باشد و برای اینکه کاربر بتواند تجهیزاتی تهیه کند که بیشتر کارایی ممکن را از آن داشته باشد بهتر است در این زمینه با یک فرد خبره در این زمینه مشورتی داشته باشند. در مقاله امروز شرکت الکامپ قصد داریم یکی از تجهیزات دوربین مداربسته را بررسی کنیم که بودن و صحیح کار کردن آن موجب روشن و فعال بودن سیستم دوربین مداربسته می باشد و آن انواع آداپتور دوربین مداربسته می باشد.

 

آداپتور چیست ؟

آداپتور در مرحله اول به معنی تبدیل کننده می باشد و در اینجا وظیفه دارد تا برق شهری ۲۲۰ ولت شهری را به  ولتاژ ۱۲v تبدیل کند تا اکثر دوربین های مداربسته ای که با این ولتاژ کار می کنند با دریافت انرژی مورد نیازشان کار خود را برای تصویر برداری از محیطی که در آن قرار دارند شروع کنند. این مدل از منابع تغذیه از نظر کارایی به ۲ دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :

 

۱- آداپتور مجزا (تک آمپری)

 

از این منبع تغذیه بصورت مجزا برای تغذیه هریک از دوربین های مداربسته بکار گرفته می شود. که میزان ولتاژ آنها با توجه مانند دوربین ۱۲v می باشد اما جریان خروجی آنها برابر با ۱ یا نهایتاً ۲ آمپر می باشد که در صورتیکه از مدل جریان ۲ آمپر استفاده شود می توان با استفاده از رابط برق آنرا ببین ۲ دوربین به اشتراک گذاشت.  اما با این حال بهتر است برای حفظ امنیت بهتر برای هر دوربین از آداپتوری مجزا استفاده شود تا در صورت ایجاد مشکل فقط همان دوربینی که دارد  تغذیه می شود از کار بیفتد.

 

 

مزایای آداپتورهای تک آمپری

 

  • در صورت خراب شدن هر آداپتور فقط دوربینی که به آن متصل است از کار می افتد و کل سیستم از کار نمی افتد
  • در صورت طولانی شدن فاصله دوبین تا آداپتور بدلیل آنکه نوع آداپتور و جنس را کبط ها بصورت استاندارد می باشند در طول مسیر دچار افت ولتاژ نمی شویم.

 

معایب استفاده از آداپتورهای تکی دوربین های مداربسته :

  • صرف هزینه زیاد بدلیل اینکه برای هر دوربین باید یک آداپتور تهیه کرد.
  • بالا بردن زمان و زحمت سیم کشی به این دلیل که برای مرتب بودن کار هریک از آنها را باید درون باکس قرار داد که در صورت بالا بودن تعداد باید باکس های نتعددی صرف شود.

 

۲- آداپتورهای صنعتی یا مرکزی دوربین مداربسته

 

در این نوع از سیستم منبع تغذیه یک آداپتور بزرگ در پروژه سیستم دوربین مداربسته نصب می شود و با استفاده از یک کابل و انشعاب گرفتن از آن کل دوربین های مداربسته موجود در پروژه را برق رسانی می کند. آداپتورهای مرکزی دوربین های مداربسته در برق شهری با ولتاژ ۲۲۰v را دریافت و با تبدیل آن به ولتاژ مطابق با دوربین های مداربسته برق دوربین های سیستم را تاأمین می کند. اما این آداپتور دارای جریان خروجی برق متفاوتی می باشد که باید مطابق با تعداد و نوع دوربین بکار رفته در این سیستم دوربین مداربسته باید نوع مناسب آنرا انتخاب کرد. جریان آداپتور های مرکزی عبارتند از : ۱۰ ، ۱۵ ، ۲۰ ،۳۰ و ۴۰ آمپر می باشند که مطابق با نیاز سیستم باید انتخاب شوند.

 

مزایای استفاده از آداپتورهای مرکزی در سیستم دوربین مداربسته

 

  • صرفه جویی در هزینه بدلیل اینکه برق همه دوربین ها از یک آداپتور تأمین می شود.
  • صرفه جویی در سیم کشی : بدین دلیل که کل سیستم از یک کابل مرکزی از سوی آداپتور انشعاب گرفته تأمین نیرو می شوند و دیگر مانند آداپتورهای تکی لازم به نیازی به نصب باکس های متعدد برای قرار دادن آداپتورها بدرون آن نیستیم

 

معایب استفاده از آداپتورهای مرکزی دوربین مداربسته

  • در صورت ایجاد خرابی برق کل دوربین قطع می شود وسیستم ازکار می افتد.
  • در صورتیکه در مسافت طولانی از یک کابل کم کیفیت مانند جنس آلومینیوم برای انتقال برق استفاده کنیم شاهد افت ولتاژ خواهیم بود.

 

بدلیل اینکه وظیفه سیستم دوربین های مداربسته حفظ امنیت محیط می باشد بهتر است از آداپتورهای تکی استفاده شود تا کل در صورت خرابی کل سیستم از کار نیافتد.

همچنین در هنگام خرید آداپتور بهتر است به شرایط آداپتور (قیمت، شرکت سازنده) توجه کرده و آنرا از یک محل معتبر تهیه کنید چون استفاده از یک آداپتور کم کیفیت غیر از اینکه نمی تواند توان حقیقی مطابق با برچسب مشخصاتش را تولید کند می تواند باعث آسیب رساندن به دستگاه دوربین مداربسته شود.

 

 

جمع بندی : با توجه به مطالب فوق دریافتیم که در سیستم دروبین های مداربسته ۲ نوع آداپتور وجود دارد که یکی باید بصورت تکی برای هر دوربین تهیه شود و دیگری بصورت مرکزی بکار میرود و از طریق رابط می توان برق همه دوربین های مورد استفاده دز پروژه را بخوبی تأمین کرد اما با توجه به توضیحات داده شده برای حفظ امنیت بیشتر بهتر است از آداپتور تکی استفاده شود چون در صورت خرابی کل دوربین های سیستم مداربسته از کار نمی افتند.

 

مشتریان گرامی در صورت داشتن هرگونه سؤال در مورد تهیه و راه اندازی سیستم دوربین مداربسته می توانند با تماس با کارشناسان شرکت الکامپ نیاز خود را برطرف کنند. شرکت الکامپ با داشتن ۱۷ سال سابقه مفید و داشتن مجوز رسمی از سوی اتحادیه صنف دوربین های مداربسته آماده است با استفاده از کادر مجربی که در اختیار دارد با بهترین کیفیت و قیمت رقابتی نیاز شما عزیزان را برطرف نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *