انواع میکروفن در دوربین های مداربسته

امروزه بسیاری از سیستم های دوربین مداربسته در مکانهای عمومی و خصوصی در نوع فضای باز و بسته بمنظور حفظ حراست و امنیت محیط کاربران مورد استفاده قرار می گیرند. با پیشرفت تکنولوژی این تجهیزات روز به روز گسترده تر و با قابلیت بیشتری به بازار عرضه می شوند.  یکی از این تجهیزاتی که در این صنعت برای سیستم نصب شده دوربین مداربسته بکار می رود استفاده از میکروفن برای ضبط صدا در محل نصب این تجهیزات می باشد.

میکروفن چیست ؟

وسیله ای است که انرژی صوتی را دریافت و به انرژی الکتریکی برای اهداف مختلف تبدیل می کند

کاربرد میکروفن در دوربین های مداربسته چگونه است ؟

بسیاری از کسانی که امنیت محلشان برایشان مهم است تمایل دارند که در کنار تصویر که از محیط اطرافشان دریافت می کنند صدا هم داشته باشند که امروزه  می توان این قابلیت را در سیستم دوربین مدار بسته مشاهده کرد که بصورت سرخود بر روی دوربین و یا بصورت جداگانه در سیستم نصب قرار می گیرد و برای محیط های سازمانی، اداری و سیاسی که حفظ امنیت حرف اول را میزند بسیار کاربردی می باشد زیرا با داشتن صدای افراد مختلف در آن منطقه در صورت امکان ایجاد مشکل می توان بوسیله این صدای دریافتی تدابیر لازم را بموقع انجام داد.

قسمت های مختلف یک میکروفن سیستم مداربسته

به انتهای این وسیله ۲ عدد سیم که به ۲ فیش منتهی می شود تشکیل شده است که فیش قرمز رنگ به آداپتور ۱۲ ولت برای تأمین برق وصل می گردد بدلیل اینکه این وسیله مصرف برق ناچیزی دارند در برخی از مدلها یک خروجی اضافی وجود دارد تا برای تأمین برق خود از برق دوربین استفاده کند .فیش سفید رنگ از طریق رابطی به دستگاه DVR می گردد تا بتوان آطلاعات آنرا شنود و ذخیره سازی استفاده کرد. معمولاً برای انتقال صدا از میکروفن و دستگاه ضبط مرکزی از کابل کواسیال و در بعضی مواقع هم از کابل AV استفاده شده است.

 

انواع دستگاه میکروفن سیستم مداربسته براساس شکل ظاهری :

 • میکروفن سوزنی : این میکروفن بسیار ریز می باشد و می توان از آن بعنوان میکروفن مخفی استفاده کرد بطوریکه می توان آنها را درون محفظه های داکت بکار گرفت.

 

 • میکروفن جعبه ای (BOX Microphon) : این میکروفن همانطور که از نامشان پیداست بصورت مستطیل شکل می باشند و دارای پیچی هستند که می توان میزان صدای دریافتی برای آنها دریافت کرد.

 

 • میکروفن گلفی : این میکروفن همانطور که از نامش پیداست بصورت توپ گلف می باشد که وزن بسیار سبکی دارند و با ولتاژ ۶ یا ۱۶ کار می کنند.

انتخاب میکروفن براساس جهت صدا

غیر از انواعی که براساس ظاهر گفته شد می توان نوع آنرا براساس اینکه در چه جهت هایی قابلیت ضبط صدا را داشته باشد انتخاب کرد که در این رابطه به دسته تقسیم می شوند :

 • Omni-directional(چند سویه) : در این حالت قادر است صدا را در هرجهتی دریافت کند.
 • Undirectional (یکسویه) : در این حالت میکروفن فقط در یک جهت می تواند صدا را ازمحیط دریافت کند.

 

نصب میکروفن در انواع دوربین های مداربسته

نصب میکروفن در انواع دوربین های مداربسته آنالوگ IP ,HD , امکان پذیر است و تنها روشهای نصب آنها متفاوت می باشد که با کمی بررسی می توان این کار را انجام داد.

 

مراحل نصب میکروفن در دوربین های مداربسته آنالوگ و HD

مراحل نصب میکروفن در این ۲ دوربین یکسان می باشد.

 • فیش نری AV را به دوسر کابل متصل می کنیم، برای اتصال کابل به فیش می توان از فیش نری یا لحیمی استفاده کرد. (در صورتیکه می خواهید از فیش BNC استفاده کنید )
 • یک سرفیش AV را به خروجی صدای میکروفن و سر دیگر آن را به دستگاه DVR متصل می کنیم.
 • همانطور که گفته شد مصرف برق میکروفن ها بسیار ناچیز است و می توان از یک آداپتور برای تأمین برق دوربین ها و میکروفن استفاده کرد. بدین صورت که می توان از یک کابل ۲ در۱ در استفاده از آداپتور برق آنرا برای دوربین و میکروفن به اشتراگ گذاشت . بمانند شکل زیر

 

 • پس از انجام مراحل فوق می توانید در دستگاه DVR با فشردن دکمه بلندگو میکرفن خود را امتحان کنید که در صورت درست بودن کار می توانیم میکروفن را در محل خود سفت نمایید و قطعه آماده کار می باشد.

 

مراحل نصب میکروفن در دوربین های IP

روش نصب میکروفن در دوربین های تحت شبکه مشابه دوربین های آنالوگ می باشد فقط با این تفاوت که یک سر فیش بجای آنکه در دستگاه ضبط مرکزی نصب شود با استفاده از فیش AV یا جک ۵/۳ میلیمتری به ورودی صدا دوربین IP متصل می شود.

در دوربین های تحت شبکه از دو نوع میکروفن برای این سیستم استفاده می شود :

 • یک مدل از میکروفن ها مانند میکروفن های سیستم آنالوگ می باشند که دارای دو درگاه برای خروجی صدا و تأمین برق می باشد
 • نوع دیگر دارای جک ۵/۳ میلیمتری می باشند که نیازی به تأمین برق مجزار ندارند و با وصل کردن آن به ورودی صدا دوربین می توان کار انتقال صدا و تأمین برق را انجام داد.

 

 

مراحل نصب برای میکروفن هایی که دارای کابل RCA  یا به اصطلاح AV می باشند بصورت زیر است:

 • فیشی که برای تأمین برق است را به یک فیش نری با دوعدد سیم به آداپتور دوربین بصورت اشتراکی متصل می کنیم
 • سر خروجی صدا میکروفن را با استفاده از فیش پیچی یا لحیمی به ورودی IP دوربین متصل می کنیم . اگر ورودی دوربین دارای جک ۵/۳ میلیمتری بود از یک مبدل AV به جک ۵/۳ میلیمتری استفاده می کنیم.

 • بعد با استفاده از تنظیمات دوربین مورد نظر در دستگاه ضبط تنظیمات میکروفن را برای راه اندازی انجام میدهیم.
 • میکروفن آماده بکار است.

 

چند نکته در مورد کاربرد میکروفن

 • در صورت زیاد شدن تعداد میکروفن ها حجم مورد استفاده برای ذخیره سازی بیشتر می رود. مثلاً اگر در سیستمی از ۴ میکروفن استفاده می کنیم میزان فضای ذخیره سازی آن برابر یک دوربین خواهد بود که بسیاری از مشتریان با استفاده از این روش متعجب شده بودند که چرا فضای ذخیره سازیشان زودتر از حد معمول پر می شود که در صورت استفاده باید به این نکته توجه کرد
 • این وسیله کوچک بسیار حساس هستند پس سعی کنید در محلی نصب شود که فشار زیاد و آب خوردگی در آن محل وجود نداشته باشد
 • دقت داشته باشید که میکروفن را در کنار دستگاه هایی مثل تهویه، تلویزیون و دیگر دستگاه هایی که تولید صدا می کنند قرار نگیرید چون بدیل اینکه صدایی تولید می شوند که ناخوشایند می باشند.
 • سعی کنید زمانیکه از چند میکروفن استفاده می کنید، هریک از میکروفن ها را روی کانالی تنظیم کنید که دوربین هم در مجاور آن تصویر برداری می کند. چون این کار باعث جلوگیری از تداخل می شود.
 • برای استفاده از چند میکروفن از دستگاه های ضبطی (DVR , NVR) استفاده کنید که قابلیت اتصال چند میکروفن را داشته باشند
 • برای داشتن خروجی  همزمان صدا و تصویر بهترین کار استفاده از پورت خروجی HDMI می باشد.

 

نتیجه گیری : با توجه به مطالب فوق دریافتیم که برغیر از داشتن تصویر در سیستم دوربین مدار بسته می توانیم با استفاده از میکروفن های مخصوص، صدا را هم دریافت کنیم  که میکروفن ها می توانند بصورت سرخود بر روی دوربین و یا بصورت مجزا در سیستم مورد استفاده قرار داد که بسته به نوع و قابلیتی که در بالا تعریف شده می توانیم انواع این وسیله کوچک را مورد استفاده قرار داد. اما مهمتر از همه باید بررسی کرد که دستگاه ضبط مرکزی ما قابلیت پشتیبانی از آنها را دارد و در صورت داشتن تا چند عدد می توانیم از وسیله کوچک استفاده کنیم تا در هنگام کار به مشکل برنخوریم.

 

شرکت الکامپ با ۱۷ سال سابقه مفید و با مجوز رسمی که از سوی اتحادیه صنف دوربین های مدار بسته دارد با استفاده از نیروی مجربی که در اختیار دارد آماده است تا مشتریان گرامی را در زمینه های مختلف دوربین های مداربسته بصورت یکپارچه (واردات، مشاوره ، فروش ، نصب ، پشتیبانی) همراهی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *