انواع کانکتور های مورد استفاده در دوربین های مداربسته

امروزه استفاده از دوربین های مداربسته با توجه به اینکه شناخت بیشتری در بین مردم داشته است بسیار رواج داشته است و هر شخصی برای حفظ امنیت و بالابردن نظارت بر محل خود اولین کاری که به ذهنش می رسد استفاده از دوربین های مداربسته می باشد. این دوبین ها همانظور که می دانید با پیشرفت تکنولوژی روز به روز دارای تنوع و امکانات بیشتری می باشد که برای که می تواند دست مصرف کننده را برای انتخاب سیستم مورد نیاز دوربین مداربسته باز بگذارد. با اینحال برای تهیه این تجهیزات مداربسته بهتر است کاربران با کسی که در این زمینه فعالیت تا تجهیزاتی انتخاب کنند که مطابق با نیازشان باشد.

این تجهیزات دوربین مداربسته برای اینکه بتوانند با به یکدیگر متصل شوند نیاز به قطعه ای بنام کانکتور دارند که ما امروز در مقاله شرکت الکامپ سعی بر این داریم که تعدادی از آنها را برای آشنایی بیشتر بیان کنیم.

 کانکتور (Connector) چیست ؟

قطعه ای است که در وسایل الکتریکی و الکترونیکی برای اتصال دو دستگاه به یکدیگر استفاده می شود که غیر از نام کانکتور بیشتر در بین مردم با نامهای فیش و سوکت رواج دارد .  دارای دو جفت بصورت نری و مادگی می باشد که سری نری بر روی کابل قرار دارد و سری مادگی بر روی دستگاه و یا سر دیگر سیم  تعبیه شده که با اتصال هر دو بهم می توان ارتباط بین دستگاه های مختلف را برقرار کرد.

 

انواع  کانکتور در دوربین مداربسته

هریک از دستگاه های دوربین های مداربسته دارای کانکتورهای مخصوص بخود هیتند که برای برقراری ارتباط با یکدیگر از آنها استفاده می شود که این ها عبارتند از :

  • کانکتور BNC :  این فیش برای در دوربین های مداربسته آنالوگ کاربرد دارد و برای اتصال دوربین و دستگاه DVR بکار می رود. این کانکتور همچنین در دیگر دستگاه های صوتی تصویر قدیمی بکار می رود.

 

 

  • برل یا دوسر رابط BNC :  از این قطعه برای افزایش زول کابلی که از فیش bnc استفاده کرده است بکار می رود بدین صورت که اگر در تخمین متراژ کابل دچار اشتباه شدید با استفاده از این رابط می توان دوسر فیش BNC را به آن وصل کرد و طول کابل را افزایش داد.

 

 

  • رابط سه راهی BNC : از این رابط برای موقعی که بخواهیم یک دوربین مداربسته را به ۲ دستگاه DVR  ویا بخواهیم تصویر را در ۲ مانیتور را بصورت مجزا داشته باشیم استفاده می کنیم.

 

  • کانکتور AV :  فیش AV که به آن RCA به آن گفته می شود مخفف AUDIO VIDEO می باشد که در سیستم انتقال آنالوگ بکار گرفته می شود که درسیستم تلویزیون برای انتفال صوت و تصویر بکار می رود. از این فیش در دستگاه DVR برای اتصال میکروفن استفاده می شود. همچنین در بعضی ا دستگاه های DVR قدیمی از این فیش بعنوان خروجی تصویر برای اتصال به تلویزیون هم استفاده می شود.

 

 

  • فیش آداپتوری یا DC : این فیش بصورت نری و مادگی وجود دارد و برای انتقال برق از سوی منبع تغدیه برای دوربین های مداربسته و یا تإمین برق دستگاه ضبط مرکزی DVR استفاده می شود.

 

 

  • کانکنور شبکه : به این کانکتور اترنت و LAN هم گفته می شود که از آن برای اتصال دوربین های تحت شبکه به دستگاه ضبط مرکزی NVR استفاده می شود و همچنین غیر از این برای اتصال دستگاه های ضبط مرکزی آنالوگ و دیجیتال (DVR , NVR) برای اتصال به اینترنت جهت ارسال تصاویر استفاده می شود. کابلی که در این کانکتور بکار رفته از نوع Cat 5 ,Cat 6 می باشد که داخل آنها حاوی ۴ کابل زوج بهم تابیده هستند که در مجموع ۸ سیم به پین های رابط متصل می شوند.

 

 

  • کانکتور DC 2 در یک : در این کانکتور ورودی برق بصورت ترمینال ساده می باشد و خروجی آن بصورت نری یا مادگی به برخی ازدوربین های مداربسته متصل می شود.

 

جمع بندی : با توجه به توضیحات فوق دریافیتم که دستگاه هایی که در سیستم دوربین مداربسته بکار می روند هرکدام دارای فیش یا کانکتور مرتبط خود برای برقراری ارتباط بین دستگاه های مختلف می باشد که هنگام تهیه این تجهیزات باید به این نکته توجه کنیم که هم تجهیزات و هم دستگاه ضبط مرکزی قابلیت پشتیبانی از کانکتورهای یکدیگر را داشته باشند تا در هنگام کار به این مشکل برنخوریم.

 

مشتریان گرامی در صورت داشتن هرگونه سؤال در زمینه های مختلف دروبین مداربسته می توانید با تماس با کارشناسان شرکت الکامپ نسبت به رفع نیازهای خود اقدام نمایید. شرکت الکامپ با انجام ۴۰۰۰ پروژه موفق و داشتن ۱۷ سال سابقه مفید با استفاده از کادر مجربی که در اختیار داردآماده است تا شما مشتریان گرامی را در بخش های مختلف دوربین مدار بسته راهنمایی لازمه را انجام دهد.

One thought on “انواع کانکتور های مورد استفاده در دوربین های مداربسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.