انواع کدک فشرده سازی تصاویر در دوربین های مداربسته

دوربین های مداربسته از چه کدک هایی استفاده می کنند ؟

مروزه استفاده از تجهیزات دوربین های مداربسته با توجه شناخت بیشتری که در بین مردم پیدا کرده به یک امر حیاتی تبدیل شده است، که بدین صورت است که هر شخصی بخواهد امنیت محل خود را بالا ببرد اولین فکری که به ذهنش می رسد استفاده از سیستم دوربین مداربسته می باشد. این دوربین های مداربسته با توجه به پیشرفت تکنولوژی بمرور زمان از نظر کیفیت و کارایی دارای انواع متنوعی شده اند که یکی از تغییراتی که به مرور زمان در این دوربین انجام گرفته بالا رفتن کیفیت تصاویر  می باشد . احتمالا همانطور که می دانید هرچه کیفیت این تصاویر بالا باشد فضای ذخیره سازی بیشتری برای آن فایل  باید درنظر گرفته شود. که امروزه غیر از زمینه دوربین های مداربسته در زمینه های دیگر صوتی و تصویری شاهد این وضعیت هستیم که امروزه مهندسینی که در این زمینه فعالیت دارند سعی دارند تا این تصاویر را بدون آنکه دارای افت کیفیت شوند بتوان با حجم کمتری در دستگاه های ذخیره سازی قرار دهند .

در مقاله امروز شرکت الکامپ به بررسی انواع کدک های ذخیره سازی تصاویر در دوربین مدار خواهیم پرداخت.

کدک  (CODEC) چیست ؟

مخفف دو کلمه co (coder) و DEC(Decoder) که اولی بمعنای فشرده سازی و کدگذاری و دومی بعمنای خارج کردن از کدگذاری و فشردگی می باشد. بدین صورت که داده را برای اینکه فضای کمتری  بر روی دستگاه ذخیره سازی بگیرد کد گذاری و فشرده سازی می کند و در مواقعی که نیاز به ویرایش و استفاده از آن می باشد آنرا از حالت کد و فشردگی خارج می کند.

کدک ها در ۲ دسته بندی بر روی فایل های ویدیویی، تصویری، صوتی و….. انجام می گیرد:

 

  • بی اتلاف (lossless) : این کدها محتوای فایل را همانطور که هست فشرده سازی می کنند بدون اینکه از کیفیت آنها کاسته شود

 

  • اتلاف پذیر (Lossly): این کدک ها برای اینکه محتوای فایل با حجم کمتری بر روی دستگاه ذخیره سازی قرار گیرد بخشی از اطلاعات فایل را حذف می کند. این کدک ها برای انتقال تصاویر در محیط شبکه و اینترنت مانند ارسال ایمیل یا آپلود فایل بکار می رود

انواع کدک های رایج در دوربین های مداربسته

 

 

۱- MPEG-4 : یکی از قدیمی ترین کدک های فشرده سازی تصویر می باشد اما باتوجه به اینکه حجم بالایی را برای ذخیره سازی تصاویر ویدیوییاشغال می کنند امروزه در دستگاه های ضبط مرکزی دوربین های مداربسته کمتر بکار گرفته می شوند.

۲- کدک H.264 : با پیدایش این کدک یک تحول بزرگی در ذخیره سازی تصاویر ویدیویی در دوربین های مداربسته بوجود آمد. این قالب ذخیره سازی قادر است تا تصاویر دریافتی را با حجم ۵۰ درصد کمتر از کدک MPEG-4 بر روی هارد دیسک ذخیره کند این باعث افزایش فضای بیشتر برای ذخیره سازی می شود. این کدک قابلیت ذخیره سازی ویدیو های دریافتی از دوربین های مگاپیکسلی با وضوح را Full HD را دارد .

۳- کدک H.265 : این کدک بهبود یافته نسل قبلی خودش H.264 می باشد که در اینجا تعداد فریم های ثابت که در تصویر ثابت می باشند توسط دستگاه ضبط مرکزی پردازش نمی شود و فقط فریم متحرک مورد پردازش قرار می گیرند. در اینجا تصاویر با حجم ۵۰ درصد کاهش نسبت به نسل قبلی در دستگاه دخیره سازی ،ذخیره می شوند. این تکنولوژی بدلیل ارائه پهنای باند بیشتر قادر به ارائه تصاویر با کیفیت بالا می باشد.

۴- کدک +H.265 : این کدک بهینه شده H.265 می باشد که قابلیت ذخیره سازی تصاویر دوربین های ۸ مگاپیکسلی و بالاتر را با وضوح ۴k را دارا می باشد. برای اینکه بتوان تصاویر را با این قابلیت ذخیره کرد نیازمند سخت افزار بروز و قدرتمند می باشد که در نتیجه باعث افزایش قیمت تجهیزات سخت افزاری می باشد. اما بدلیل اینکه این تجهیزات با عرضه زیاد توضیح می شود قیمت آنها خیلی بالا نمی روند.

 

جمع بندی : با توجه به مطالب فوق دریافتیم که کدک ها برای اینکه فایل های ویدیویی با میزان حجم کمتری در دستگاه ذخیره سازی قرار گیرند بکار می روند که روش کلی آنها بدین صورت است که فایل اول برای دخیره سازی با استفاده از الگوریتم های مختلف بصورت فشرده و کد گذاری شده در فضای ذخیره سازی قرار می گیرد و در هنگامی که نیاز به استفاده و و یرایش آن بود دورباره از حالت فشرده سازی خارج می شود که نمونه و انواع مورد های استفاده شده آن در دوربین های مداربسته در بالا گفته شد.

مشتریان گرامی برای مشاوره، فروش و نصب سیستم های دوربین مداربسته می توانند با شرکت الکامپ که یکی از معتبرترین شرکتها در این زمینه در کل کشور می باشد تماس حاصل نمایند نا کارشناسان مجرب شرکت در این زمینه شما عزیزان را راهنمایی کنند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.