برتری دوربین مدار بسته تحت شبکه نسبت به آنالوگ – بخش اول

طی چند سال اخیر شاهد پیشرفت چشمگیری در زمینه سیستم دوربین های مدار بسته تحت شبکه ( IP ) بوده ایم که مهمترین آن را میتوان به قابلیت تکنولوژی ۴K اشاره کرد . متاسفانه کشور ما در زمینه ی پیشرفت تکنولوژی همیشه به صورت لاکپشت وار قدم برمیدارد از این رو استفاده از سیستم های پیشرفته در کشور ما به شکل فراگیر اتفاق نمی افتد . در حال حاظر به دلیل آسانی اجرای دوربین مدار بسته و همچنین قیمت پایین آن ها , در کشور ما دوربین های آنالوگ بسیار گسترده تر شده اند .

در بسیاری از پروژه های نظارت تصویری انتخاب دوربین های مدار بسته تحت شبکه ( IP ) با آنالوگ مهمترین مشکل پیش رو می باشد . نوع زیر ساخت , قیمت و امکانات دوربین های مدار بسته تحت شبکه و آنالوگ تفاوت زیادی باهم دارند . ما در تحریریه الکامپ سعی بر آن داریم تا شما را از دلایل برتری دوربین های مدار بسته تحت شبکه نسبت به آنالوگ آشنا سازیم .

انتقال تصویر و صدا و همچنین تغذیه دوربین مدار بسته با یک کابل

یکی از اشکالات بزرگ در دوربین های مدار بسته آنالوگ و همچنین هزینه های اضافی آن مربوط به کابل های کواکسیال و برق آن می باشد اما در تکنولوژی جدید در تمام دوربین های مدار بسته با استفاده از یک کابل شبکه Cat5e تمام نیاز ها را تامین میکند در نتیجه با استفاده از این ویژگی هم در زمان و هم در هزینه ها صرفه جویی می شود .

رزولوشن و کیفیت بالای تصاویر

دوربین مدار بسته های تحت شبکه محدودیت کیفیت تصاویر سیستم های آنالوگ را ندارند حداکثر رزولوشن دوربین های مدار بسته آنالوگ ۴۸۰*۷۰۴ پیکسل است و این قابلیت در دوربین های مدار بسته تحت شبکه تا ۲۹ مگاپیکسل قابل ارائه است . با وجود کیفیت مضاعف در بهبود رزولوشن تصویر لازم به ذکر است که این کیفیت بالا در واقع قابلیت تصویر برداری از محدوده وسیع تری را نشان می دهد که همین امر موجب کاهش نیاز به تعداد دوربین های مدار بسته می شود .

هوشمندی

مشخص کردن اینکه در چه بازه زمانی و با چه کیفیتی و با چه صورتی ارسال شود از جمله ویژگی های هوشمندی است که در دوربین های مدار بسته تحت شبکه وجود دارند و همچنین با قابلیت هشدار می تواند کاربر را از نظارت تصویر مطلح سازد . از دیگر قابلیت های دوربین های مدار بسته تحت شبکه می توان به شمارش افراد و سیستم پلاک خوان و … اشاره کرد .

پایانی بر مشکل INTERLACE و رفع تاری تصویر

اگر با کیفیت ترین دوربین مدار بسته آنالوگ را هم در نظر بگیریم باز هم اشکال INTERLACE در آن ها قابل دیدن است . اسکن تصاویر دوربین مدار بسته در سیستم های آنالوگ به شکلی است که ابتدا خطوط فرد و سپس خطوط زوج به وجود می آید البته باید در نظر داشت که به علت سرعت بالا با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نمی باشد ولی تصاویر دریافتی تار نشان داده می شوند ولی در دوربین های مدار بسته تحت شبکه به علت وجود فناوری PROGRESSIVE SCAN و برداشت کل تصویر در یک لحظه تصاویر متحرک در حین اسکن از وضوع و کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشند .

وجود امنیت بالا در انتقال تصویر

در دوربین های مدار بسته آنالوگ سیگنال های ویدئویی بدون هیچگونه رمز نگاری روی یک رشته کابل کواکسیال منتقل می گردد در نتیجه با یک انشعاب میتوان تصاویر درحال ضبط را دزدید یا تصاویر دیگری را جایگزین آن کرد . در دوربین های مدار بسته تحت شبکه به منظور جلوگیری از دزدی و دستکاری تصاویر , تصویر بر روی شبکه کد گذاری می شود و سپس ارسال می شود ه. همچنین می توان تاریخ دقیق و زمان و … را نیز همراه تصاویر ارسال کرد .

قابلیت ارتباط صوتی دو طرفه

برای داشتن صدا و تصویر همزمان در دوربین های مدار بسته آنالوگ باید از یک جفت کابل خاص برای میکروفون استفاده کرد ولی در دوربین های مدار بسته تحت شبکه به دلیل وجود میکروفون داخلی دیگر نیازی به کابل نیست . از دیگر ویژگی های دوربین مدار بسته تحت شبکه نسبت به سیستم های آنالوگ داشتن ارتباط صوتی با افراد است که این ویژگی برای سازمان ها و کارخانه ها و ادارات دولتی و … امتیاز ویژه ای محسوب می شود .

قابلیت نصب SD CARD در دوربین های مدار بسته تحت شبکه

بسیاری از دوربین های مدار بسته تحت شبکه از SD CARD ها پشتیبانی می کنند به این منظور که اگر به هر دلیلی دستگاه NVR یا دستگاه ذخیره ساز شما از کار بیوفتد آن SD CARD در دوربین مدار بسته باعث می شود تا در چنین مواقعی فضای کوچکی را برای ذخیره سازی تصاویر ضبط شده ایجاد کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *