تکنولوژِی ICR در دوربین مدار بسته

فناوری ICR چیست؟

 

دوربین های مدار بسته این توانایی را دارند تا در هر شرایطی از روز ( چه در نور زیاد و چه در نور کم ) یا هنگام شب تصاویر ضبط شده را با کیفیت بالا ارائه دهند . فیلتر icr یک شاتر مکانیکی است معمولا از یک موتور کوچک و پنل های شیشه ای و فیلتر های حساس به نور مادون قرمز تشکیل شده است . با استفاده از قابلیت icr شما متوجه وضوح تصاویر دوربین مدار بسته دید در شب ,و یا در هنگام وجود یا عدم وجود icr می شوید . چشم انسان تنها در نور مرئی توانایی دید را دارد . سنسور های موجود در دوربین مدار بسته نسبت به طیف نور مرئی حساس هستند بنابراین دوربین مدار بسته نیازمند فیلتری است که از رسیدن نور مادون قرمز به سنسور در طول روز  جلوگیری کند . این فیلتر در بین سنسور و لنز دوربین مدار بسته قرار می گیرد . اگر تصویر دوربین مدار بسته را در روز و شب دیده باشید متوجه می شوید که در طول روز تصاویر به صورت رنگی و در شب به صورت سیاه و سفید نمایش داده می شود . تحریریه الکامپ سعی بر این دارد تا در خصوص یکی از ویژگی های تاثیر گذار در دوربین مدار بسته بر کیفیت تصاویر در روز و هنگام شب یعنی فناوری ICR شما را آشنا سازیم .

انواع فیلتر های ICR  در دوربین مدار بسته

دو نوع فیلتر icr در دوربین مدار بسته وجود دارد که شامل :

  • icr  مکانیکی : به صورت یک قطعه فیزیکی در دوربین مدار بسته وجود دارد .
  • icr  الکترونیکی : حذف نور مادون قرمز به صورت الکترونیکی انجام می شود .

کارد کرد ICR در دوربین مدار بسته در هنگام روز وشب

 

نمونه ای از عملکرد فیلتر ICR

در طول روز از هر شی جلوی دوربین مدار بسته ۲ نوع نور به لنز دوربین مدار بسته تابیده می شود ( نور مرئی و نور نامرئی ) . اما هنگام شب فقط نور نامرئی  وجود دارد . از تاثیرات این نور ها بر کیفیت تصاویر ضبط شده دوربین مدار بسته می توان به این موارد اشاره کرد :

  • هنگام نور مرئی و نامرئی ( IR ) از لنز عبور میکند و روی سنسور متمرکز می شود .
  • اختلاف فرکانس نور مرئی و نامرئی باعث افت کیفیت تصاویر در دوربین مدار بسته می شود .
  • برای وضوح بیشتر و پیشگیری از مشکلات از فیلتر ICR – IR CUT FILTER در طول روز وارد عمل شده و مانع ورود نور نامرئی به دوربین مدار بسته می شود . در نتیجه در این حالت دوربین های مدار بسته با نور مرئی تصویر برداری می کنند که تصاویر به صورت رنگی نمایش داده می شود .

در هنگام شب نور مرئی کم می شود . در این مواقع دوربین های مدار بسته برای ضبط تصاویر نیاز به نور جایگزین IR دارد از این رو وقتی که میزان نور مرئی محیط به حداقل میرسد فیلتر IR از جلوی لنز دوربین مدار بسته کنار می رود تا دوربین مدار بسته با نور نامرئی تصویر برداری کند . در این حالت تصاویر ضبط شده در دوربین مدار بسته به صورت سیاه و سفید نمایش داده می شود این مورد تا پایان شب ادامه دارد و در هنگام صبح دوباره نور مرئی جایگزین می شود و تصاویر به صورت رنگی نمایش داده می شود .

نور مادون قرمز و تاثیر آن بر روی تصاویر دوربین مدار بسته

نمودار محدوده نور مادون قرمز

محدوده نورهای قابل رویت توسط چشم انسان از طول موج ۳۸۰ تا ۷۸۰ نانو متر می باشد . طول موج مادون قرمز بیشتر از ۷۸۰ نانو متر است پس در نتیجه با چشم انسان قابل رویت نیست .

قابلیت IR CORRECTION

 

فیلتر IR CUT  مانع از برخورد نورهای مادون قرمز موجود در محیط اطراف به لنز دوربین مدار بسته می شود . اما در صورتی که دوربین مدار بسته دارای تکنولوژی IR CORRECTION  باشد تاثیرات سایر طیف های مادون قرمز که از فیلتر IR CUT  عبور می کنند و به لنز می رسند را اصلاح می کنند در نتیجه این عمل باعث می شود که کاربر بهترین و بالاترین کیفیت را مشاهده کند .

 

نتیجه گیری : با توجه به مطالب فوق دریافیتم نور در ۲ نوع مرئی و نامرعی موجود است که نور مرئی نوری است که برای ما قابل رویت است و نور نامرئی نور است که چشم انسان توانایی دیدن آنرا ندارد. در طول روز مخصوصاً جایی که نور خورشید وجود دارد نور هم بصورت مرئی و هم نامرئی وجود دارد که در صورتی که لنز دوربین هر دو نور را باهم دریافت کند بدلیل متفاوت بودن طول موج این ۲نور تصویر دریافتی کدر می شود که متخصصین برای رفع این مشکل از فیلتر ICR استفاده می کنند که بدین صورت است که موقع روز در جلوی لنز دوربین قرار می گیرد تا فقط نور مرئی به حسگر برسد که در این صورت تصویر دریافتی رنگی می باشد و در صورتیکه نور مرئی محیط کم شود فیلتر کنار رفته تا با led های مادون قرمز که در کنار لنز دوربین وجود دارد حسگر تصویر نور نامرئی لازم را برای روشن نگه داشتن تصویر استفاده کند که تصویری که از این نور برای روشنایی استفاده می کند بصورت سیاه و سفید می باشد.

باتوجه به اینکه از فیلتر ICR برای جلوگیری از ورود نور نامرئی استفاده می شود باز هم ممکن است طیف کمی از این نور وارد حسگر شود که معمولاً در دوربین های دید در شب امروزی از قابلیتی بنام IR CORRECTION استفاده می شود تا با استفاده از این قابلیت سیستم دوربین بتواند نور وارده به تصویر را اصلاح کند

 

شرکت الکامپ با ۱۷ سال سابقه درخشان در زمینه واردات تا نصب و پشتیبانی دوربین های مداربسته و با مجوز رسمی که از سوی اتحادیه صنف دوربین های مداربسته  دارد،  آماده است تا مشتریان گرامی را باتوجه به کادر متخصصی که در این زمینه دارد راهنمایی لازمه را برای آنها صورت دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با الکامپ