تکنولوژی تشخیص نفوذ در دوربین مدار بسته (intrusion Detection)

فناوری تشخیص نفوذ چیست؟

امروزه استفاده از دوربین مدار بسته برای حفظ امنیت و حراست محل مورد نظرمان نقش حیاتی را ایفا می کند اما غیر از اینکه  از این تجهزات استفاده می کنیم باید در هنگام تهیه این تجهیزات بدلیل تنوع در محصولات باید این مورد را در نظر داشته باشیم که آیا استفاده از این تجهیزات قابلیت های مورد نیاز ما را دارد و نیازهای ما را برطرف می کند. یکی از قابلیت های که در دوربین های تحت شبکه بکار گرفته شده قابلیت پردازش تصویر می باشد این قابلیت در دوربین نهادینه می شود و از طریق پیکربندی آن در دستگاه NVR می توان آن را بکار گرفت. برنامه پردازش تصویر به ما این امکان را می دهد که در صورت تا در صورت وقوع اتفاق در قسمتی که در تصویر مشخص کردیم  بطور هوشمند بتوانیم با استفاده از تجهیزات مدار بسته ای که در اختیار داریم امنیت محل خود حفاظت کنیم. اما این قابلیت پردازش تصویر خود دارای انواعی می باشند که در این مقاله قصد داریم  قابلیت تشخیص ورود غیرمجاز (intrusion Detection)  را بیان کنیم

تشخیص ورود غیرمجاز (Intrusion Detection) چیست؟

این قابلیت بدین صورت است که ما در دستگاه ضبط NVR  داریم باید خطی را برای قسمتی از محیط تصویر برداری ترسیم می کنیم  که در اینجا به محض ورود افراد یا جاندار موردنظر به محل تعیین شده سیستم شروع به دادن هشدار براساس تنظیماتی که از سوی مدیر سیستم گرفته است انجام دهد .

 

نحوه عملکرد سیستم تشخیص نفوذ

عملکرد سیستم تشخیص نفوذ بر اساس استفاده از یک الگوریتم خاص می باشد که بصورت دقیق و جزء به جزء به تجزیه و تحلیل ابعاد و ویژگی های ظاهری سوژه می پردازد تا از ایجاد هشدارهای بیهوده و آزار دهنده جلوگیری شود.

 

هنگام تنظیم این قابلیت باید چند ویژگی را درنظر گرفت:

آستانه زمانی(Threshold) :  این پارامتر فاصله زمانی قرار گرفتن شیء یا فرد در محدوده موردنظر تا شروع  آلارم  برای هشدار دادن را مشخص می کند که معمولاً بین صفر تا۱۰ ثانیه می باشد. بعنوان مثال اگر این پارامتر روی صفر قرار گیرد بمحض آنکه فردی وارد محدوده معین قرار گیرد سیستم شروع به اعلان هشدار می کند. مقدار این پارامتر باید بدقت و متناسب با شرایط تنظیم شود مثلاً اگر روی همان صفری که گفتیم قرار داده شود حتی بمحض ورود نور ماشین و یا گذر حشره سیستم شروع به هشدار دادن می کند

 

حساسیت(Sensitive):  پارامتر دیگر حساسیت می باشد  که مقدار آن بین ۰ تا ۱۰۰ قابل تنظیم است. هر چه این مقدار بیشتر باشد میزان حساسیت دستگاه برای هشدار دادن نسبت به  ورود اشیاء و موجودات کوچکتر بیشتر می شود، برای جلوگیری از حساسیت و هشدار های بی مورد بهتر است تا حساسیت را متناسب با نیازها تنظیم شود.

تعیین درصد جسم وارد شده به محیط ممنوعه : ویژگی این پارامتر بصورتی است که می شود تنظیم کرد که حداقل چه میزان از جسم باید به محیط ممنوعه سیستم  وارد شود تا سیستم شروع به هشدار دادن کند که معمولاً میزان بین ۰ تا ۱۰۰ می باشد. برای مثال اگر ما این  پرامتر را روی ۵۰درصد تنظیم کنیم ؛ با وارد شدن نیمی از شیء یا سوژه به محیط ممنوعه سیستم شروع به هشدار دادن می کند.

نحوه جلوگیری از  وقوع  هشدارهای بی مورد

یکی از معضلاتی که موقع استفاده از این قابلیت ممکن است ایجاد شود تولید هشدارهای بی مورد می باشد که برای جلوگیری از آن باید ۴ ویژگی را مد نظر داشت. این ویژگی ها عبارتند از:

  • منطقه موردنظر
  • میزان حساسیت
  • آستانه زمانی : فاصله زمانی بین تشخیص تا اقدام را مشخص می کند.
  • ابعاد سوژه های مورد نظر که برای برنامه تعریف می شود.

تفاوت تشخیص نفوذ با تشخیص حرکت

در سیستم تشخیص نفوذ؛ کار بدین صورت است که ما مختصات منطقه ممنوعه را در دستگاه  NVRمشخص می کنیم و با ورود فرد یا شیء به آن منطقه سیستم شروع به دادن هشدار می کند. در سیستم تشخیص حرکت وضعیت بدین صورت است که دوربین با توجه به تنظیمات شیء متحرک در تصویر را تشخیص داده و با توجه به آن عملیات مربوطه را انجام دهد که این عملیات می تواند شروع ضبط تصاویر یا فعالسازی هشدارها باشد که برای جلوگیری از هشدارهای بی مورد باید تنظیمات مورد نیاز را برای تشخیص سوژه مورد نظر انجام داد.

مراحل فعاسازی intrusion Detection

این تنظیمات می تواند برای دستگاه های مختلف متفاوت باشد اما بخاطر اینکه ترکیب کلی آنها یکی است ما از یک نمونه  دستگاه آن تنظیم مورد نظر را بیان می کنیم.

بعد از اینکه در تنظیمات دستگاه NVR وارد محدوده Camera شدیم به زیرمنوی >>vca  وارد شویم و سپس سربرگ intrusion Detection  را انتخاب می کنیم.

منوی vca

در این سربرگ تیک کادر Enable را فعال می کنیم و سپس با انتخاب گزینه Draw Line 4 نقطه در تصویر انتخاب می کنیم تا محدوده مورد نظر برای هشدار انتخاب شود.

انتخاب دوربین ها برای اعمال تنظیمات

همچنین با رفتن به قسمت Setting  و با رفتن به سربرگ Trigger channel  مشخص کنیم که تنظیمات بر روی کدامیک از دوربین هایی که داریم اعمال شود.

 

فهرست زمانبندی

در بخش Arming Schdule  می توانیم زمانبندی برای کارمون انجام دهیم .

نوع فعالیت هنگام هشداز

در بخش Linkage Action می توانیم مشخص کنیم که در صورت  وقوع اتفاق سیستم چه عملی انجام دهد.

 

شرکت الکامپ سیستم پاسارگاد با داشتن کادری ۴۰۰۰ پروژه موفق و داشتن۱۷ سال سابقه مفید در زمینه واردات،مشاوره،فروش و نصب دوربین های مداربسته قادر خواهد بود با استفاده کادر مجربی که دارد مشتریان گرامی را در این زمینه راهنمایی کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با الکامپ