تکنولوژی تشخیص چهره در دوربین مداربسته

فناوری تشخیص چهره یعنی چه ؟

در دنیای امروز با پیشرفت فناوری دوربین های مداربسته مطابق با این پیشرفت ها جلو رفته اند امروزه این تجهیزات دارای انواع مختلف با کاربردهای متفاوت برای مصرف کاربران بوجود آمده اند. در کنار این قابلیت های سخت افزاری ، قابلیت های نرم افزاری به این دوبین های مداربسته اضافه شده است تا بتوان تاجای ممکن از دوربین ها حداکثر بهره را استفاده کرد.

 

 تشخیص چهره چیست (Face Detection)  ؟

 

نوعی فناوری جدید است که در دوربین های مداربسته IP وجود دارد و دوربین های مداربسته آنالوگ از این قابلیت برخوردار نیستند. در تکنولوژی این دوربین ها مشخصات فرد را مانند چشم، ابرو، چانه و دیگر مشخصات صورت فرد را در سیستم ثبت کرده و در صورتی که کاربر نیاز به پیگیری های تردد شخص مورد نظر باشد، با توجه اطلاعات ثبت شده فرد مورد نظر در پایگاه داده دوربین مداربسته می توان تمام تردددهای فرد را همراه با جزئیات بدون اینکه تمام فیلمهای ضبط شده برای ردیابی جستجو کرد به مدیر سیستم تحویل دهد.

 

تکنولوژی تشخیص چهره در کجا کاربرد دارد ؟

 

از این تکنولوژی برای کنترل تردد در مکانهای  مهم و شلوغ مانند ترمینال ها، بانک ها ، مکانهای دولتی و دیگر جاهایی که امنیت در آنجا بسیار مهم می باشد بکار رود با نصب بر سر در مکان استفاده کرد. همچنی این تکنولوژی برای کنترل ورود/خروج در مکانهای بسیار مهم مانند اتاق کنترل ، اتاق مدیریت هم کاربرد دارد.

سیستم تشخیص چهره چگونه عمل می کند ؟

همانطور که گفته شد این قابلیت فقط در دوربین های تحت شبکه می باشد و در دوربین های آنالوگ وجود ندارد. در این روش با استفاده از آنالیز تصاویر (VCA)  دوربین تصویر اشخاص را می تواند از روی خصوصیاتی چهره مانند : چشم ، ابرو ، چانه و دیگر را در سیستم دستگاه مرکزی (NVR و دیگر دستگاه ضبط) ثبت کند تا در صورت لزوم بتوان ترددها یفرد مورد نظر بهمراه جزئیات آن (ساعت و تاریخ تررد) را بدون آنکه کاربر سیستم مجبور به گشتن کل تصویر برای پیدا کردن شخص مورد نظر باشد انجام دهد.

 

تکنولوژی تشخیص چهره (Face Detection) با گرفتن چهره   (FAce Capture)چه تفاوت هایی دارد ؟

در دوربین های تشخیص چهره می توان بعد از اینکه چهره فرد شناسایی شد ، این خصوصیات در سیستم دستگاه ضبط مرکزی ذخیره می شوند و کاربر سیستم می تواند با جستجو در پایگاه داده دستگاه ضبط مرکزی تمام تصویر تردد فرد بهمراه تمام جزئیات آن را نمایش دهد. اما درتکنولوژی گرفتن چهره چنین قابلیتی ندارد  فقط چند تا عکس از فرد خاطی در سیستم ضبط می شود و به کاربر نمایش داده می شود.

 

تفاوت تکنولوژی تشخیص چهره (Face Detection) با شناسایی چهره (FACE Recognition) چیست ؟

همانطور که گفته شد تکنولوژی تشخیص چهره، قابلیت تشخیص چهره افراد را دارد اما قادر نیست تفاوت بین چهره های افراد مختلف را تشخیص دهد. تکنولوژی دیگری بنام شناسایی چهره وجود دارد که پیشرفته تر از تشخیص چهره است و علاوه بر قابلیت های فناوری تشخیص چهره می تواند چهره های افراد مختلف را شناسایی کند و در صورت ورود شخص غریبه به یک محیط امنیتی هشدار سیستم را فعال کند.

 

مزایای استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره

  • نظارت کامل تر بر فعالیت ها و رخداد ها : با استفاده از این تکنولوژی می توان بهتر تمام فعالیت ها و رفت و آمدهایی که در یک ساختمان صورت می گیرد انجام داد.
  • جمع آوری شواهد : اگر می خواهید از این سیستم های دوربین مداربسته بعنوان جمع آوری شواهد استفاده کنید می توانید با قرار دادن این دوربین ها در محل مورد نظر نسبت به ضبط تصاویر برای جمع آوری مدرک استفاده کنید.
  • جلوگیری از جرم و جنایت : با استفاده از این دوربین های مداربسته در محل هایی که جرم زیاد اتفاق می افتد، باعث می شود تا خلافکاران از ترس ثبت شدن چهره شان تا جایی که ممکن است از انجام کارهای خلاف دوری کنند.

 

جمع بندی : با توجه به مطالب فوق دریافتیم که استفاده از دوربین و تکنولوژی ها تشخیص چهره می توانیم علاوه بر اینکه تصاویر افراد را شناسایی کینم ، می توانیم تردد آنها را بهمراه جزئیات تردد درقسمت های مختلف مکان را زیر نظر گرفت که تا با استفاده از این فناوری کاربران بتوانند بهتر بر محل مورد نظر داشته باشند.

غیر کاربردی که گفته شد از قابلیت این دوربین ها می توان برای کنترل ورود وخروج، کاهش جرم و جنایت و جمع آوری مدرک استفاده کرد.

 

مشتریان گرامی در صورت داشتن هرگونه سؤال در زمینه دوربین های مداربسته می توانند با تماس با کارشناسان شرکت الکامپ راهنمایی های لازم را در هریک از مراحل مختلف فعالیت های مربوط به دوربین های مداربسته را دریافت کنند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *