تکنولوژی BLC در دوربین مداربسته

بیان فناری BLC

فناوری BLC در دوربین مداربسته چیست ؟

 

امروزه استفاده از دوربین های مداربسته تبدیل به یک امر ضروری برای حفظ امنیت و حراست مکان های مختلف برای مردم شده است و اکثر مردم با شناختی که از این تجهیزات پیدا کرده اند برای داشتن نظارت کامل بر محل خود اولین موردی که به ذهنشان می رسد استفاده از دوربین های مداربسته می باشد. این تجهیزات با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی  روز به روز دارای تنوع و قابلیت های بیشتری می شود که هنگام تهیه این تجهیزات باید پکیج دوربین های مدار بسته ای را تهیه کنیم که قابلیت هایی که ما از آن انتظار داریم را بر آورده کند. در امروز می خواهیم در مورد قابلیت BLC , HLC که اکثر دوربین های مدار بسته امروزی از آن پشتیبانی می کنند صحبت کنیم.

 

تکنولوژی BLC چیست ؟

این فناوری مخفف back light compensation  که به معنی جبران نور پشتی می باشد. بدین صورت که وقتی در تصویر میزان اختلاف نوری در محیط وجود دارد لنز دوربین نمی تواند بطور خودکار نور قسمت های مختلف تصویر را تنظیم کند که با تمرکز بر روی قسمت روشن تصویر باعث ایجاد تاریکی و ماتی در قسمت کم نورتر می شود. که در اینجا تکنولوژی BLC می تواند بما کمک کند.

 

عملکرد فناوری BLC چگونه است ؟

این فناوری بصورت نرم افزاری می باشد و الگوریتم آن بگونه ای طراحی شده است که با پدید آمدن تصویری مانند شکل بالا تمرکز دوربین با باز شدن دریچه دیافراگم و در یافت نور بیشتر از محیط بر روی نقاط کم نور تصویر قرار می گیرد تا بتواند با روشن کردن قسمت تاریک مشکل کم نوری را برطرف کرده و آنرا برای کاربران قابل فهم کند اما اگر به تصویر بالا نگاه کنید می بینید که که افزایش روشنایی فقط مربوط به یک قسمت نیست بلکه کل تصویر را روشن می کند که در نتیجه قسمت بیرونی تصویر که دارای نور زیاد بوده بر اثر این افزایش روشنایی به شکل بسیار نورانی در آمده که باعث عدم قابل فهم بودن تصویر شده است. که این از معایب استفاده از تکنولوژی BLC می باشد. این فناوری در مواقعی بکار می رود که قسمت تصویری که دارای روشنایی زیاد است برای ما اهمیت خاصی ندارد و می توان از کنار این مسئله عبور کرد. برای رفع مشکل فناوری ارائه شده تکنولوژی بنام WDR وجود دارد که بصورت سخت افزاری بر روی دوربین قرار دارد. در این روش میزان روشنایی کل تصویر مورد بررسی قرار می گیرد و با عملیاتی که بر روی تصاویر انجام می گیرد کل تصویر دارای روشنایی مناسب و قابل رویت می باشد.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید استفاده از تکنولوژی WDR (تصویر میانی) هم مشکل کم نوری تصویر را حل کرده و هم باعث جلوگیری از روشنایی بیش از حد قسمت پرنور شده که در نتیجه یک تصویر با کیفیت نوری قابل قبول به کاربرعرضه شده است.

 

نتیجه گیری : با توجه به مطالب گفته شده دریافتیم که تکنولوژی blc  برای مواقعی است که نور در قسمت های مختلف تصویر متفاوت می باشد و قسمت کم نور بخاطر اینکه لنز دوربین نمی تواند تفاوت نوری تصویر را تنظیم کند با تمرکز بر روی قسمت روشن باعث تاریکی و نامفهومی قسمت تاریک تصویر می شود. که اینجا فناوری blc بکمک کار می آید و با تمرکز بر روی قسمت تاریک تصویر به روشن تر شده آن کمک می کند. ولی این افزایش نور شامل کل تصویر شده که در نتیجه قسمت پرنور تصویر براثر اضافه شدن نور زیاد بصورت نامفهوم در می آید که این از معایب روش BLC  می باشد. برای اینکه کل قسمت تصویر از میزان نور مناسب و قابل رویت باشد توصیه می شود از تکنولوژی WDR استفاده گردد.

شرکت الکامپ با ۱۷ سال سابقه مفیدی که در زمینه واردات، مشاوره ، فروش ، نصب و پشتیبانی دوربین های مداربسته دارد آماده است تا مشتریان گرامی را در هریک از قسمت های مربوط به تجهیزات مداربسته با استفاده از کادر مجربی که در اختیار دارد راهنمایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.