دوربین مداربسته آنالوگ چیست ؟

امروزه با رشد تکنولوژی استفاده از دوربین های مداربسته در بین مردم با توجه به اینکه شناخت بیشتری ایجاد کرده به یک امر مهم تبدیل شده و اکثر مردم برای اینکه امنیت لازم و نظارت بهتری در محل مورد نظر شان داشته باشند اولین فکری که در این زمینه به فکرشان می رسد استفاده از دوربین های مداربسته می باشد.  دوربین های مداربسته آنالوگ با پیشرفت فناوری با روی کار آمدن دوربین های تحت شبکه (IP) رفته رفته در حال کنار گذاشته شدن هستند. اما با این حال بخاطر سادگی کار و ارزانی که دارند هنوز هم در بعضی از مکان ها شاهد استفاده از این دوربین های مداربسته می باشیم.

 

در این دوربین ها ی مداربسته تصویر پس از آنکه تصویر توسط حسگر CCD یا CMOS دریافت و تولید شد به یک تقویت کننده ارسال می شود و سپس بصورت مستقیم ارسال می شود و میتوان تصاویر آنرا بطور مستقیم توسط کابل کواکسیالی که به آن متصل است بر روی تلویزیون تماشا کرد اما برای اینکه بتوان این تصاویر ارسالی بخوبی مدیریت و ضبط کرد برای این مورد از یک دستگاه ضبط مرکزی بنام  DVR استفاده می شود. دستگاه DVR بدلیل اینکه سیستم کاری دستگاه ذخیره سازی هارد دیسک بصورت دیجیتالی می باشد، تصاویر دریافتی را غیر از اینکه کنترل و مدیریت می کند برای دخیره سازی آن اول به دیجیتال تبدیل کرده و سپس بر روی هارد ذخیره می کند.

کیفیت تصاویر دوربین های مداربسته چگونه است ؟

 

 

برای سنجش میزان کیفیت تصاویر این دوربین های مداربسته برخلاف دیجیتال (مگاپیکسل) از مقیاسی بنام  تی وی لاین (TVL) استفاده می شود که تا الآن با توجه به روی کار آمدن دوربین های مداربسته با کیفیت HD حداکثر کیفیتی که برای این دوربین ها در نظر گرفته شده برابر با ۷۰۰ TVL می باشد که به نسبت به دوربین های دیجیتال برابر با ۰٫۵ مگاپیکسل می باشد که دارای تفاوت زیادی با دوربین های مداربسته تحت شبکه می باشد. استانداردی که در این نوع تصاویر بکار می رود استاندارد PAL , NTSC می باشد که هر دوی آنها استاندارد رایج تلویزیون های آنالوگ می باشد و بهمین دلیل است که می گویند می شود تصاویر این دوربین های مداربسته را بصورت مستقیم بر روی تلویزیون ارسال کرد.

 

سیگنال دوربین های مداربسته آنالوگ

 

 

همانطور که گفته شد سیگنال این دوربین های مداربسته بصورت آنالوگ می باشد که از ویژگی این نوع سیگنالها نویز پذیری بالای آنها تحت شرایط مختلف بخصوص امواج الکترو مغناطیسی می باشد که این تداخلات در نتیجه باعث افت کیفیت سیگنال و یا ازبین رفتن آن می شود.

در نوع بیسیم این دوربین های مداربسته سیگنال با استفاده از امواج آنالوگ ارسال می شود که بسیار به نویز حساس است و همچنین دارای محدوده امن نمی باشد در صورت لزوم هرکسی می تواند از تصاویر ارسالی آن سوء استفاده کند.

 

کابل انتقال تصاویر دوربین مداربسته آنالوگ

 

در این نوع از دوربین های مداربسته از کابل کواکسیال بیشتر مدل RG59 برای انتقال تصاویر مورد استفاده قرار می گیرد که هرچه میزان کیفیت آن بالاتر باشد بهمان اندازه کیفیت تصویر ارسال ی حفظ می شود.

 

با توجه به این که این نوع دوربین ها یک تکنولوژی کنار رفته بحساب می آیند ولی با این وجود در بازار دوربین مداربسته ایران شاهد عرضه و فروش انواع این نوع از دوربین های مداربسته می باشیم که برای تهیه آنها بهتر است از یک شخص متخصص در این زمینه مشورت کنیم.

مزایای استفاده از دوربین های مداربسته آنالوگ

 ارزان بودن آن : بدین صورت که کاربر با کمترین هزینه ممکن می توان صاحب یک سیستم نظارتی مداربسته برای حفاظت از محل خود داشته باشد.
 سادگی در نصب و اجرای آن نسبت به دوربین های تحت شبکه
 گستردگی آن در بازار دوربین مداربسته ایران

معایب دوربین های مداربسته آنالوگ

o حساس بودن سیگنال آنها در برابر نویز
o کیفیت پایین تصاویر ارسالی آنها نسبت به دوربین های تخت شبکه
o بالا بودن هزینه سیم کشی آن
o نا امن بودن سیگنال آن در ارتباطات بی سیم

جمع بندی : با توجه به مطالب فوق دریافتیم که دوربین های مداربسته آنالوگ قدیمی ترین نوع سیستم دوربین های مداربسته می باشد که نسبت به نوع جدیدتر یعنی دوربین های مداربسته IP دارای کیفیت و امکانات پایین تری هستند اما با این وجود دارای قیمت کمتر و راه اندازی آسان تری نسبت به نوع Ip می باشند که مشتریانی که برای می خواهند یک سیستم دوربین مداربسته ساده با بهترین قیمت را داشته باشند بهترین انتخاب خواهد بود.

شرکت الکامپ با انجام ۴۰۰۰ پروژه موفق و ۱۷ سال سابقه مفید آماده است مشتریان گرامی را در هر یک اززمینه های مربوط به دوربین های مداربسته (مشاوره ، فروش ، نصب و اجرا) مشتریان گرامی را با استفاده از کادر مجربی که در اختیار دارد راهنمایی لازمه را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.