دوربین مداربسته آنالوگ HD چیست ؟

امروزه استفاده از دوربین های مداربسته با توجه به اینکه اکثر مردم شناخت کافی از این سیستم نظارتی پیدا کرده اند بمحض اینکه شخصی بخواهد امنیت محل خود را بالا ببرد اولین کاری که به ذهنش خطور می کند استفاده از همین دوربین های مداربسته به منظور بالا بردن نظارت و امنیت می باشد همانطور که قبلاً گفته شد این دوربین های مداربسته  در نوع آنالوگ و دیجیتال (تحت شبکه) قرار دارند که نوع آنالوگ قدیمی ترین و ارزان ترن ؛ نوع تحت شبکه بصورت دیجیتالی می باشد و از لحاظ کیفیت وق یمت بسیار بالاتر است دوربین های آنالوگ می باشد.

دوربین های مداربسته آنالوگ از استاندارد PAL , NTSC برای کد گذاری تصاویر استفاده می کند که این استانداردها مخصوص سیستم تصاویر تلویزیونی می باشد بطوریکه می تواند کابل تصویر دوربین را بطور مستقیم به تلویزیون متصل کرد و کار نظارتی را بدون استفاده از دستگاه ضبط مرکزی DVR انجام داد. در این دوربین مداربسته بدلیل آنالوگ بودن تصاویر از معیاری بنام TVL برای ارزیابی کیفیت تصاویر استفاده می شود که حداکثر کیفیتی که با این معیار در دوربین های آنالوگ بدست می آمد برابر  با ۷۰۰TVL بود که  این کیفیت تصویر برای مکانهایی که امنیت حرف اول را می زند نامناسب بود و کاربران به ناچار برای داشتن سیستم دوربین مداربسته با کیفیت تصویر بالا باید از سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) برای این منظور استفاده می کرد که از معایب این کار تحمیل هزینه بالا به کاربر برای تأمین سیستم دوربین مداربسته با کیفیت بود .

 

برای حل این مشکل متخصصان شرکت های تولید کننده دوربین مداربسته دست بکار شدند تا در سال ۲۰۱۳ دوربین های مداربسته آنالوگ HD تولید و وارد رقابت با دوربین های مداربسته تحت شبکه شدند و همچنین تا حدودی ضعف سیستم آنالوگ را جبران کرده باشند. این فناوری ابتدا با نام AHD معرفی شد ولی بعداً شرکت های تولید کننده دوربین مداربسته با تکنولوژی های منحصر بفرد خود با نام های HD CVI ،  HD TVI، HD SDI پا به تولید دوربین های مداربسته آنالوگ با کیفیت HD شدند.

 

سیستم دوربین های مداربسته آنالوگ HD چگونه کار می کند ؟

در این نوع از دوربین های مداربسته لنز و سنسور آنها بمنظور بالا رفتن تصاویر تقویت شده و از یک تراشته مگاپیکسلی به منظور ضبط با کیفیت تصاویر استفاده می شود و سپس تصاویر ایجاد شده از طریق کابل کواکسیال به دستگاه ضبط مرکزی DVR ارسال می شود. در سیستم آنالوگ HD از استانداردهای تلویزیونی برای کد گذاری تصاویر استفاده نمی شود و هرکدام از استانداردها از روش های مختص خود برای این منظور استفاده می کند که باید دستگاه DVR که برای این منظور استقاده می کنیم از روش کدگذاری دوربین مورد نظر پشتیبانی کند ، در غیر اینصورت دستگاه قادر به خواند اطلاعات جهت نمایش و کد گذاری نمی باشد.

مثال : فرض کنید دوربین مداربسته آنالوگ HD ما از تکنولوژی HD CVI برای کد گذاری تصاویر استفاده می کند. در صورتیکه اگر دستگاه DVR فقط از تکنولوژی دیگر HD TVI پشتیبانی کند نمی تواند تصاویر این دوربین ها کدگشایی کرده و برای ضبط و نمایش آماده کند و باید برای این منظور قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی HD CVI را داشته باشد.

 

کیفیت دوربین های آنالوگ HD چگونه است ؟

در این دوربین های مداربسته بدلیل استفاده از لنز و حسگر دیجیتالی دیگر از معیار TVL برای کیفیت تصاویر استفاده نمی شود و از معیار مگاپیکسل برای این منظور استفاده می شود. در اوایل کیفیت تصاویر این دوربین ها در حد ۱ مگاپیکسل با رزولشن ۴۸۰ *۶۴۰ ارائه می شد اما با پیشرفت تکنولوژی این کیفیت در بعضی از تکنولوژی ها کیفیت ۸ مگاپیکسل و رزولشن ۴k ارائه می شود.

 

مزایای دوربین های آنالوگ HD نسبت به آنالوگ معمولی

  • افزایش طول کابل کشی از ۱۰۰ به ۵۰۰ متر بین دوربین و DVR
  • بالا بردن کیفیت و رزولشن تصاویر تا حد ۴k در بعضی از تکنولوژی های جدید
  • قابلیت نمایش بهتر جزئیات تصاویر بدلیل بالا بودن کیفیت تصویر

 

جمع بندی : با توجه به نتایج فوق متوجه شدیم که دوربین های مداربسته آنالوگ HD (AHD) به منظور بالا رفتن کیفیت تصاویر دوربین های مداربسته آنالوگ ایجاد شده اند که با توجه به اینکه دوربین های مداربسته آنالوگ دارای قیمت پایین ، نصب و عیب یابی راحتی نسبت به دوربین های مداربسته تحت شبکه دارند با استفاده از این نسل جدید دوربین های آنالوگ مشکل پایین بودن کیفیت تصاویر تا حدودی حل شود و برای کار گذاشتن دوربین مداربسته با کیفیت مناسب می توان روی این دوربین ها حساب کرد.

شرکت الکامپ با انجام ۴۰۰۰ پروژه موفق، داشتن مجوز رسمی از سوی اتحادیه صنف دوربین های مداربسته آماده است با استفاده از کادر مجربی که در اختیار دارد مشتریان گرامی را در هریک از بخش های مربوط (مشاوره ، فروش ،نصب و اجرا) به دوربین های مداربسته راهنمایی کند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *