دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) چیست ؟

این دوربین های مدار بسته تحت شبکه یا IP که مخفف Internet Protocol  که به آنها دوربینهای دیجیتال هم گفته می شود ، جدیدترین نوع از سیستم دوربین هایی مداربسته می باشند که برخلاف دوربین های مداربسته آنالوگ و HD  که تصاویر را بصورت مستقیم از طریق کابل به دستگاه ضبط DVR و نمایشگر ارسال می کنند، این نوع دوربی ها باتوجه به سیستم عامل کوچکی که بر روی آنها تعبیه شده است هرکدام مانند یک شبکه کامپیوتری عمل کرده و بطور خودکار می تواند به شبکه کامپیوتری متصل شود. و تصاویر دریافتی را از طریق محیط اینترنت و شبکه ارسال نماید.

کیفیت تصاویر دوربین مداربسته تحت شبکه (IP)

نحوه دخیره و ارسال تصاویر بصورت دیجیتال می باشد و برای اندازه گیری میزان کیفیت آنها از معیار مگا پیکسل اشتفاده می شود. میزان کیفیت این دوربین ها در بازه مختلفی در بازار دوربین های مداربسته در سطح جهان عرضه می شود که کمترین کیفیت ۰٫۵ مگاپیکسل و بیشترین کیفیت این دوربینهای مداربسته ۲۹ مگا پیکسل می باشد.

روزلشن و یا تفکیک پذیری که این نوع از دوربین های مداربسته بکار می برند در محدوده HD , Full HD (720 p , 1080 p) می باشند.

قابلیت های دوربین های مداربسته دیجیتال نسبت به نوع آنالوگ

غیر از قابلیت های سخت افزاری که در مورد این نوع دوربین های دیجیتال گفته شد از لحاظ نرم افزاری این نوع از دوربین های دارای تکنولوژی بنام پردازش تصویر می باشند که خانواده دوربین های مداربسته آنالوگ از داشتن چنین تکنولوژی عاجز می باشند. تکنولوژی پردازش تصویر بطورکلی فناوری است که توسط آن می توان  قسمتی از تصاویر دریافتی محیط رابه عنوان محیط ممنوعه مشخص کرد و در صورت وجود هرگونه جاندار و اشیاء با آن محدوده سیستم شروع به دادن هشدار و ضبط تصاویر کند که این روش علاوه بر بالابردن امنیت محیط به صرفه جویی در فضای دخیره سازی تصاویر کمک می کند.

 

 نحوه انتقال تصاویر در دوربین های مداربسته تحت شبکه (IP)

همانطور که گفته شد نحوه انتقال تصاویر برای این دوربین های از طریق اینترنت و شبکه های کامپیوتری صورت می گیرد. بدین صورت که برای انتقال تصاویر دوربین ابتدا باید این دوربین ها را از طریق پورت RJ45 به سوئیچ شبکه متصل کرد و سپس سوئیچ با استفاده از یک پورت خروجی تصاویر ارسالی دوربین ها را به سوی دستگاه ضبط مرکزی که NVR بمنظور مدیریت و ذخیره سازی تصاویر ارسال می کند.

 

تأمین برق دوربین های مداربسته تحت شبکه (IP)

در این نوع از دوربین ها به ۲ روش می توان تأمین برق را انجام داد :

 • روش POE : در این روش دوربین مداربسته تحت شبکه کار انتقال تصویر و تأمین انرژی مورد نیازش را ازطریق کابل شبکه در یافت می کند.

 

 • استفاده از آداپتور : در این روش دوربین بصورت معمول برق خود را بااستفاده از رابط منبع تغزیه بصورت جداگانه تأمین می کند.

 

تجهیزات سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه

برای داشتن یک سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه به تجهیزات زیر برای راه اندازی این سیستم نظارتی نیاز داریم :

 • دوربین مداربسته تحت شبکه (IP)

 

 • دستگاه ضبط مرکزی NVR : این دستگاه از نظر ظاهری و کارایی شبیه دستگاه DVR می باشدکه برای ضبط و تصاویر دوربین های مداربسته تحت شبکه کاربرد دارد.

 

 • سوئیچ شبکه : این وسیله در مرحله اول برای سیستم های کامپوتری تحت شبکه بکار می رود اما در نوع جدید سیستم دوربین های مداربسته که معماری آنها بصورت تحت شبکه می باشد بمنظور یک واسط برای دریافت تصاویر دوربین ها و سپس برای ارسال آن از طریق اینترنت و یا دستگاه ضبط مرکزی بکار می رود.

 

 • هارد دیسک (HDD) : این دستگاه ذخیره سازی در هر دو سیستم دوربین های مداربسته آنالوگ و دیجیتال بمنظور ثبت تصاویر دریافتی توسط سیستم ضبط مرکزی بکار می رود. اما ظرفیت پشتیبانی آنها در دستگاه ضبط مرکزی آنالوگ (DVR) حداکثر تا ۶ ترابایت است اما در سیستم مداربسته تحت شبکه تا ۱۰ ترابایت و در بعضی از دستگاه های جدیدتر تا ۱۲ ترابایت ظرفیت بمنظور دخیره سازی قابل پشتیبانی می باشد.

 

 • کابل مورد استفاده : در سیستم های آنالوگ دوربینهای مداربسته از کابل کواکسیال و فیش BNC که هردو در سیستم تلویزوین های آنالوگ استفاده می شود برای انتقال تصویر از دوربین و دستگاه ضبط مرکزی بکار می رود. اما در سیستم تحت شبکه از کابل اترنت بهمراه پورت Rj45 که برای انتقال اطلاعات در شبکه های کامیپوتری کاربرد دارند بمنظور انتقال تصاویر از دوربین به سایر محل های ثبت تصاویر (دستگاه NVR و محیط اینترنت) بواسطه سوئیچ انتقال داده می شود. نوع کابل اترنتی که برای انتقال تصاویر در این سیستم مداربسته استفاده می شود CAT 5 , Cat 6 می باشد.

 

مزایای استفاده از دوربین های تحت شبکه (IP)

 • بالا بودن کیفیت تصاویر دریافتی نسبت به نوع آنالوگ
 • داشتن قالیت نرم افزاری مدرن که بکمک آنها می توان به بهبود امنیت و فضای ذخیره سازی کمک کرد
 • استفاده از پرتکل های امن تحت شبکه مانند AES , WPA , WPA2 باعث امن ماندن تصویر ارسالی در فضای شبکه می باشد.
 • استفاده از شبکه های اینترنتی بمنظور ارسال تصاویر مانند wifi و شبکه های موبایلی از دیگر ویژگی های مهم دوربین های مداربسته تحت شبکه می باشد.

 

معایب استفاده از دوربین های مداربسته تحت شبکه (IP)

 • داشتن مقداری دانش شبکه برای نصب و راه اندازی این گونه از سیستم دوربین مداربسته
 • هزینه تهیه تجهیزات آن نسبت به نوع آنالوگ بسیار بالا می باشد.
 • بدلیل اینکه از بستر شبکه می توان برای انتقال تصاویر استفاده کرد ممکن اسن که تصاویر آنها توسط هکرها مورد سؤ استقاده قرار بگیرد.

 

جمع بندی : با توجه به توضیحات بالا متوجه شدیم که دوربین های مداربسته تحت شبکه که به آنها دوربین های دیجیتتال هم گفته می شود، از جدید تترین نوع خانواده دوربین های مداربسته می باشند که که نسبت به نسل قبلی خود دارای کیفیت تصاویر بسیار بالا می باشند و از نظر امکانات سخت افزاری و نرم افزاری دارای خصوصیاتی هستند که دوربین های مداربسته از داشتن آنها عاجز می باشند. اما با همه این خوبی ها دارای معیابی چون قیمت بالا آنها و داشتن دانش شبکه برای نصب و راه اندازی بسیاری از افراد را مجاب کرده که اگر بخواهند یک سیستم جمع جور و ارزانی از دوربین های مداربسته در اختیار داشته باشند بردی این منظور بسراغ دوربین های مداربسته قدیمی آنالوگ بروند.

 

مشتریان گرامی چنانچه قصد تهیه سیستم دوربین مداربسته و دیگر تجهیزات را با کیفیت، قیمت با خدمات معتبر را داشته باشند می توانند با مراجعه به شرکت الکامپ که در این زمینه دارای ۱۷ سال سابقه درخشان می باشد و دارای مجوز رسمی از اتحادیه صنف دوربین های مداربسته را دارا می باشد، با کمک مشورت کارشناسان شرکت بهترین پکیج را از نظر کیفیت و کارایی بهمراه گارانتی معتبر و خدمات طولانی مدت دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *