دوربین مداربسته مگاپیکسلی چیست ؟

همانطور که قبلاً گفته شده بود استفاده از دوربین های مداربسته با توجه به پیشرفت تکنولوژی و معروف تر شدن آنها در بین مردم  باعث شده که بسیاری از مردم برای حفظ امنیت محیط مورد نظرشان از تجهیزات دوربین مداربسته استفاده کنند.  که با تنوعی که در بین این تجهیزات بوجود آمده بهتر است قبل از تهیه این تجهیزات با مشورت با افراد خیره در این زمینه دوربین مداربسته و تجهیزاتی انتخاب نماییم که بتواند نیازهای ما را در هنگام کار بخوبی برطرف کند.

با توجه به رشد کیفیت تصویر برداری دوربین های IP  بصورت دیجیتال مکانیزمی بنام مگاپیکسل (pixel) بوجود آمد که با استفاده از میزان می توان میزان کیفیت تصویر برداری دوربین مداربسته را مورد ارزیابی قرار داد که امروز در مقاله شرکت الکامپ قصد به بررسی این مکانیزم داریم.

پیکسل چیست (Pixel) ؟

به معنای نقطه است که کوچکترین عضو در تصاویر دیجیتال می باشند که دارای رنگ و انعطاف هستند که از قرار گرفتن تعداد عظیمی از آنها تصویر بوجود می آید.

 

مگاپیکسل (Mega pixel) چیست ؟

مگاپیکسل به معنای میلیون نقطه دیجیتالی است که مربوط به تصویر برداری و ارائه تصاویر دیجیتالی در دوربین و سیستم های تصویر برداری دیجیتال است. و بدین معنا جا افتاده که هرچه تعداد پیکسل های تصاویر بالاتر باشد تصویرهای دریافتی با کیفیت بهتری نمایش  داده می شوند. حال با توجه به این مقدار آیا هر تصویری که دارای مگاپیکسل بالاتری باشد یعنی کیفیت آن هم بهتر است ؟

در پاسخ باید گفت خیر؟

به تصویر بالا نگاه کنید. تصویر سمت راست نسبت به تصویر سمت چپ دارای رزولشن و مگاپیکسل بالاتری می باشد اما همانطور که مشاهده می کنید کدر است و جزئیات بخوبی در آن مشخص نیست. با این فقط در اینجا مقدار زیادی فصا برای ذخیره سازی اشغال شده و تصویر ثبت شده دارای کیفیت مناسب نمی باشد.

 

یک تصویر باکیفیت بابد چه معیارهایی را داشته باشد ؟

همانطور که گفته شد اکثر مردم به اشتباه فکر می کنند که هرچقدر پیکسل یک تصویر بالاتر باشد پس کیفیت تصویر هم بالاست که این تفکر یک تفکر اشتباه است. کیفیت نهایی تصویر دوربین مداربسته باید از روی تصویر دریافتی ارزیابی کرد که برای اینکه یک تصویر در یافتی با کیفیت مناسب داشته باشیم باید عوامل دیگر تصویر برداری دوربین مداربسته مانند لنز، حسگر تصویر برداری ، پردازنده تصویر و در نهایت سیستم فشرده سازی تصویر (compact) را برای داشتن یک تصویر با کیفیت مورد ارزیابی قرار داد .

لنز و کیفیت تصویر

 

هر لنزی یک رزولشن نوری یا همان اپتیکال دارد که بدین صورت است که مشخص می کند نحوه دقت لنز در قرار دادن تصویر بر روی یک نقطه از تصویر چقدر است که با توجه به شکل بالا هرچقدر کیفیت لنز بالا باشد نور دریافتی که برای انتقال تصویر بکار می رود دقیقا روی یک پیکسل بطور مشخص قرار داده می شود .

در شرایطی که لنز دارای کیفیت پایین و سنسور تصویر با کیفیت بالا باشد تصویر دریافتی دقیقا بر روی یک نقطه از تصویر قرار داده نمی شود و قسمتی از آنرا به روی قسمت های پیکسل های دیگر (بدلیل اینکه تعداد پیکسل ها زیاد و ریز هستند ) قرار می دهد که این باعث ایجاد نویز و اعوجاج در تصویر می شود. حال اگر هم لنز و هم سنسور دارای کیفیت پایین باشند بدلیل آنکه تعداد پیکسل ها در حسگرکم می باشند و ابعاد هر پیکسل بزرگ است  با توجه به اینکه کیفیت تصاویر در این شرایط زیاد مهم نیست تصاویر با آنکه دقیقا بر روی یک پیکسل فرستاده نمی شوند به دلیل بزرگی پیکسل که وجود دارد نور تحت هر شرایطی بر روی نقطه مشخص تصویر قرار می گیرد.

با توجه به اینکه امروزه دوربین های مدار بسته با رزولشن تصویر بالای ۲ مگاپیکسل تولید می شوند تراکم پیکسل بر روی هر سنسور بالا می رود ابعاد هر پیکسل بسیار ریزتر می شود و بنابراین باید از لنزی استفاده شود که بتواند بطور دقیق نور را بر روی نقطه مشخص تصویر متمرکز کند تا از همه ظرفیت پیکسل استفاده شود تا بتوان یک تصویر با کیفیت بالا از دوربین مداربسته مورد نظر دریافت کنیم.

با این حال اگر خصوصیات هر دو قطعه فوق در شرایط  مطلوب باشد بطور حتم می توانیم تصویر با کیفیت دریافت کرد؟ در پاسخ باید گفت خیر

دو ویژگی دیگر برای داشتن تصاویر با کیفیت لازم که عبارتند از : پردازش تصویر و فشرده سازی آن

۱- پردازش تصویر چگونه است ؟

بعد از اینکه تصویر توسط لنز دریافت و  بر روی حسگر قرار گرفت نوبت به پردازش تصویر توسط پردازنده دوربین مداربسته که به عنوان مغز دوربین در نظر گرفته می شود می رسد که وظیفه دارد تصویر را در هر حالتی از شرایط نوری مختلف به بهترین شکل ممکن تصویر تولید نماید. هر چقدر که میزان تراکم پیکسل های تصویر بالا باشد میزان حساسیت تصویر هم بالا می رود که روش پردازش هم بهمین دلیل پیچیده می شود و باید از پردازنده ای استفاده شود که قابلیت این چنین ظرفیت ها را داشته باشد.

در بعضی موارد دیده شده که یک دوربین به دلیل اینکه پردازنده مناسبی برای پردازش تصویر اشتفاده نشده تصویری که کاربر دریافت کرده دارای کیفیت مناسبی نبوده که این برای کاربران بسیار ناراحت کننده بود ه است.

جدای وظایفی که گفته شد در دوربین هایی که لنز آنها بصورت موتور دار می باشد تنظیم حالت زوم تصاویر برعهده لنز می باشد و همچنین این پردازنده بر روی تکنولوژی هایی مانند پردازش تصویر کنترل دارد.

۲- فشرده سازی تصاویر دوربین مداربسته

 

بعد از انجام مراحلی که گفته شد نوبت به فشرده سازی تصاویر دریافتی می رسد که این فشرده سازی باید طوری باشد که  از کیفیت تصاویر دریافتی کاسته نشود. در دوربین های تحت شبکه امروزی دوربین های که بین ۲ تا ۶ مگاپیکسل تولید شده اندمشکلی تا حالا وجود نداشته اما اگر بخواهیم دوربینی با تصاویر ۱۰ مگا پیکسل و بالاتر فشذه کنیم با توجه به اینکه اکثر دوربین ها به دلیل چیپ ضعیف فقط فرمت MPEG را می شناسند  این بیانگر این است که زمانی که برای انجام دقیق و کامل فشرده سازی تصاویر نیاز است تراشته دوربین قادر به انجام این کار برای همه فریم های تصویر نیست و به دلیل اینکه فرمت MPEG دارای حجم زیادی می باشد کمتر اتفاق می افتد که همه فریم های تصاویر بخوبی فشرده سازی شوند و با این وجود هرچه فشرده سازی بیشتر شود کیفیت تصویر هم پایین تر خواهد آمد.

که با توجه به این وضعیت نیاز است که از الگوریتم و تکنولوژی های بهتری برای فشرده سازی تصاویر با کیفیت بالا استفاده کرد که گویا تعدادی از شرکت ها در این زمینه دست بکار شده اند .

رزولشن مگاپیکسل در دوربین های مداربسته شبکه

دوربین های مداربسته شبکه معمولاً تصاویر را با رزولشن بالا ثبت می کنند که با واحد مگاپیکسل ثبت می شوند. تکنولوژی HD دارای رزولشن های مختلفی مانند HD(1280*720) , Full HD(1920 * 1080) می باشد و قابلیت ذخیره سازی ۳۰ فریم در ثانیه می باشند.

در ادامه جدولی از رزولشن دوربین های مدار بسته دیجیتال نشان خواهیم داد.

 

چه تفاوتی بین دوربین های مداربسته با کیفیت HD,FULL HD  و ۴k وجود دارد ؟

همه این قابلیت ها دارای ثبت تصاویر با کیفیت بالا هستند اما دوربینی که دارای رزولشن ۱۰۸۰p  است نسبت به قابلیت ۷۲۰p دارای قابلیت زوم بیشتری هستند و با زوم کردن تصاویر دارای افت کمتری نسبت به کیفیت ۷۲۰p  در مورد رزولشن ۴k خصوصیات بهیمن ترتیب می باشد که این خصوصیات برای موقع ضروری مانند زوم بر روی پلاک خودرو کاربرد دارد .

برخی از دوربین های مدار بسته مانند دوربین های HD-CVI دارای این قابلیت هستند که می توان رزولشن آنها را مطابق با نیازمان تغییر داد؛ برای مثال برای دوربین ۴ مگاپیکسلی رزولشن به با اندازه HD , Full HD  و برای دوربین های با قابلیت Ultra HD  می توان می توان تصاویر را با روزلشن ۴k  ذخیره کنیم.

 

نتیجه گیری : با توجه به مطالب فوق دریافتیم که برای اینکه یک دوربین مداربسته دارای تصویر با کیفیتی باشد تنها در نظر داشتن رزولشن و مگا پیکسل تصاویر عاملی بر این نیست که هرچه این مقادیر بالاتر باشند کیفیت آن بهتر است، چون در خیلی از موارد دوربین های با مگا پیکسل کمتری وجود دارند که از یک دوربین با مگاپیکسل بالاتر دارای تصویر با کیفیت تری هستند.

برای داشتن تصاویر با کیفیت بالا بغیراز رزولشن بالا تصاویر فاکتورهیا دیگری مانند کیفیت تصویر، پردازش و فشرده سازی آن همه این عواملی هستند که با رعایت کردن آن هنگام ثبت تصاویر می توان یک تصویر با کیفیت را از سوی دوربین مداربسته داشته باشیم.

مشتریان ارجمند در صورت داشتن هرگونه سؤال در زمینه های مختلف دوربین مداربسته می توانند با تماس با شرکت الکامپ نیاز های خود را در هریک از زمینه های مختلف دوربین های مداربسته برطرف سازند. شرکت الکامپ با ۱۷ سال سابقه درخشان وبا مجوز رسمی که از سوی اتحادیه دوربین های مداربسته تهران دارد آماده است تا مشتریان را با استفاده از کادر مجربی که در اختیار دارد راهنمایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *