دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه (چشم ماهی) چیست ؟

 

امروزه استفاده از تجهیزات دوربین مداربسته به یک بسیار مهم امر برای حفظ امنیت و نظارت درانواع محیط های باز و بسته شده است که این محیط ها می توانند یک محیط اداری، تجاری ، تفریحی ، سازمانی و یا حتی مسکونی با شند که با آشنا شدن بیشتر مردم با این سیستم های امنیتی شاهد استفاده بسیاری از این تجیهزات دوربین مداربسته در محل های مختلف هستیم.

یکی از انواع دوربین هایی که امروز قصد داریم تحریریه شرکت الکامپ برایتان بیان کنیم دوربین های مداربسته ۳۶۰ درجه یا چشم ماهی می باشند.

دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه یا چشم ماهی (FISH EYE) دوربینی است که ظاهر گردی دارد و از نظر ضخامتی باریک می باشد. از خصوصیت این دوربین های چشم ماهی بدین صورت است که با توجه به وضعیت ظاهری دارند دارای فاصله کانونی پایین هستند و بهمین دلیل زاویه دید وسیع دارند.

بهترین محل برای نصب دوربین های ۳۶۰ درجه

این دوربین ها بدلیل ظاهر گردی که دارند مانند دوربین های دام باید در سقف مکان های بسته نصب شوند وبرای اینکه بتوان بهترین تسلط و زاویه دید مناسب را از این دوربین ها گرفت بهتر است آنرا در میان محل نصب قرار داد تا به تمام فضای مکان مورد نظر نظارت کامل داشته باشیم.

 

نوع انتقال اطلاعات دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه

این دوربین ها از نظر انتقال اطلاعات در دسته دوربین های بی سیم (wireless) قرار دارند و برای انتقال اطلاعات کاربران می توانند با نصب نرم افزار بر روی تلفن همراه های هوشمند از طریق WIFI  هم اطلاعات دوربین را رد و بدل کرد و هم دوربین را کنترل کنند و از دیگر قابلیت های آن بهره لازم گرفته شوند. نوع دیگر انتقال اطلاعات این دوربین های مداربسته از طریق اینترنت می باشد بدین صورت که با وصل شدن به مودم و بعد به اینترنت دوربین قادر خواهد بود که از طریق اینترنتی با دستگاه مورد نظر (مانند تلفن همراه) به تبادل داده با دستگاه راه دور بپردازد

نحوه دخیره سازی اطلاعات در دوربین های ۳۶۰ درجه

این دوربین ها همانطور که گفته شد بصورت بیسیم می باشند که از خصوصیات رایج این دوربین های مداربسته این است که به راحتی و بدون هیچ دانش نصبی می توان دوربین را در جاهای مختلف نصب کرد و برای ضبط تصاویر به هیچ سیسم ضبط مرکزی (DVR , NVR) هم نیاز ندارند.

برای همین از کارت های حافظه Micro SD  برای ضبط این تصاویر می توان استفاده کرد که با قرار دادن این حافظه ها در درون شیاری که بر روی دوربین قرار دارد می توان دستگاه را وادار به ضبط تصاویر بر روی حافظه کرد. حداکثر حافظه ای که این دستگاه های برای ضبط تصاویر پشتیبانی می کنند   ۶۴ گیگ می باشد.

 

ارتباط دوطرفه همزمان در دوربین های مداربسته ۳۶۰ درجه

این دوربین های مداربسته دارای میکروفن و اسپیکر هستند این قابلیت را دارند که با دستگاه راه دور بغیر از اینکه می توانند صدا محیط و تصاویر دریافتی را باهم ارسال کنند بصورت همزمان صاحب دوربین با شخصی که پشت دوربین هست مکالمه راه دور داشته باشد که از مزیت این دوربین های مداربسته بحساب می آید.

کیفیت تصاویر در دوربین های مدار بسته ۳۶۰ درجه

 

 

تصاویری که این دوربین ها ثبت می کنند با کیفیت HD بصورت پانوراما می باشد و ازنظر ظاهری  گرد هستند که از نظر دید می تواند کمی گیج کننده برای مخاطب باشد برای حل این مشکل می توان از نرم افزار هایی برای تغییر دادن حالت تصویر استفاده کرد که با آنالیز تصاویر و کشیدن آن می تواند یک تصویر بزرگ ۳۶۰ درجه ای تحویل دهد یا چند تصویر کوچک با زاویه دیدهای مختلف تحویل دهند.

اپلیکشن دوربین های مداربسته ۳۶۰ درجه

 

 

برای اینکه بتوان براحتی تصاویر این دوربین های مداربسته را بر روی تلفن همراه مشاهده کرد و از همه قابلیت های آن با استفاده از گوشی بهره برد باید از نرم افزارهای مخصوصی که برای دوربین های ساخته شده  استفاده کرد که این برنامه ها عبارتند از :

 • ICSEE
 • V380
 • V380 S

برنامه v380 از نظر امکانات و کارایی از دو نرم افزار دیگر بهتر است و همچنین نحوه کار آن هم برای مشتری راحت می باشد که با انتشار در دو نسخه اندروید و IOS  می توان با خیالی راحت از دوربین و قابلیت های آن بهره برد.

 

مزایای دوربین های مددار بسته ۳۶۰ درجه

 • نصب آسان بدون داشتن دانش قبلی در زمینه نصب دوربین مداربسته
 • جابجایی آسان آن بدلیل اینکه نیازی به سیم کشی و دستگاه ضبط مرکزی برای ذخیره سازی اطلاعات ندارد.
 • زاویه دید ۳۶۰ که می توان از کل زاویه های محیط تصویر برداری کرد.
 • انتقال اطلاعات بر روی موبایل و اینترنت بدون داشتن IP استاتیک
 • قابلیت دریافت و ارسال اطلاعات بصورت همزمان

 

معایب دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه

 • عدم قابلیت دید در شب
 • عدم قابلیت استفاده در محیط های باز بدلیل نداشتن مقاومت لازم در برابر رطوبت و گرد وخاک
 • منحنی بودن این تصاویر که باعث می شود کاربر نتواند خصوصیات تصویر را بخوبی مشاهده کند.

 

نتیجه گیری : با توجه به مطالب گفته شده دریافتیم که دوربین های مداربسته ۳۶۰ درجه نوع دیگری از دوربین های بیسیم می باشند که با داشتن لنز چشم ماهی قابلیت زاویه دید بصورت ۳۶۰ درجه پانوراما را دارند و کاربر می تواند از تمام زاویه های محیط تصویر برداری کند. هم چنین با داشتن میکروفن و اسپیکری که بر روی دوربین قرار داده شده غیر از اینکه تصاویر می توانند بهمراه صدا محیط برای کاربر دوربین ارسال شود، صاحب دوربین از راه دور می تواند با استفاده از این ویژگی ها با شخص پشت دوربین بصورت همزمان به مکالمه بپردازد .

همچنین بی نیاز بودن آن از سیم و دستگاه ضبط مرکزی باعث شده که کسانی می خواهند با هزینه کم دوربینی داشته باشند تا هم بتوانند به راحتی آنرا جابجا کند و هم امکانات مناسبی از دستگاه داشته باشند استفاده از این سیستم مداربسته برای آنها یک انتخاب ایده آل خواهد بود.

اما با این همه مزایا؛ این دوربین ها قابلیت دید در شب ندارند، تصاویر برای دیدن جزئیات مناسب نمی باشد همچنین توانایی مقاومت در برابر شرایط جوی محیط های باز را ندارد که با این معایبی که وجود دارد نمی توان از آنها برای محیط های دارای امنیت بالا و باز استفاده کرد

 

شرکت الکامپ با داشتن ۱۷ سال سابقه مفید و انجام ۴۰۰۰ پروژه موفق آماده است تا مشتریان گرامی را در زمینه های مختلف دروبین های مداربسته (مشاوره ، فروش ، نصب و پشتیبانی) با داشتن کادر مجربی که در اختیار دارد راهنمایی های لازم را انجام دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *