دوربین مداربسته HD SDI چیست ؟

همانطور که می دانید استفاده از دوربین های مداربسته به دلیل اینکه شناخت بیشتری در بین مردم پیدا کرده است امروزه مورد استقبال بسیاری از مردم قرار گرفته است، بطوریکه اگر کسی بخواهد برای بالا بردن امنیت و نظارت محل خود اقدامی انجام دهد اولین راه حل که به ذهنش میرسد استفاده از سیستم دوربین های مداربسته برای این منتظور می باشد که این سیستم نظارتی امروزه برای انواع مکان های مختلف باز و بسته با کاربری های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین با پیشرفت تکنولوژی این تجهیزات نظارتی دارای انواع مختلفی از نظر ظاهری و کارایی می باشند که برای انتخاب بهترین مورد از این دوربین های مداربسته توصیه می شود که از یک فرد خبره در این زمینه مشورتی داشته باشید.

همانطور که می دانید در مقالات قبلی شرکت الکامپ در مورد دوربین های مداربسته آنالوگ صحبت شد و گقتیم این نوع از دوربین های مداربسته از قدیمی ترین نوع این خانواده نظارتی می باشند که از معیاری بنام TVL برای سنجش کیفیت تصاویر استفاده می کردند و همچنین بخاطر استفاده از استانداردهای تلویزیونی PAL , NTSC می توان تصاویر ثبت شده توسط دوربین را بطور مستفیم از طریق کابل به تلویزیون جهت نمایش تصاویر متصل کرد. اما مشکلی که این دوربین ها داشتند پایین بودن کیفیت تصاویر آنها بود که در بهترین حالت با کیفیت ترین تصویر دریافتی از این دوربین ها برابر با ۰٫۵ مگاپیکسل دوربین ها دیجیتال بود که بخاطر همین این دوربین ها برای مکانهایی که امنیت حرف اول را می زند کاربردی نداشت در همین رابطه شرکت های تولید کننده دوربین مداربسته برای بالا بردن کیفیت تصاویر آنها دست بکار شدند که به نتیجه هم رسیدند که از این فناوری ها می توان به  (AHD , HD TVI ,HD CVI , HD SDI) نام برد که در مقاله امروز شرکت الکامپ قصد داریم تا تکنولوژی HD SDI را مورد بررسی قرار دهیم.

HD SDI مخفف Hight Definition Serial Digital Interface به معنی رابط سریال دیجیتال با جزئیات بالا می باشد. که در سال ۱۹۹۸به منظورانتقال سیگنال ویدیویی با کیفیت HD , FULL HD مورد استفاده قرار گرفت و در سال ۲۰۱۰ این فناوری بصورت رسمی در دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار گرفت. در این تکنولوژی اطلاعات بصورت سریال دیجیتال انتقال و بطور موازی داده می شود و در دوربین های مداربسته IP از طریق سیم های زوج بهم تابیده شده انتقال داده می شود اما بدلیل اینکه این انتقال اطلاعات را می توان از طریق کابل کواکسیال انجام داد بسیاری از افراد این فناوری را در دسته آنالوگ می دانند در صورتیکه چنین نیست.

 

کیفیت تصاویر در دوربین های مداربسته HD SDI چگونه است ؟

در این روش بدلیل اینکه تصاویر بصورت  دیجیتالی بدون هیچ تبدیلی انتقال داده می شود، تصاویری که در این قالب نمایش داده می شود از بهترین نوع کیفیت در دوربین های مداربسته آنالوگ HD می باشد.

این تکنولوژی انتقال تصویر از زمان تولید تا به امروز در چندین نسل گسترش یافته که جدیدترین نوع آن با رزولشن ۴kp60 و با نرخ انتقال ۱۲ گیگابیت بر ثانیه است که نام این فناوری ۱۲G UHD-SDI می باشد که برای داشتن اطاع از انواع نسل و خصوصیات این انتقال تصویر آنها جدولی در زیر گنجانده شده است.

 

 

 

این فناوری نسبت به دیگر فناوری های دیگر آنالوگ HD دارای قیمت بالاتری می باشد و همچنین نسبت کیفیت اتصالات برای انتقال اطلاعات رابطه مستقیم دارد و در صورتیکه مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد در کیفیت نهایی تصویر آن تأثیر گذار خواهد بود. همچنین حداکثر طول بین دوربین مدار بسته و دستگاه DVR با استفاده از این تکنولوژی کمتر از ۳۰۰ متر است که بهمین دلیل کمی بعد از معرفی این تکنولوژی استفاده آن در کاربری های عمومی کنار گذاشته شد و بیشتر برای کاربری های تخصصی استفاده می گردد.

 

مزایای تکنولوژی HD SDI

  • با کیفیت ترین سیستم انتقال تصاویر در سیستم های آنالوگ HD
  • نزدیک بودن کیفیت آن به دوربین های مداربسته تحت شبکه
  • استفاده بهینه تر از پهنای باند برای انتقال تصاویر

 

معیاب تکنولوژی HD SDI

  • حساس بودن نسبت به کیفیت تجهیزات و اتصالات سیستم دوربین مداربسته
  • پایین بودن حداکثر فاصله ارتباطی بین دوربین و دستگاه ضبط مرکزی نسبت به سایر فناوری های HD (کمتر از ۳۰۰ متر)
  • گران بودن آن نسبت به دیگر فناوری های HD
  • عیب یابی پیچیده آن نسبت به دیگر فناوری های HD

 

جمع بندی : با توجه به مطالب فوق دریافتیم که تکنولوژی HD SDI از دیگر فناوری های دیگر HD می باشد که در دوربین های مداربسته آنالوگ جدید بکار گرفته می شود، با این وجود که این این فناوری در سیستم تحت شبکه هم بکار گرفته می شود اما بسیاری از افراد بخاطر اینکه از طریق کابل کواکسیال می شود تصویر را انتقال داد و در دوربین های مداربسته آنالوگ قابل استفاده است آنرا در دسته دوربین های مداربسته آنالوگ HD قرار دادند. این تکنولوژی همانطور که گفته شد نسبت به دیگر فناوری های آنالوگ HD از بهترین کیفیت در انتقال تصویر بهره می برد اما بخاطر معایبی که در بالا گفته شد این فناوری چند وقت بعد از معرفی در استفاده های عمومی کنار گذاشته شد و در کابری های تخصصی بکار گرفته می شود.

 

مشتریان گرامی در صورتیکه تمایل به مشاوره، خرید و نصب سیستم دوربین های مداربسته دارند می توانند با تماس با کارشناسان شرکت الکامپ در این زمینه راهنمایی های لازمه را بوسیله کارشناسان این شرکت دریافت کنند.

شرکت الکامپ با داشتن مجوز رسمی از اتحادیه صنف دوربین های مداربسته به شناسه ۰۴۶۷۱۲۷۳۲۳ و انجام ۴۰۰۰ پروژه موفق در این زمینه آماده است تا شما مشتریان گرامی در هریک از بخش های مختلف این حوزه یاری کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *