دوربین های مدار بسته ترافیکی و کاربردهای آن

 

امروزه استفاده از دوربین مدار بسته یک امر مهمی برای حفظ امنیت و حراست محل مورد نظر ما بشمار می رود که این مکان ها می تواند محل بسته مثل: ادرات، بانک ها، فروشگاه ها و.. باشد و محل های باز مثل پارک ها، پارکینگ های عمومی ، شهربازی ها و.. می تواند باشد. اما یکی از جدیدترین جایی که دوربین مدار بسته استفاده می شودو خیلی در آنجا کار برد دارد استفاده بعنوان کنترل ترافیک و راهتمایی و رانندگی در جاده ها و خیابان های شلوغ می باشد.

 

دوربین مدار بسته ترافیکی چیست ؟

دوربین هایی هستند که برای کنترل ترافیک و راهنمایی و رانندگی بصورت فیزیکی در قسمتهای مختلف جاده و خیابانهای شلوغ نصب می شوند. احتمالاً موقعی که در خیابانهای بزرگ تردد می کنید دیده اید که این دوربین ها در در قسمتهای مهم خیابان روی مثل چهار راه ها روی دکل های بلند و یا در کنار چراغ های راهنمایی و رانندگی نصب شده اند.

خصوصیات فیزیکی دوربینهای مدار بسته ترافیکی

این دوربین ها چون در محیط های باز استفاده می شوند و شرایط آب و هوایی محیط بیرونی مثل باد،آفتاب، برف وباران می تواند باعث آسیب رساندن به دوربین و در نهایت ازکار انداختن آنها شود بهمین دلیل توصیه می شود که بدنه فیزیکی آنها دارای مقاومت بالایی باشد یا حداقل از کاور مناسب استفاده شود تا چنین مشکلی پیش نیاید. معمولا دوربین هایی که در این مکانها استفاده می شود دارای ابعاد بزرگ بدنه قوی هستند.

 

استانداردهای  دوربین های مدار بسته ترافیکی

همانطور که گفته شد این دوربین ها در ارتفاعات زیاد بر روی دکل ها و یا در کنار چراغ های راهنمایی و رانندگی نصب می شوند. پس برای اینکه بتوانیم از فاصله دور تصاویر خوبی از محیط دریافت کنیم لازم است که لنز آن باکیفیت بالا برای ضبط تصاویر باشد و همچنین قابلیت زوم بالایی داشته باشند تا بتواند در شرایط نقض قوانین راهنمایی و رانندگی روی پلاک خوردروی متخلف زوم کرده و تصویر مناسب از آن بگیرد تا خوانایی لازم را داشته باشد . همچنین باید در نظر داشت که برای انجام چه کاری از این دوربین ها استفاده می شود و براساس کابرد  دوربین و تجهیزات متاسب با آن را بکار برد

 

 

انواع کاربرد دوربین مدار بسته ترافیکی

سیستم کنترل ترافیکی براساس تنوع وکاربردی که از سوی پلیس و مسئولین وجود دارد به چند دسته تقسیم می شود که  این کاربردها عبارتند از :

 

 • دوربین های مدار بسته راهنمایی و رانندگی : خود سیستم راهنمایی و رانندگی به چند بخش تقسیم می شوند که اینها عبارتند از :

 

 

 • دوربین مداربسته چراغ قرمز : این دوربین در کنار چراغ راهنمایی و رانندگی نصب می شود و در صورت عدم رعایت به علائم چراغ و تخلف صورت گرفته در محل،پلاک خودروی متخلف را ضبط می کند و بهمراه تصویر تخلف به راهنمایی و رانندگی می فرستد

 

 

 • دوربین مداربسته کنترل ترافیکی : از این دوربین برای بررسی لحظه ای شرایط ترافیکی و حادثه ای جاده ها و بزرگراه ها استفاده می شود که معمولاً اطلاعات این دوربین ها را از طریق رسانه های تلویزیونی و رادیویی دریافت می کنیم

 

 

 • دوربین مداربسته کنترل سرعت : از این دوربین های مداربسته برای بررسی سرعت وسایل نقلیه در سطح جاده ها و یزرگراه ها استفاده می شود و بدین صورت است که از یک رادار داپلر، لیدار (وسیله تعیین فاصله مبتنی بر لیزر) و وسیله تشخیص پلاک استفاده می کند. عملکرد این دوربین باعث گردیده که زمان عبور از دونقطه متوال ثبت گردیده و براساس آن سرعت وسیله را بسنجد که اگر از حد مجاز بالاتر بود دوربین ثبت تخلف کرده و تصویر وسیله نقلیه بهمراه پلاک و مشخصات زمانی به راهنمایی و رانندگی ارسال می شود.

دوربین های مدار بسته در محل اخذ عوارضی

دوربین مدار بسته در محدوده کنترل طرح ترافیک

دوربین مدار بسته در محل گردش ممنوع

دوربین مدار بسته برای نظارت برخطوط راه آهن

دوربین مدار بسته کنترل وسیله نقلیه دارای آلودگی صوتی

و…

 

مزایای استفاده از دوربین ها مدار بسته ترافیکی

 • کمک به مسافران : یکی کاربردهای این دوربین ها بدین صورت است که رسانه ها از طریق تصاویر ارسالی آنها وضعیت ترافیکی، تصادفی و آب و هوایی بزگراه یا جاده موردنظر را به مردم اطلاع می دهند و مسافران باتوجه به اخبار بدست آمده زمان و مسیر مناسب را انتخاب می کنند.

 

 • تصمیم گیری در مورد وضعیت جاده ها و بزرگراه ها : غیر از اینکه تصاویر دریافتی از این دوربین ها ما را ازوضعیت ترافیکی و آب و هوایی جاده یا خیابان موردنظر خبر دار می کند؛ در صورتیکه مشکلات ترافیکی بوجود آمده از سوی وضعیت جاده باشد می توان تصاویر آنرا برای بررسی به مسئولین راه و ترابری ارسال نمود تا نسبت به رفع مشکلات اقدامات لازم را انجام دهند.

 

 • رعایت قوانین اجباری : برخی از رانندگان تمایلی به رعایت از این قوانین در جاده و یا خیابان مورد نظر نمی باشند که با نصب دوربین ترافیکی در محل موردنظر باعث می شود که راننده بخاطر جریمه نشدن قانون را رعایت کرده تا مشکلی گریبان گیر خودش و دیگران نشود. (مانند طرح ترافیک)

 

 • بالا بردن شرایط ایمنی : با ضبط تصاویر حوادث و انتشار آن در رسانه ها موجب می شود تا رانندگان و مسافران احتیاط لازم را جاده ها و بزرگراه ها انجام دهند.

نکاتی در مورد نصب دوربین های مدار بسته که باید رعایت شود :

 • دوربین مدار بسته ترافیکی باید در فضایی نصب شود تا بهترین پوشش دید را در منطقه مورد نظر بدهد.
 • محلی که برای نصب دوربین درنظر گرفته می شود بگونه ای باشد که با عبور وسیله نقلیه دوربین براحتی بتواند عکس و پلاک وسیله نقلیه را ثبت کند
 • دوربین های که برای این منظور استفاده می شوند باید بگونه ای باشند که در شب قابلیت ثبت تصویر باکیفیت مناسب را داشته باشند.

 

بهترین قسمت ها برای نصب دوربین های مداربسته ترافیکی

برای اینکه بتوانیم بهترین مکانها را برای نصب این دوربین ها انتخاب کنیم لازم است که به چند سؤال در این رابطه پاسخ داده شود :

 • ساعات ترافیکی در جاده و خیابان مورد نظر چگونه است ؟
 • معمولاً در چه ساعاتی از شبانه روز ترافیک سنگین است ؟
 • در کدام قسمت از شهر و خیابان و جاده ترافیک و تصادف زیاد رخ می دهد؟
 • آیا حوادث بصورت مکرر در این قسمت رخ می دهد؟ در این صورت دلیلش چیست؟
 • و………

 

نتیجه گیری : با توجه به مطالب فوق باید درنظر گرفت که برای نصب دوربین های ترافیکی چون محل ما فضای باز می باشد برای جلوگیری از خرابی دوربین باید مقاومت فیزیکی این دستگاه را در نظر گرفت و همچنین اینکه دستگاه را برای انجام چه کاری نصب می کنیم که با توجه به نوع نیاز باید از دوربین و تجهیزات با کیفیت که متناسب با نیاز باشند استفاده نمود.

 

برای این منظور شرکت الکامپ سیستم پاسارگاد با داشتن ۱۷ سال سابقه در زمینه واردات،مشاوره ، فروش و نصب دوربین های مدار بسته آماده است تا مشتریان گرامی را در قسمت های مختلف  در این زمینه با استفاده از کادر مجربی که در اختیار دارد راهنمایی کند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *