دیافراگم در دوربین های مدار بسته

دیافراگم ریشه فرانسوی دارد و در لغت به معنای دریچه می باشد . دیافراگم در دوربین های مدار بسته همانند یک دریچه کار می کند که نسبت به نور حساس بوده و باز و بسته می شود . ساختار دیافراگم مانند عنبیه چشم انسان ساخته شده است هنگام تابش نور به چشم انسان عنبیه و مردمک چشم برای کنترل میزان نور بسته تر یا باز تر می شود . این موضوع در دوربین های مدار بسته نیز به همین گونه عمل می کند به این صورت که عملکرد کنترل نور در دوربین مدار بسته توسط یک دریچه که در داخل دوربین مدار بسته تعبیه شده است انجام می گیرد. دریچه دوربین مدار بسته به صورت اتوماتیک در صورت زیاد شدن نور تنگ می شود و در صورت کم شدن نور محیط دریچه دیافراگم گشاد تر می شود تا نور دریافت شده از محیط را بتواند به خوبی کنترل کند و تصاویر با کیفیت تری در اختیار کاربر قرار دهد . دیافراگم دوربین های مدار بسته به یک حسگر متصل هستند که با دریافت نور محیط دریچه را بزرگ تر و یا کوچک تر می کند در نتیجه با استفاده از این مکانیزم می توان بدون مشکل تصاویر دوربین مدار بسته را در یک بازه نوری بسیار وسیعی ضبط و دریافت کرد . امروز در تحریریه الکامپ سعی داریم تا شما را با انواع دیافراگم در دوربین مدار بسته آشنا سازیم .

رابطه دیافراگم با فوکوس در دوربین های مدار بسته

میزان باز و بسته شدن دیافراگم دوربین مدار بسته تنها بر روی نور ورودی اثر گذار نیست بلکه بر روی میزان فوکوس تصویر نیز تاثیر می گذارد . هر چه میزان دیافراگم باز تر باشد فوکوس دوربین کمتر می شود . تاثیر دیافراگم بر روی فوکوس وضوح تصاویر دوربین مدار بسته باعث شده تا کاربرد دیافراگم نیز محدود شود بدین ترتیب که تولید کننده گان دوربین مدار بسته دیافراگم را تا جایی که امکان دارد کوچک نگه می دارند تا بتوانند فوکوس تصویر را در بازه وسیعی حفظ کنند تا تصاویر با کیفیت تر و وضوحی بالاتر را در اختیار کاربر قرار دهد .

عدد F در دیافراگم دوربین های مدار بسته

بازه دیافراگم دوربین مدار بسته را کنار مشخصه های نوری یادداشت می کنند و آن را با عدد F نشان می دهند . به میزان قابلیت لنز دوربین مدار بسته جهت عبور نور ، عدد F  گفته می شود . بازه دیافراگم در اکثر دوربین های مدار بسته F 1.2 یا F 1.4 است اما بعضی دوربین های مدار بسته می توانند با استفاده از چیپ تصویر بزرگ تر دیافراگم های بزرگتری نیز داشته با شند .

انواع دیافراگم دوربین مدار بسته

  • دیافراگم ثابت
  • دیافراگم دستی
  • دیافراگم اتوماتیک

دیافراگم ثابت

لنز این نوع دوربین های مدار بسته ثابت است و قابل تنظیم به صورت دستی نمی باشند . در دوربین های مدار بسته ای که لنز هایی با با دیافراگم ثابت دارند دارای روزنه های ثابتی در دوربین های مدار بسته نیز می باشند .

دیافراگم دستی

در دوربین های مدار بسته ای که از لنز دستی بهره مند هستند دیافراگم آن ها نیز به صورت دستی قابل تنظیم می باشد . دارای یک روزنه قابل تنظیم می باشد و کاربر می تواند با استفاده از حلقه ای که روی لنز دوربین مدار بسته مشخص شده به صورت دستی لنز دوربین مدار بسته را تنظیم کند و دیافراگم را باز و بسته کند .

دیافراگم اتوماتیک

در سیستم های اتوماتیک تنظیمات کاملا به صورت خودکار صورت می گیرد در دیافراگم های اتوماتیک لنز های دوربین مدار بسته دارای یک روزنه قابل تنظیم می باشد که بر اساس شرایط نوری محیط تنظیم می شود .

ضریب باز شدگی دریچه دیافراگم در دوربین های مدار بسته

قدرت یا سرعت هر لنز عبارت است از حداکثر توان لنز برای عبور دادن نور که بزرگ ترین درجه دیافراگم محسوب می شود و اندازه ی آن روی دهانه خارجی لنز درج شده است هر چقدر این روزنه بزرگ تر باشد توانایی لنز برای تصویر برداری در مکان های کم نور افزایش پیدا می کند . از لحاظ فیزیکی نیز هر چقدر دیافراگم لنز باز تر شود امکان خطاهای رایج در عدسی نیز بیشتر می شود به همین دلیل برای جلوگیری از این موضوع برای طراحی لنز ها محاسبات پیچیده ای صورت می گیرد که باعث افزایش  قیمت تمام شده دوربین مدار بسته می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *