سرور دوربین مداربسته چیست ؟

سرور دوربین مداربسته

سرور همانطور که از نامش پیداست به معنی سرویس دهنده می باشد که شامل مجموعه یک یا چند عددی از کامپیوترهای بزرگتر از کامپیوتر های شخصی می باشند که دارای قدرت پردازش بالا در زمینه محسابات منطقی و گرافیکی می باشند و بیشتر در سازمانها و اداره جات بمنظور ارائه خدمات به مشتریان بکار گرفته می شوند.

دوربین های مداربسته امرزوه به دلیل شناخت و اهمیت زیادی که در بین کاربران پیدا کرده اند بصو.رت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند و امروزه شاهد این هستیم که در بسیاری از اماکن باز و بسته با کاربری های متفاوت بمنظور بالا بردن میزان امنیت و نظارت مورد استفاده قرار می گیرند که با تنوع که امروزه در این دستگاهی نظارتی موجود می باشد بهتر است در هنگام تهیه آنها از یک فرد خبره در این زمینه مشورت لازم را داشته باشیم تا بعداً به مشکل برنخورید.

در دوربین های مداربسته برای ضبط تصاویر از دستگاه ضبط مرکزی DVR برای تصاویر آنالوگ و NVR برای ثبت تصاویر دیجیتال استفاده می شود. که شاهد استفاده آنها برای انواع مکانهای مسکونی ، تجاری و دیگر کاربردها می باشیم که دارای مدل های متفاوت با محدودیت های خاص خود می باشند. با اینحال در صورتیکه بخواهیم در یک سازمان بزرگ از تعداد زیادی از دوربین های مداربسته و حجم ذخیره سازی بسیار بالا بمنظور حفظ نظارت استفاده کنیم ،آیا این دستگاه های ضبط مرکزی DVR , NVR می توانند جوابگوی نیاز کارفرمایان آن سازمان باشند ؟

در پاسخ باید گفت خیر ! چون این دستگاه ها قابل پشتیبانی از تعدادی مشخص و محدود از دوربین مداربسته برای نظارت اماکن هستند در صورتیکه بخواهیم از چندین و یا چندصد دوربین مداربسته برای اماکن استفاده کنیم از سرورها بمنظور مدیریت و ذخیره سازی دوربین های مداربسته استفاده می کنیم. سرورها بدلیل اینکه قابلیت پردازش و ذخیره سازی بسیار قوی تری نسبت به دستگاه های ضبط مرکزی دارند برای استفاده در مکانهای بسیار بزرگ با ظرفیت بسیار بالای برای نصب دوربین مداربسته دارند ، از آنها برای این منظور استفاده می شود و نوع دوربین مورد استفاده ، دوربین مداربسته تحت شبکه می باشد.

 

آیا با استفاده از سرور می توان از قابلیت های نرم افزاری موجود در دوربین های مداربسته استفاده کرد ؟

در پاسخ به این سؤآل گفت بله، با استفاده از نرم افزارهای مربوطه می توان از قابلیت های نرم افزاری مانند پلاک خوان ، تشخیص چهره ، تشخیص نقوذ و …. با توجه به قابلیت پردازشی که سرور دارد می تواند با استفاده از چندیدن دوربین مداربسته بخوبی انجام شود.

از چه برنامه هایی برای مدیریت تصاویر دوربین مداربسته بر روی سرور استفاده می شود ؟

نرم افزارهای زیادی در این زمینه وجود دارند که می توان با نصب آنها بر روی سرور علاوه برا اینکه دوربین مداربسته و تصاویر در یافتی آنها را کنترل کرد، می توان به قابلیت های آنها بمنظور افزودن کارایی بیشتر کمک کند که این برنامه ها بصورت رایگان و پولی عرضه می شوند که نسخه های رایگان عبارتند از : Hikvision ivs , dahua pass می باشند و نسخه های پولی عبارنتد از  : milestone , exacq , Avigilon از برنامه های پولی در این زمینه هستند.

 

مزایای استفاده از سرور دوربین مداربسته چیست ؟

  • برخورداری از قدرت پردازش و منابع ذخیره سازی بسیار بالا
  • استفاده از تعداد بسیار زیاد دوربین مداربسته بمنظور بالا بردن امنیت و حفاظت محل
  • برخورداری از قابلیت های نرم افزاری بالا و مدیریت خوب

معایب استفاده از سرور دوربین مداربسته چیست؟

  • تحمیل هزینه سنگین به کارفرمایان
  • مصرف برق بالای سرورها نسبت به دستگاه NVR
  • عدم برخورداری از قابلیت POE در سرورها ، که برای فراهم کردن آن باید از صوئیچ های گران قیمت برای این منظور استفاده کرد.

در پایان می توان گفت که در صورت استفاده از سیستم دوربین های مداربسته در مکانهای کوچک و معمولی با تعداد کم استفاده از دستگاه NVR به دلیل حجم کم و ارزان بودن مقرون و بصرفه بودن مورد استفاده قرار می گیرد. حتی در برخی از سازمانهای کوچک هم از دستگاه NVR  بمنظور مدیریت و ذخیره سازی تصاویر استفاده می شود. اما در صورتیکه بخواهیم در پروژه های بزرگ تاز تعداد بسیار زیادی دوربین مداربسته  بهمراه منابع سخت افزاری زیاد بر روی یک سیستم استفاده کنیم ، بدلیل محدود بودن ظرفیت و توانایی دستگاه NVR از سور برای این منظور پیشنهاد می شود.

شرکت الکامپ با داشتن مجوز رسمی از سوی اتحادیه صنف دوربین های مداربسته بشناسه صنفی ۰۴۶۷۱۲۷۳۲۳ و ۱۷ سال سابقه در خشان در امر واردات، مشاوره، فروش و نصب سیستم دوربین های مداربسته با استفاده از کادر مجربی که در اختیار دارد آماده است تا مشتریان گرامی را در هریک از زمنیه های گفته شده مربوط به دوربین مداربسته همراهی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *