فشرده سازی H.265 در دوربین مدار بسته

استفاده از دوربین مدار بسته امروزه بیش از هر زمان دیگری در کاربری های مختلف انجام می شود . امروزه کمتر فروشگاه , آپارتمان , بانک , مراکز تجاری و … را می بینید که به دوربین مدار بسته مجهز نشده باشد . دوربین های مدار بسته به صورت شبانه روزی در حال تصویر برداری می باشند و برای ضبط آن ها نیاز به ظرفیت بسیار زیادی دارد که تکنولوژی های فشرده سازی در این خصوص به کمک دوربین های مدار بسته آمده اند . تصاویر دوربین مدار بسته به روش های مختلفی فشرده سازی می شود .

پیش از استاندارد H.265 , استاندارد فشرده سازی H.264 تا سال ها به عنوان معروف ترین و پرکاربرد ترین استاندارد فشرده سازی در تجهیزات نظارتی استفاده می شد . اما با ظهور تکنولوژی H.265 یا HEVC که مخفف high efficiency video coding که به معنای فرمت فشرده سازی ویدئو با کارایی بالا می باشد این انحصار تا حدود زیادی شکست . تکنولوژی H.265 قادر است تا همان کیفیت تصویر با استاندارد H.264 را با نصف حجم تصویر ارائه کند . استاندارد H.265 از سال ۲۰۱۳ به بازار عرضه شده است و امروزه شمار زیادی از برندهای معتبر دوربین مدار بسته از این الگوریتم هوشمند فشرده سازی استفاده می کنند . امروز تحریریه الکامپ قصد دارد شما را با تکنولوژی فشرده سازی H.265 بیشتر آشنا کند .

علت استفاده از تکنولوژی H.265 در دوربین مدار بسته

H.265 در فشرده سازی تصاویر , مشکلات فنی را به ساده ترین روش ها انجام می دهد لذا برای آشنایی بیشتر با H.265 باید این تکنولوژی را با H.264 مقایسه کرد و نتایج را مورد بررسی قرار داد . H.265 همانند H.264 با تصاویر کامل و جزئی کار می کند یعنی تصاویر کامل گرفته می شود و به دستگاه فرستاده می شود , دستگاه هم تصاویر را جمع آوری می کند تا به یک ویدئو قابل پخش تبدیل کند اما تفاوت اصلی این دو در بلوک های پیکسلی می باشد . H.264 با بلوک های ۱۶*۱۶ پیکسل کار می کند ولی H.265 می تواند از ۸*۸ تا ۶۴*۶۴ پیکسل کار کند این کار باعث می شود تا H.265 مفید تر باشد زیرا از اطلاعات کمتری برای ساخت تصاویر استفاده می کند در نتیجه H.265 می تواند همان کیفیت H.264 را با استفاده از بیت کمتر حفظ کند که این کار موجب کاهش اندازه ویدئو می شود .

چند نکته در مورد روش فشرده سازی H.265 در دوربین مدار بسته

فشرده سازی H.265 باهدف کاهش ۲ برابری حجم تصاویر در مقایسه با H.264 ایجاد شد . به دلیل آن که حجم تصاویر فشرده شده وابسته به میزان حرکت و نوع تصویر است اما فشرده سازی H.265 می تواند تصاویر را تا ۲ برابر فشرده کند پس در اینجا می توان به ۲ نکته اشاره نمود :

  1. روش ۲۶۵ می تواند نسبت به H.264 ویدئو ها را تا ۲ برابر بیشتر فشرده کند .
  2. در صورتی که فایل های خروجی با اندازه ثابت با دو روش فشرده شوند کیفیت تصویر در ویدئو با ۲۶۵ به مراتب بالاتر است .

فشرده سازی H.265 در دوربین مدار بسته

استاندارد H.265 در ادامه ی راه استاندارد H.264 ارائه شد . در این روش فشرده سازی تصاویر دوربین مدار بسته به شیوه بهینه تری صورت می گیرد . به عنوان مثال اگر در H.264 تصویر هر فریم به قسمت های زیادی تقسیم میشود در H.265 اندازه هر یک از این قسمت ها کمی بزرگتر می باشد در نتیجه هر فریم حجم کمتری را اشغال می کند به علاوه پهنای باند تصاویر در این فشرده سازی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند .

تفاوت H.265 با H.264

  • توانایی فشرده سازی بالا
  • استفاده از پهنای باند
  • تقسیم بندی پیکسل ها
  • امکان PlayBack  تصاویر با سرعت بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.