فناوری ICR در دوربین های مدار بسته

دوربین های مدار بسته این توانایی را دارند تا در هر شرایطی از روز ( چه در نور زیاد و چه در نور کم ) یا هنگام شب تصاویر را با کیفیت بالایی ارائه کنند . فیلتر ICR در واقع یک شاتر مکانیکی است که معمولا از یک موتور کوچک و پنل های شیشه ای و فیلتر های حساس به نور مادون قرمز تشکیل شده اند . با استفاده از قابلیت ICR شما متوجه وضوح تصاویر دوربین مدار بسته دید در شب خواهید شد . چشم انسان تنها در نور مرئی توانایی دیدن را دارد . سنسور های موجود در دوربین مدار بسته نسبت به طیف نور مرئی حساس هستند در نتیجه دوربین های مدار بسته نیازمند فیلتری هستند که از رسیدن نور مادون قرمز به سنسور ها جلوگیری کند . این فیلتر در بین سنسور و لنز دوربین مدار بسته قرار می گیرد و اگر تصویر دوربین مدار بسته را در روز و شب دیده باشید متوجه می شوید که در طول روز تصاویر به صورت رنگی و در شب به صورت سیاه و سفید نمایش داده میشود . تحریریه الکامپ سعی بر این دارد تا در خصوص یکی از ویژگی های دوربین مدار بسته ( icr ) که در کیفیت تصاویر ضبط شده در روز و هنگام شب تاثیر زیادی دارد شما را آشنا سازد .

انواع فیلتر های ICR  در دوربین مدار بسته

دو نوع فیلتر ICR در دوربین مدار بسته وجود دارد که شامل :

  • ICR مکانیکی : به صورت یک قطعه فیزیکی در دوربین مدار بسته وجود دارد .
  • ICR الکترونیکی : حذف نور مادون قرمز به صورت الکترونیکی انجام می شود .

کارد کرد ICR در دوربین مدار بسته در هنگام روز و شب

در طول روز هر شی جلوی دوربین مدار بسته , ۲ نوع نور ( نور مرئی و نور نامرئی ) به لنز دوربین مدار بسته تابیده می شود .در هنگام شب فقط نور نامرئی وجود دارد . در هنگام شب نور مرئی کم می شود در این مواقع دوربین های مدار بسته برای ضبط تصاویر نیاز به نور جایگزین IR دارند . از این رو وقتی که میزان نور مرئی محیط به حداقل میرسد فیلتر IR از جلوی لنز دوربین مدار بسته کنار می رود تا دوربین مدار بسته با نور نامرئی تصویر برداری کند در این حالت تصاویر ضبط شده در دوربین مدار بسته به صورت سیاه و سفید نمایش داده می شود .

محدوده نورهای قابل رویت توسط چشم انسان از طول موج ۳۸۰ تا ۷۸۰ نانو متر می باشد . طول موج مادون قرمز بیشتر از ۷۸۰ نانو متر است پس در نتیجه با چشم انسان قابل رویت نیست .

قابلیت IR CORRECTION

فیلتر IR CUT  مانع از برخورد نورهای مادون قرمز موجود در محیط اطراف به لنز دوربین مدار بسته می شود . اما در صورتی که دوربین مدار بسته دارای تکنولوژی IR CORRECTION  باشد تاثیرات سایر طیف های مادون قرمز که از فیلتر IR CUT  عبور می کنند و به لنز می رسند را اصلاح می کنند در نتیجه این عمل باعث می شود که کاربر بهترین و بالاترین کیفیت را مشاهده کند .

آیا همه دوربین های مدار بسته ICR دارند

خیر : برخی از دوربین های مدار بسته فاقد فیلتر حذف نور مادون قرمز هستند و از این رو کیفیت تصاویر این دوربین ها نسبت به مدل مشابه آنها بسیار پایین تر است .

سخن آخر

وجود فیلتر ICR در بیشتر دوربین های تحت شبکه ضروری بوده،چون این فیلتر ها باعث افزایش کیفیت تصاویر دوربین در طول شب و روز میشود.این فیلتر با فعال شدن در طول روز اجازه رسیدن امواج مادون قرمز به سنسور دوربین را نداده و امواج مادون قرمز را جهت بهبود کیفیت تصاویر جذب خود کرده و در طول شب با غیر فعال شدن این فیلتر امکان دیدن تصاویر با IR  را فراهم میکند.

One thought on “فناوری ICR در دوربین های مدار بسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با الکامپ