قابلیت شی رها شده (Object Abandoned) در دوربین مداربسته چیست ؟

دوربین های مداربسته امروزه به یکی از مهمترین تجهیزات بمنظور حفظ و بالا بردن میزان امنیت و نظارت کاربران مورد استفاده قرار می گیرد که می توان آنها را در انواع مکانهای باز و بسته مشاهده کرد.  همچنین با پیشرفت تکنولوژی قابلیت های نرم افزاری/سخت افزاری این دوربین های مداربسته بیشتر می شود که این می تواند باعث ارتقاء سطح نظارت کاربران شود.

یکی از قابلیت های نرم افزاری که در دوربین های مداربسته بویژه دوربین مداربسته تحت شبکه مورد توجه کاربران قرار گرفته قابلیت شیء رها شده یا  Object Abandoned می باشد که در مقاله امروز شرکت الکامپ به بررسی آنها خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

این قابلیت مناسب برای مکان هایی مانند فرودگاه، ایستگاه قطار، ایستگاه اتوبوس یا هر منطقه دیگر است که در آن کیسه ها و بسته های مشکوک هستند.

این ویژگی به شما امکان می دهد که یک منطقه را به جایی که برای نظارت بر این “افت کردن” ها نیاز دارید را جلب کنید و بتوانید یک هشدار را دریافت کنید، وقتی که یک بسته بدون نظارت حتی برای یک دوره کوتاه مدت باقی بماند.

به عبارتی شما منطقه ای را برای بسته ها و کیف ها مشخص می کنید اگر مورد مشکوکی مشاهده شود و یا بسته ای بعد یک مدت جا مانده به شما آلارم می دهد.

عکس زیر طریقه بررسی دوربین مداربسته در صورت مشکوک بودن چمدان رها شده را نشان می دهد.

قابلیت شیء رها شده (Oblect Abandoned)

چگونگی تنظیم قابلیت شئء رها شده

 

این سیستم، آماری از نقاط بی حرکت در محدوده مشخص شده در تصویر می سازد و اگر تشخیص رها شدن و گم شدن شیء که براساس پردازش قیاس بین صحنه پیش رو و پشت صحنه از قبل ذخیره شده، شباهتی وجود نداشته باشد پس از اتمام زمان وقفه تنظیم شده، اعلام هشدار انجام می گیرد. در این حالت پردازش ممکن است یک تشخیص در یک وضعیت اشتباه شود به این معنی که پیش زمینه و پس زمینه هر دو بسیار پیچیده باشند در پردازش خطا ایجاد شود. به عنوان نمونه برای هشدار رهاشدن خطا در نظر بگیرید مسافران وسایل نقلیه به مدت زمان طولانی در محدوده تشخیص بمانند این قابلیت فعال می شود در حالی که این رهاشدن مربوط به شیء نمی باشد و خطای انسانی است. برای فیلتر کردن اینگونه از خطاها، بطورکلی شیءهای رهاشده کوچکتر از افراد و وسایل نقلیه هستند و کاربران می توانند افراد و وسایل نقلیه را بوسیله تنظیم حداقل و حداکثر تشخیص، فیلتر کنند.

بعلاوه، با این تنظیم، هشدار خطا شیء رهاشده ای که بوسیله تردد افراد در مدت زمان مشخص ایجاد می شود نیز از بین برود.

 

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی قابلیت شیء گم شده (Object Abandoned)

  • دوربین مداربسته تحت شبکه و یا AHD که قابلیت های هوشمند را داشته باشد.
  • مرورگر اینترنت مانند Internet Explorer
  • Firmwareهای بروز رسانی که از قابلیت هوشمند پشتیبانی کند.

تنظیمات مرحله به مرحله برای راه اندازی قابلیت شیء گمشده

۱- از طریق مرورگر اینترنت اکسپلورر به منوی Setup دوربین و سپس IVS را کلیک کنید تا منویی در سمت راست تصویر نمایش داده شود و سپس گزینه Enable را فعال کنید. با کلیک کردن بروی علامت Add Rule می توانید یک Rule ایجاد کنید و با اضافه کردن Rule ها، به صورت پیش فرض Rule ایجاد شده با نام های object 1, object 2, object 3 نشان داده می شود که می تواند نام این Rule ها را تغییر دهید. پس از ایجاد منوی تنظیمات جدیدی نشان داده می شود.

 

۲- برای انتخاب Object Abandoned یا شیء رهاشده بروی Rule Type کلیک کنید.

 

۳- با گزینه min last time مدت زمان ماندن یا ناپدید شدن هدف برای فعال کردن هشدار قابل تنظیم است.

 

 

۴- یک محدوده تشخیص را رسم کنید. یکی برای محدوده تشخیص شیء رهاشده که با رهاشدن جسم با مدت زمان مشخص شده در این محدوده، هشدار فعال می شود.

 

 

۵- دوره فعالیت (Working Period) طبق تنظیمات پیش فرض، به صورت هفت شبانه روز می باشد.

 

 

۶- تنظیم فعالسازی هشدار بر اساس ضبط، snapshot، ارسال ایمیل، خروجی رله (relay-out) می باشد..

 

 

۷- حداقل و حداکثر اندازه محدوده تشخیص سوژه در قسمت Target filter مشخص می شود که حداقل محدوده با کادر کوچکتر و حداکثر محدوده با کادر بزرگتر قابل تعریف است.

 

 

مشتریان گرامی در صورتیکه قصد تهیه دوربین مداربسته و سیستم امنیتی از محلی معتبر برای اماکن خود را دارند می توانند با مراجعه به شرکت الکامپ یک خرید موفق را تجربه نمایند. شرکت الکامپ با داشتن مجوز رسمی از سوی اتحادیه صنف دوربین مداربسته تهران بشناسه صنفی ۰۴۶۷۱۲۷۳۲۳ و انجام بیش از ۴۰۰۰ پروژه موفق تا به امروز آماده است تا مشتریان گرامی را با استفاده از کادر مجربی که در اختیار دارد در زمینه های مربوط به دوربین مداربسته و سیستم های حفاظتی همراهی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *