قابلیت هشدار در دوربین مداربسته چیست ؟

قابلیت هشدار در دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته امروزه با شناختی که در بین مردم پیدا کرده اند و با پیشرفتی که در قابلیت هایشان داشته اند توانسته اند در انواع اماکن مختلف باز و بسته مردم با کاربری های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند . در سیستم دوربین های مداربسته امروزی قابلیت های زیادی گنجانده شده است تا با استفاده از آنها کابران بتوانند بهتر از همیشه به نظارت از محیط خویش بپردازند که یکی از این قابلیت ها ، قابلیت هشدار (Alarm)  می باشد که امروزه در یکسری از دستگاه های ضبط مرکزی وجود دارد که در مقاله امروز شرکت الکامپ می خواهیم به بررسی آن بپردازیم ، پس با ما همراه باشید.

قابلیت آلارم (Alarm) در دستگاه ضبط مرکزی چه کاربرد هایی دارد؟

 

با استفاده از قابلیت آلارم، دستگاه ضبط مرکزی در زمان های خاصی که توسط خودتان تعیین شده برای شما ایمیل های هشدار ارسال می کند.این قابلیت شما را قادر می سازد ایمیل های هشدار را حتی با استفاده از تلفن همراه خود یا هر دستگاهی که امکان دریافت ایمیل را داشته باشد دریافت کرده و بررسی کنید. برای این منظور پلت فرم هایی در سیستم عامل اندروید و ای او اس طراحی شده است.

 

در نظر داشته باشید که این امکان در تمام دستگاه های ضبط مرکزی مانند DVR  یا NVR وجود ندارد پس در صورت نیاز به این قابلیت، حتما قبل از خرید دستگاه دی وی ار از وجود این قابلیت مطمئن شوید.

قابلیت آلارم (Alarm) در دستگاه ضبط مرکزی چه کاربرد هایی دارد؟

 

از جمله مواردی که باعث می شوند ایمیل هشدار برای شما ارسال شود عبارتند از:

 

 • در صورت فعال بودن قابلیت Motion Detection اگر حرکتی تشخیص داده شود سیستم الارم فعال شده و ایمیل هشدار ارسال می شود.

 

 • در صورتی که تصویر دوربین مدار بسته به هر علتی با اختلال مواجه شده و قطع شود.

 

 • در صورتی که عملکرد و تنظیمات دوربین های مدار بسته به هم بریزد و یا به هر نحوی تشخیص داده شود که دوربین ها دست کاری شده اند.

 

 • در صورت فعال شدن بعضی سنسور ها. مثل سنسور حرکت PIR، سنسور سیم مادون قرمز، سنسور در های مغناطیسی و …

 

 • در صورتی که سیستم بوت شده باشد یا Restart شود.

 

 • در صورتی که برای برقراری اتصال راه دور نام کاربری و پسورد اشتباه وارد شده باشد.

 

 • برای تنظیم قابلیت ارسال ایمیل هشدار به صورت خودکار، شما کافیست تنظیمات SMTP را در دوربین مدار بسته تنظیم کنید.

 

سیستم هشدار دستگاه ضبط مرکزی چه کاربردی دارد؟

 

زمانی که شما قصد دارید دوربین های مدار بسته را برای محل مورد نظر خود نصب کنید باید با توجه به هدفی که از نصب دوربین دارید و عملکرد های مورد انتظار، تنظیمات دوربین مدار بسته و هشدار ضبط مرکزی را انجام دهید. مثلا ممکن است بخواهید حالت ها و تنظیمات ضبط را در هر کدام از دوربین ها با توجه به هدف و نیاز خود تنظیم کنید.

 

حالت های مختلف ضبط عبارتند از:

 

 • ضبط به صورت پیوسته
 • ضبط با برنامه ریزی از پیش تعیین شده
 • ضبط در هنگام تشخیص حرکت
 • ضبط در صورت دریافت هشدار
 • ضبط در هنگام حرکت شدید و یا هشدار

و …

همان گونه که مشاهده می کنید یکی از حالت هایی که ضبط تصاویر دریافتی انجام می گیرد زمانی است که هشدار (ALARM) ورودی دریافت شود. البته قبل از فعال کردن گزینه ضبط از طریق هشدار های ورودی باید مطمئن شوید دستگاه DVR ,NVR شما پورت هشدار ورودی را دارد.

هشدار خروجی چه کاربردی دارد؟

 

شما می توانید سیستم ضبط مرکزی را طوری برنامه ریزی کنید که در هنگام بروز بعضی رویداد ها هشدار های خارجی را فعال کند. برای مثال فرض کنید شما DVR را طوری تنظیم کرده اید که در صورت تشخیص حرکت در یک محل خاص، آژیر های صوتی را فعال می کند یا برای تلفن همراه شما یک ایمیل هشدار می فرستد. مدل های مختلف DVR هر کدام هشدارهای خروجی متفاوتی دارند.

 

برخی از رویداد هایی که می توانند الارم های خروجی را فعال کنند عبارتند از:

 

حسگر های زنگ هشدار: با تنظیم سیستم حسگر این زنگ های هشدار شما شرایط خاصی را به عنوان ورودی این زنگ ها معرفی کنید و در هنگام بروز آن شرایط، زنگ های هشدار به صدا در می آیند.

برخی از رویداد هایی که می توانند الارم های خروجی را فعال کنند عبارتند از:

 

Motion Detection : شما می توانید هشدار DVR را طوری تنظیم کنید که در صورت تشخیص دادن حرکت در تصاویر دوربین های مدار بسته، الارم های خارجی فعال شوند. مثلا در هنگام تشخیص حرکت یک فرمان برای روشن شدن چراغ یا به صدا در آمدن آژیر ارسال شود.

دستکاری شدن دوربین های مدار بسته : در صورت تشخیص دستکاری یا افت کیفیت تصاویر هر کدام از دوربین ها، الارم های خروجی فعال خواهند شد.

بروز اختلال در هارد دیسک : زمانی که فضای هارد دیسک پر شده است یا هارد دیسک دچار خرابی و شکستگی می شود هشدارهای خروجی فعال شده و به کاربر برای تعویض هارد دیسک هشدار می دهند.

بروز هر کدام از رویداد های شبکه : هنگام رخ دادن رویداد هایی مانند قطع اتصال اینترنت، قطع اتصال DVR به شبکه، شکست DDNS ، شکست ورودی راه دور و … هشدارهای خروجی فعال می شوند.

رویداد های داخلی سیستم مثل بوت شدن، از کار افتادن سیستم خنک کننده، ناتوانی در ورود به سیستم و … هم الارم های خروجی را فعال می کنند.

در پایان متوجه شدیم که قابلیت هشدار ، فناوری است که در برخی از دستگاه های ضبط مرکزی دوربین های مداربسته بکار گرفته شده است تا بوسیله آن کاربر می تواند در صورت تنظیم کردن آن به حضور موجودات و افراد غریبه در محل خود پی ببرد  نسبت به آنها اقدامات لازم را انجام دهد که در واقع این قابلیت به نوعی کار دزدگیر را انجام می دهد.

شرکت الکامپ با داشتن مجوز رسمی از سوی اتحادیه صنف دوربین های مداربسته بشناسه صنفی ۰۴۶۷۱۲۷۳۲۳ و انجام ۴۰۰۰ پروژه موفق تا به امروز آماده است تا شما مشتریان گرامی را در امور مختلف مربوط به دوربین مداربسته و دیگر سیستم های حفاظتی با استفاده از کادر مجربی که در اختیار دارد همراهی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.