قابلیت AWB در دوربین های مدار بسته

امروزه استفاده از دوربین های مدار بسته در مکان های مختلف تبدیل به امری ضروری برای مردم شده است و این ، اهمیت استفاده از دوربین های مدار بسته برای حفاظت از ایمنی و … را نشان می دهد . استفاده از دوربین های مدار بسته بر اساس کیفیت و نوع دوربین و رزولوشن و … مورد استفاده قرار می گیرد . دوربین های مدار بسته برای ضبط تصاویر با کیفیت باید رنگ های موجود در محیط را شناسایی و آنالیز کنند تا تصاویر باکیفیتی به دست کاربر برسد . در برخی دوربین های مدار بسته شناسایی و آنالیز رنگ با مشکل روبه رو می شود اما با ارائه قابلیت AWB این مشکل برای دوربین های مدار بسته نیز برطرف شده است . AWB مخفف عبارت Automatic White Balance و به معنای ایجاد تعامل در رنگ سفید به صورت خودکار می باشد که منجر به تفکیک پذیری صحیح نور سفید می شود . در نتیجه با استفاده از این قابلیت رنگ ها واضح تر و کیفیت تصاویر ارائه شده بهتر می شود . این قابلیت دوربین های مدار بسته می توانند بالانس رنگ سفید را در حضور منابع نوری مختلف به خوبی تنظیم کند و تصاویری بدون رنگ های غیر طبیعی و ناهماهنگ ارائه کند . امروزه این قابلیت در اکثر دوربین های مدار بسته وجود دارد و به وسیله ی آن دوربین ها می توانند نور موجود در تصویر را تفکیک کنند و بهترین تعادل رنگ سفید را در تصاویر دوربین مدار بسته ایجاد کند . تحریریه الکامپ قصد دارد بیشتر شما را با قابلیت awb در دوربین های مدار بسته آشنا کند و آن را مورد بررسی قرار دهد .

ایراد فناوری AWB در دوربین های مدار بسته

این فناوری علاوه بر این که خصوصیات ایده آل و مناسبی که دارد دارای یک ایراد بزرگ نیز می باشد و آن هم تک رنگ بودن تصویر می باشد . زمانی که تصویر فقط دارای یک رنگ باشد دوربین نمی تواند دیگر رنگ ها را تجزیه کند در نتیجه تصویر به دست آمده دارای رنگ اشتباه و یا غیر واقعی می باشد . دوربین های مدار بسته امنیتی و پیشرفته ای که از فناوری AWB بهره مند هستند رنگ کل سوژه را مورد بررسی قرار می دهد و بهترین بالانس رنگ سفید را که مناسب است را محاسبه می کند .

تفاوت AWB و ATW

فناوری جدیدی به نام ATW در دوربین های مدار بسته جایگزین AWB شده است . در این فناوری برای تعادل رنگ سفید از یک الگوریتم از پیش تعریف شده استفاده می شود . در این حالت در صورت نبود منبع نور سفید در محیط ، دوربین های مدار بسته این توانایی را دارند تا با استفاده از آن الگوریتم تنظیمات و نمایش صحیح رنگ ها را مورد استفاده قرار دهد . دوربین های مدار بسته ای که از فناوری ATW استفاده می کنند این توانایی را دارند تا در شرایط نور نا مناسب نیز تصاویر با کیفیتی را ارائه دهند .

کاربرد AWB در دوربین های مدار بسته

چشم انسان به صورت طبیعی توانایی این را دارد که در منابع نوری مختلف خود را با محیط تطبیق دهد و بالانس روشنایی سفید را تنظیم کند اما در دوربین های مدار بسته این ویژگی با فناوری AWB میسر می شود به وسیله ی این فناوری دوربین های مدار بسته می توانند رنگ های موجود در محیط را بررسی کند و تصاویر با کیفیت و وضوح بالایی را به نمایش در بیاورد .

عملکرد AWB در دوربین های مدار بسته

فناوری AWB ابتدا تصویر را پردازش می کند سپس رنگ های غیر واقعی را از تصویر حذف می کند یا به عبارتی دیگر همگام سازی رنگ با نور محیط را به بهترین شیوه ارائه می دهد . ولی این فناوری دارای یک ایراد است و آن هم تک رنگ بودن آن است این حالت زمانی اتفاق می افتد که تصویر دارای یک رنگ باشد در نتیجه دوربین نمی تواند به درستی تجزیه و تحلیل نماید . برای برطرف شدن این مشکل فناوری ATW معرفی شد که از یک سری الگوریتم ها ی معینی پیروی می کند تا تصاویر بهتری را به کاربران ارائه دهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *