قابلیت POC و COC در دوربین مداربسته چیست؟

POC و COC چه کاربردی دارد ؟

 

 

امروزه همانطور که شاهد آن هستید استفاده از تجهیزات مداربسته برای حفظ امنیت و حراست محیط های مختلف اعم از مکان های باز یا بسته یک امر مهم تلقی می شود که این تجهیزات خود دارای متنوع زیادی می باشد  و با پیشرفت روز افزون تکنولوژی به قابلیت و تفاوت های این تجهیزات از نظر سخت افزاری و نرم افزاری اضافه می شود که موقع خرید باید درنظر داشت که این تجهیزات دوربین مداربسته امکانات و انتظاراتی را که ما می خواهیم را داشته باشد. یکی از قابلیت های که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم قابلیت POC در دوربین های آنالوگ است که مشابه تکنولوژی POE در دوربین های تحت شبکه می باشد.

تکنولوژی POC

 

POC چیست ؟

این کلمه مخفف (Power Over Coax)  می باشد و بدین صورت است که در دوربین های مداربسته HD  آنالوگ جدید استفاده می شود که در این روش استفاده از منبع تغذیه مجزا برای هر دوربین حذف شده است  و از طریق کابل کواکسیال که برای انتقال تصویر استفاده می شود. هم برق و هم داده از طریق این کابل انتقال پیدا می کند.

 

عملکرد POC چگونه است ؟

بدین صورت است که کابل کواکسیال مانند کابل شبکه دارای چندین رشته سیم برای انتقال نمی باشد و تنها مسیر انتفالش همان هسته مرکزی از جنس مس می باشد برای انتقال تصویر استفاده می شود. با این وجود با تدبیری که مهندسین پیش گرفته اند کار بدین صورت که علاوه بر انتقال برق که از طریق هسته مرکزی و شیلد کابل عبور داده می شود بتوان داده را با Encode کردن بر روی جریان برق سوار کنند و آن طرف دستگاه DVR این سیگنال را Decode کرده و بعنوان سیگنال دیجیتال از آن استفاده می کند که این یک تعریف کلی از این روش می باشد.

 

مزایای استفاده از POC

استفاده از POC باعث کاهش هزینه و زمان در نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته می شود بطوریکه از سیم کشی جداگانه برای تأمین برق دوربین ها در اینجا حذف شده که این کار عامل بوجود آمدن مزیت این روش می باشد. همچنین در صورت وقوع مشکل می توان به راحتی عیوب سیستم را رفع کرد.

معایب استفاده از تکنولوژی POC

همانمطور که استفاده از POC مزیت های خاص خودش را دارد در کنار ش معایبی هم دارد که اینها عبارتند از :

  • این قابلیت در همه دوربین های آنالوگ موجود نمی باشد و فقط دوربین های آنالوگ HD جدید این نوع قابلیت را پشتیبانی می کنند.

 

  • هر دو دستگاه DVR و دوربین باید این قابلیت را پشتیبانی کنند بطوریکه دستگاه ضبط DVR  خروجی POC را داشته باشد و دوربین مدار بسته این قابلیت را پشتیبانی کند در غیر این صورت اگر یکی از دستگاه ها این قابلیت را نداشته باشد باید برق دوربین بصورت جداگانه تأمین شود.

 

  • این قابلیت دارای محدودیت فاصله می باشد و حداکثر فاصله بین دوربین دستگاه ضبط DVR که از کابل کواکسیال برای برقراری ارتباطشان استفاده می کنند نباید بیشتر از ۲۰۰متر باشد. به این دلیل که ولتاژ مورد استفاده در کابل پایین می باشد و در فاصله بیش از ۲۰۰ متر دچار افت می شود و نمی تواند برق دوربین را تأمین کرد که در این صورت باید برق بصورت مجزا تأمین شود.

 

تکنولوژی COC در دوربین مدار بسته چیست؟

 

نماد تکنولوژی COC

تکنولوژی COC (Control Over Coaxial) بمعنی کنترل از طریق کابل کواکسیال است که در آن می توان دوربین مدار بسته آنالوگ را بدون نیاز به کابل اضافی RS-485 و از طریق کابل کواکسیال کنترل کرد و فعالیت هایی  مانند کنترلی مانند زوم کردن و دیگر کارهای کنترلی دوربین را از طریق دستگاه DVR انجام  داد. این تکنولوژی از نظر قابلیتی شبیه POC  می باشد که هر دو نیازشان را از طریق  یک کابل کواکسیال که برای انتقال تصاویر است رفع می کنند که این همانطور که گفته شد باعث کاهش وقت و هزینه در کابل کشی اضافی دوربین می شود.

این سیستم برای دوربین های اسپید دام و بولت چرخشی که نیاز به اتصال دوسیم برای برای انجام عملیات گفته شده لازم دارند کاربرد دارند. تمامی دوربین های جدید آنالوگ TVI , DHCVI این قابلیت را در خود دارند. همچنین دوربین های مدار بسته PTZ که مصرف برق بالایی هم دارند با استفاده از RP101P می توانند از این تکنولوژی بهره مند شوند .

نتیجه گیری : با توجه به مطالب فوق دریافتیم که تکنولوژی POC یک نوعی فناوری است که در دوربین های مدار بسته HD  آنالوگ جدید استفاده می شوند و بدین صورت است که از یک کابل کار انتقال داده و برق دوربین بصورت همزمان انجام می شود که باعث حذف تأمین سیستم برق مجزا برای دوربین های نام برده شده است. اما در کنار این مزیت معایبی هم دارد که از مهمتر حداکثر برد ۲۰۰ متر آن بین دوربین و دستگاه ضبط DVR  می باشد که باعث شده استفاده از این تکنولوژی خیلی فراگیر نشود.

تکنولوژی COC مانند POC از کابل کواکسیال برای ارسال اطلاعات کنترلی دوربین مدار بسته استفاده می کند و برای دوربین های مانند بولت چرخشی و اسپید دام بسیار مفید می باشد که  در وقت و هزینه سیم کشی اضافی صرفه جویی شود. این قابلیت برای نوع های جدید دوربین های آنالوگ HDCVI , TVI فراهم می باشند و می توانند از این قابلیت استفاده کنند.

نکته : حتما باید به یاد داشته باشیم که برای استفاده از این قابلیت های گفته شده دستگاه ضبط DVR هم باید از این قابلیت پشتیبانی کند.

شرکت الکامپ سیستم پاسارگاد با انجام ۴۰۰۰ پروژه موفق و داشتن ۱۷ سال سابقه مفید در زمینه واردات، مشاوره ، فروش و نصب آماده است تا مشتریان گرامی را در این زمینه ها با استفاده از کادر مجربی که دارد راهنمایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.