لنز(LENS) دوربین های مدار بسته و کاربردهای آن

انواع لنز دوربین های مداربسته

کاربرد دوربین های مدار بسته امروزه برای بالا بردن امنیت محل موردنظر بشدت بالا رفته است که استفاده از این تجهیزات می تواند در انواع مکانهای بسته و باز(Indoor , Outdoor) شخصی و عمومی، اداره جات و سازمانها، شرکت ها، مکان های تفریحی و…. باشد.

باپیشرفت تکنولوژی در بیشتر صنایع بویژه الکترونیک که تجهیزات مدار بسته جزئی از آنها بحساب می آیند که باعث بوجود آمدن تنوع زیاد در کارایی و امکانات دوربین و تجهیزات آن شده که بهمان اندازه باعث ایجاد تنوع در قیمتشان می شود. یکی از پارامترهایی که امروزه قصد داریم آنرا بررسی کنیم لنز دوربین می باشد، که در ادامه با ما همراه باشید

 

لنز چیست (LENS) ؟

مجموعه ای از یکسری استوانه بهمراه تعدادی عدسی صیقل داده شده پشت سرهم می باشد که با برخورد به تعدادی از عدسی های پشت سرهم قرار گرفته شده به سطح سنسور متصل شده به کیت لنز برخورد می کند و تصویر باتوجه به طول و عرض سنسور ثبت می شود. خوب  یا بد بودن تصویر مربوط به اندازه سنسور، کیفیت عدسی ها و میزان فاصله بین آنها مربوط می شود.

 

فاصله کانونی چیست؟

فاصله ای بین عدسی که مرجع تجمع نور دریافتی تا حسگر است که محل تجمع تصویر هست را  فاصله کانونی می نامند. این فاصله برحسب میلی متر بیان می شود و با زاویه دید دوربین رابطه عکس دارد.

فوکوس تصویر (Focus) یعنی چه؟

فوکوس بمعنی تمرکز کردن می باشد و در بخش تصویر برداری با دوربین بمعنی تنظیم فاصله کانونی عدسی با جسم برای داشتن یک تصویر با کیفیت خوب و وضوح مناسب می باشد.

هرچه فاصله کانونی لنز کمتر باشد زاویه لنز دید بیشتر است وقدرت زوم کمتری دارد و هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد  زاویه دید کمتری لنز بما می دهد و توانایی زوم تصویر بالاتری هم دارد.

 

لنز ها در دوربین های مدار بسته از نظر سری متصل به دوربین به دو دسته تقسیم می شوند؟

  1. سری لنز( S-Mount ( M12 : این سری که بیشتر با نام M12 شناخته می شود استانداردی برای اتصال پایه لنز به سطح سنسور است. لنزهای ثابت (FIX Lens)، لنزهای متغییر دستی (Verifocal Lens)، لنزهای متغییر موتوردار (Motorized Lens) از این استاندارد M12 برای اتصال به سنسور دوربین استفاده می کنند.
  2.  سری لنز ۲C/CS-Mount : یکسری از لنز بصورت جداگانه برای دوربین هایی مثل دوربین صنعتی بکار گرفته می شوند که فاصله کانونی بیشتری نسبت به لنز     دوربین های متغییر (دستی و موتور دار) هستند که از استاندارد C یا CS پشتیبانی می کنند که سری با دهانه اتصال ۱۲٫۵۲۶ و سری CS با ۵ میلیمتر بیشتر یعنی دهانه ۱۷٫۵۲۶ به سری دوربین متصل می شوند.

 

عملکرد لنز

وظیفه لنز تشکیل تصویر برای دوربین است و لنز همه دوربین ها از چندین عدسی تشکیل شده است. هریک از اجزاها در رساندن پرتوهای نور و بازسازی تصویر (تا جای ممکن نزدیک به واقعیت باشد) در حسگرهای دوربین کمک می کند . هدف نهایی بحداقل رساندن ناهنجاری تصویر با استفاده از حداقل کیفیت استفاده شود می باشد. خطای نوری زمانی اتفاق می افتد که نقاطی از تصویر با عبور نور از لنز معادلش نقاطی نامفهوم که باعث محوشدگی، عدم کنتراست  واختلال رنگی ایجاد می شود. همچنین امکان کاهش روشنایی و اعوجاج تصویر برای لنزهایی که در شرایط تابشی نامساعد هستند وجود دارد. که هریک از این مشکلات تا حدی برای همه لنز ها وجود دارد.

در لنزهایی که چندین عدسی وجود دارد هر عدسی دارای کانون جداگانه ای است اما وقتی باهم ترکیب می شوند  دارای کانون مشترکی می باشند که معمولاً از محل کانون لنز تا حد فاصل محل ایجاد تصویر را فاصله کانونی می نامند که این مقدار بر روی حلقه لنز نوشته شده است.

انواع لنز

  • لنز ثابت (Fix Lens) : این لنز ها دارای فاصله کانونی و زاویه دید ثابت هستند و تصویر را همانطور که هستند دریافت می کنند
  • لنز متغییر (Verfocal Lens) : این لنز ها دارای فاصله کانونی متغییر هستند بدین صورت که هنگام نصب می توانیم آنها را بصورت دستی تنظیم کنیم که در چه زاویه دید قرار گیرد. هعمانطور که گفته شد هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد زاویه دید کمتر است وهرچه این فاصله کانونی کمتر باشد زاویه دید هم کمتر است

 

  • لنز موتور دار (Motorize Lens) یا لنز زوم : در این نوع از لنز دوربین ها برعکس لنزهای متغییر از یک موتور الکتریکی برای تنظیم فاصله کانونی استفاده شده است و کاربر می تواند در حین کار با استفاده امکاناتی مانند ریموت فاصله را برای دوربین تنظیم کرد یا اینکه خود دوربین بطور خودکار این کار را انجام دهد. همچنین این دوربین ها دارای قابلیت فوکوس می باشند و بعد از تنظیم فاصله کانونی قادرند تصویر را روی سوژه مورد نظر با کیفیت و وضوح مناسب تنظیم کنند.

 

اجزای تشکیل دهنده لنز دوربین مدار بسته

 

بطور کلی لنز این دوربین ها از ۳ قسمت تشکیل شده است :

        I.   اجزای نوری لنز :

این اجزا همگی در داخل یک سیلندر هستند و هرکدام عمل خاصی در مسیر عبور نور انجام می دهند.  این اجزا تصویر را بزرگ و کوچک می کنند و هرکجا که زاویه نور کم شده باشد آنرا اصلاح می کنند و پراکندگی نور را تصحیح می کنند تا نو به اندازه کافی به سطح حسگر برسد. بزرگنمایی به عقب یا جلو باعث حرکت قسمت خاصی از لنز می باشد که این باعث تغییر میدان دید ما می شود. در اینجا شعاع نور بخاطر استفاده از عدسی های مختلف در دوربین باعث می شود که کلی نور بخاطر پراکندگی که ایجاد می شود به حسگر دوربین نرسد و هنوز لنزی ساخته نشده که این مشکل را حل کند. پس بنابراین مسئله نور پردازی در محل نصب دوربین بسیار مهم می باشد

 

 

     II.  دیافراگم :

 

برای کنترل نور عبوری در لنز است،  در اینجا از چندین صفخه فلزی با آرایش خاصی استفاده شده است تا در مواقعی که شدت نور زیاد است دریچه دیافراگ جمع شده تا میزان نوری ورودی کاهش و در موقعی که نور کم باشد بالعکس دریچه دیافراگم به میزان مورد نیاز باز می شود تا نور کافی به عدسی و حسگر تصویر برای تولید تصویر با کیفیت مناسب برسد.

 

   III.   سیستم نگهدارنده لنز به دوربین  :

 

برای اتصال لنز به دوربین از نگهدارنده لنز استفاده می شود . اگر آن نگهدارنده به دوربین همخوانی نداشته باشد نمی توان از آن لنز برای نگهداری دوربین استفاده کرد. انواع نگهدارنده لنز وجود دارد که معروفترین آنها مدل C و CS می باشند که نحوه عملکرد و قطر آنها مشابه است و تفاوت آنها در حد فاصله لبه خارجی تا حسگر تصویر می باشد که در نوع CS  برابر با ۵۲۶/۱۲ و در نوع C 525/17 می باشد. نوع CS  نسبت به C ابعاد کوچکتری دارد اما نوع C یک مزیت دارد و آن این است که می توان از یک سری بعنوان تبدیل برای اتصال آن به درگاه CS  دوربین استفاده کرد در صورت که در سری CS وجود ندارد.

نتیجه گیری : با توجه به مطالب فوق دریافت خواهیم کرد که بخش اعظمی از داشتن یک تصویر خوب در دوربین مداربسته مربوط به سیستم لنز آن می باشد که در هنگام خرید دوربین یا تهیه لنز (در دوربین های صنعتی لنز بطورجداگانه تهیه می شود) باید به خصوصیات لنز که بر روی حلقه جلویی آن نوشته شده است و انواع آن مطابق با نیاز تصویر برداری توجه کرد.

 

شرکت الکامپ سیستم پاسارگاد با داشتن ۱۷ سال سابقه مفید در زمینه واردات، مشاوره، فروش، نصب و انجام ۴۰۰۰ پروژه موفق آماده است تا مشتریان گرامی را در زمینه های مختلف دوربین های مدار بسته راهنمایی کند .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با الکامپ