معرفی پورت های ورودی/خروجی دستگاه DVR و NVR

دستگاه  NVR , DVR چه پورت هایی دارند ؟

 

امروزه استفاده از تجهیزات دوربین های مداربسته برای حفظ امنیت و حراست از محل مورد نظر به یک امر حیاتی و عمومی تبدیل شده است وا کثر مردم  برای نظارت بر محیط اطرافشان از این تجهیزات استفاده می کنند. این تجهیزات با پیشرفت تکنولوژی روز به روز پیشرفته تر و دارای انواع متنوعی می شوند که باید در هنگام تهیه آنها نوع مطابق با نیازهای خود و با مشاوره با افراد خبره در این زمینه این دستگاه ها را انتخاب کنیم.

یکی از وسایلی که در سیستم دوربین مدار بسته آنالوگ بکار می رود دستگاه ضبط مرکزی DVR می باشد که وظیفه آن ضبط و کنترل تصاویری است که از سوی دوربین ها دریافت شده است اما همین دستگاه خود در انواع مختلفی می باشد که باعث می شود در هنگام تهیه آن باید تمام ویژگی ها و قابلیت این دستگاه را در نظر بگیریم که در صورت عدم رعایت این ویژگی هم پول ما بیهوده صرف شده و هم دستگاه نمی تواند نیاز ما را بدرستی برطرف کند.

یکی از قابلیت هایی که باعث تنوع این دستگاه  می شود  پورت های ورودی/خروجی است که در پشت این دستگاه تعبیه شده است.

پورت (PORT) یا درگاه ورودی/خروجی  NVR ,DVR  چیست و چه کارایی دارد ؟

پورت های ورودی دستگاه همانطور که از نامشان پیداست وظیفه دارند اطلاعات از اجزاء ورودی تجهیزات مدار بسته مانند دوربین، میکروفن دریافت کنند تا بتوان با استفاده دستگاه ضبط عملیات کنترلی و نظارتی مورد نظر بر روی محیط انجام داد و با استفاده از پورت های خروجی می توان داده دریافتی را برای نظارت و  ذخیره سازی بر روی دیگر دستگاه های دیگر انجام داد. همانطور که در بالا هم اشاره شد این پورت ها در دستگاه های مختلف بطور متفاوت می باشد که هنگام خرید باید بررسی کرد که آیا پورت های مورد نیاز ما در این دستگاه موجود هست یا خیر.

در ادامه به بررسی آنها می پردازیم :

 

۱- پورت تأمین انرژی دستگاه : این دستگاه همانطور که از نامش پیداست از نوع ورودی می باشد و وظیفه تأمین انرژی الکتریکی دستگاه DVR را برعهده دارد. این تأمین برق می توان با استفاده از یک فیش ورودی با جریان ۲۲۰V شهری باشد یا ولتاژ ۱۲ DC باشد که در این صورت باید از یک آداپتور ۱۲ ولت برای تأمین انرژی استفاده کرد.

 

کانالهای ورودی تصویر

۲- کانالهای ورودی تصویر (آنالوگ) : این درگاه مربوط به دستگاه DVR است و برای دریافت تصاویر از سوی دوربین های آنالوگ می باشد که تصاویر دریافتی دوربین را از طریق کابل کواکسیال به بوسیله فیش BNC به دستگاه ضبط مرکزی بمنظور مدیریت و نظارت انتقال می دهد. به هریک از تعداد این پورت یک کانال گفته می شود و اگر یک دستگاه دارای ۴ پورت ورودی تصویر باشد به آن ۴ کاناله گفته می شود و قابلیت اتصال ۴ دوربین به دستگاه را دارد. دستگاه های DVR دارای تعداد کانالهای ۴ ، ۸، ۱۶ ، ۳۲ می باشد که در هنگام خرید باید این تعداد را با تعداد دوربین های بکار گرفته در محل نصب تطابق داد تا دچار کمبود این درگاه در هنگام کار نشویم.

 

۳- کانالهای ورودی تصویر (IP) : این درگاه RJ45 نام دارد و مربوط به دستگاه NVR می باشد که دوربین های تحت شبکه بعد از اینکه پورت اطلاعاتی خود را به دستگاه سوئیچ متصل کردند، پورت شماره یک دستگاه سوئیچ اطلاعات دریافتی از دوربین ها را با استفاده از کابل cat5 یا cat6 Ethernet با استفاده کانکنور rj45 اطلاعات دوربین را به درگاه RJ45 دستگاه ضبط NVR انتقال می دهد.

 

 

خروجی تصویر آنالوگ

۴- خروجی تصویر Video Out: این خروجی  بصورت آنالوگ می باشد توسط فیش BNC و یک کابل به ورودی تصویر تلویزیون (رنگ زرد) متصل می شود تا بتوانیم تصویر را بر روی تلویزیون دریافت کنیم .

 

درگاه خروجی صدا

۵- درگاه خروجی صدا (A-OUT) : در این درگاه می توان صدا دریافتی در صورتی که از میکروفن در سیستم مداربسته استفاده کرده باشیم به دستگاهی مانند تلویزیون ارسال کرد. این پورت در بعضی از دستگاه ها موجود می باشد و در خیلی از دستگاه ها برای داشتن صدا و تصویر فقط باید از درگاه HDMI استفاده کرد.

 

 

 

۶- درگاه VGA : از این پورت خروجی برای انتقال تصویر به مانیتورهایی که دارای این پورت می باشند استفاده می گردد.

 

۷- درگاه HDMI : در این پورت خروجی تصاویر را می توان باکیفیت و رزولشن بالایی انتقال داد و همچنین این درگاه قادر است صدا و تصویر را بصورت همزمان به دستگاه مورد نظر انتقال دهد.

 

۸- ورودی صدا (AUDIO IN): این درگاه ورودی در بعضی از دستگاه های  NVR , DVR موجود بوده و معمولاً تعداد آنها از تعداد درگاه های ورودی تصویر کمتر می باشد. وظیفه این پورت دریافت صدا از میکروفن نصب شده در محیط می باشد.

 

۹- درگاه LAN : از این درگاه ورودی/خروجی برای اتصال دستگاه DVR به شبکه کامپیوتری استفاده می شود. با استفاده از این پورت می توان تصاویر را از طریق اینترنت انتقال داد و دوربین را به شبکه متصل کرد.

 

 

۱۰- درگاه USB: از این پورت برای اتصال ماوس و صفحه کلید به دستگاه DVR و همچنین برای انتقال تصاویر از طریق فلش و هارد اکسترنال استفاده کرد.

 

 

۱۱- درگاه RS485, RS232 : از این دو درگاه که در DVRهای جدید بکار می رود برای کنترل و حرکت دوربین های زوم یا دوربین های گردان بکار میرود.

 

 

 

۱۲- درگاه ESATA : از این پورت ورودی/خروجی که شبیه درگاه USB می باشد و در برخی از دستگاه های  NVR , DVR موجود می باشد و برای مواقعی که فضای ذخیره سازی کم باشد و یا بخواهیم از اطلاعات مان پشتیبان گیری (BACKUP) کنیم با اتصال هارد خارجی به این درگاه اهداف مورد نظر را اعمال می کنیم.

 

 

 

۱۳- درگاه ورودی/خروجی هشدار(ALARM) : این پورت در بعضی از دستگاه های NVR , DVR موجود است و بدین صورت است که با متصل کردن سیم یک دستگاه آلارم خارجی در صورتی که این دستگاه هشداری دهد آنرا به DVR تحویل می دهد و دستگاه NVR , DVR آنرا بصورت پیام به کاربر اطلاع می دهد.

 

نتیجه گیری : باتوجه به مطالب فوق متوجه شدیم که دستگاه های DVR , NVR دارای انواع متنوعی می باشند که از مهمترین دلیل این تنوع پورت هایی می باشد که در پشت آن تعبیه شده است. که هریک کارایی مربوط به خود را دارد که مهمترین آن می تواند درگاه ورودی تصویر باشد که باتوجه به تعداد آن بهمان اندازه می توان دوربین ها را برای انتقال تصویر به دستگاه ضبط مرکزی متصل کرد که باید موقع تهیه دستگاه این نکات را رعایت کرد.

 

شرکت الکامپ با ۱۷ سال سابقه مفید و انجام ۴۰۰۰ پروژه موفق آماده است تا با کارشناسان مجربی که دارد مشتریان گرامی را در زمینه  مشاوره تا نصب و پشتیبانی تجهیزات مدار بسته راهنمایی کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با الکامپ