نرم افزار نظارتی مدیریت تصویر VMS در دوربین مدار بسته چیست ؟

الکامپ دوربین مدار بسته

نرم افزار مدیریت تصویر VMS در دوربین مدار بسته

VMS مخفف Video Management Software و به معنی نرم افزار مدیریت تصویر می باشد. این نرم افزار نقش مهمی را در مدیریت سیستم نظارت تصویری تحت شبکه (IP) بر عهده دارد.

یکی از مهمترین ویژگی های نرم افزار VMS عدم نیاز شما به دستگاه ضبط تصاویر NVR برای ذخیره سازی تصاویر ، ضبط یا مشاهده آنها می باشد. این نرم افزارها برای کار بر روی سیستم عامل های مختلف مانند ویندوز ، لینوکس یا مک طراحی شده اند.

این نرم افزارهای نظارتی به کاربر این اجازه را می دهند تا تصاویر یک یا چند دوربین مداربسته IP را مشاهده یا مدیریت نمایند. این نرم افزارها محدودیت مشاهده تصاویر در مرورگر را نداشته و علاوه بر مشاهده تصاویر و عملیات های محدود مرورگر ، می توان به وسیله آنها کنترل کاملی بر روی سیستم نظارتی داشته باشیم.

امروزه نرم افزارهای نظارتی گوناگونی در بازار موجود می باشند و شما می توانید آنها را بر اساس نیاز خود انتخاب نمایید.

بعضی از تولید کنندگان محصولات نظارت تصویری ، نرم افزار اختصاصی خود را به کاربران پیشنهاد می دهند در حالیکه بعضی از آنها نرم افزارهای نظارتی طراحی شده توسط شرکت های تولید کننده نرم افزارهای نظارتی را به کاربران ارائه می دهند. برخی از تولید کنندگان هم نرم افزارهای نظارتی در لبه را به کاربران ارائه می دهند.

بعضی از کاربران استفاده از دستگاه NVR را به نرم افزارهای نظارتی ترجیح می دهند. این مهم است که به انعطاف پذیری و امکانات این نرم افزارها توجه ویژه ای کنیم ، برخی از نرم افزارهای VMS امکاناتی در حد یک دستگاه NVR را در اختیار کاربر قرار می دهند.

ویژگی های عمومی نرم افزار مدیریت تصویر دوربین مداربسته IP

اگر شما تصمیم به استفاده از نرم افزار مدیریت تصاویر VMS به جای دستگاه NVR گرفته اید ، این مهم است که ویژگی های نرم افزار مورد استفاده در سیستم نظارت تصویری خود را بدانید.

اکثر نرم افزارهای دوربین مداربسته تحت شبکه دارای ویژگی تجزیه و تحلیل تصویر برای بهینه سازی عملکرد دوربین مدار بسته IP می باشند. در زیر می توانید برخی از امکانات استاندارد این نرم افزارهای نظارتی را مشاهده نمایید :

  • قابلیت جتسجو برای بازبینی رویدادهای ضبط شده
  • مشاهده همزمان تصاویر دوربین برای نظارت همزمان بر روی آنها
  • ابزار مدیریت هشدارها برای آگاه سازی شما یا به صدا در آوردن سیستم آلارم هنگامی که کسی در حال دستکاری دوربین مداربسته می باشد.
  • طیف گسترده ای از گزینه های ضبط تصاویر ، از ضبط مداوم ، برنامه ریزی شده یا به هنگام تشخیص حرکت
  • کنترل نرخ فریم تصاویر و قابلیت پردازش حجم زیادی از تصاویر
  • کنترل دیجیتال دوربین مداربسته گردان (PTZ) به خوبی دوربین مدار بسته دام
  • قابلیت فشرده سازی تصاویر برای کاهش پهنای باند مصرفی
  • قابلیت های صوتی
  • مشاهده و بازبینی تصاویر
  • گرفتن خروجی از تصاویر به صورت عکس یا فیلم ضبط شده بر اساس زمان ، تاریخ یا …

ویژگی های اختصاصی نرم افزار مدیریت تصاویر (VMS)

در حالیکه این ویژگی ها معمولا در اکثر نرم افزارهای نظارتی به صورت مشترک و عمومی موجود می باشد ، برخی از آنها دارای امکانات پیشرفته ای برای مدیریت تصاویر می باشند.

برای انتخاب از میان آنها مهم است که نیاز شما از سیستم نظارت تصویری چه می باشد و نیاز به چه ویژگی هایی در نرم افزار VMS خود به عنوان صاحب کسب و کار یا مکان مورد استفاده می باشید.

برای مثال بعضی از نرم افزارهای نظارتی دارای امکانات پیشرفته و پیچیده ای می باشند که در اکثر نرم افزارهاینظارتی موجود در بازار وجود ندارد. این نرم افزار ها برای کاربری های خاص طراحی شده اند و معمولا برای خرید آنها باید هزینه قابل توجهی را صرف آنها نمایید.

نرم افزارهای نظارتی برای مدیریت مکانهای کوچک ، متوسط و بزرگ طراحی شده اند و هر کدام دارای امکانات مختلفی بر اساس کاربری های متفاوت می باشند. علاوه بر کاربری های عمومی این نرم افزارها ممکن است دارای افزونه ها یا بسته هایی برای اضافه کردن امکانات خاص به آنها باشند.

از جمله بسته های افزودنی می توان به افزونه های تشخیص پلاک ، تشخیص تقلب در فروش و … اشاره نمود. علاوه بر این برخی از شرکت های تولید کننده این نرم افزارهای مدیریتی به تازگی نرم افزارهای VMS در لبه (Edge) خود را نیز به بازار عرضه نموده اند که باعث افزایش کارایی دوربین های مداربسته IP خواهد شد.

اگر تصمیم به تهیه نرم افزار مدیریت تصویر (VMS) برای سیستم نظارت تصویری خود دارید ، پیشنهاد می شود قبل از خرید ابتدا نیازهای خود را بررسی نموده و با مشاوران شرکت الکامپ تماس گرفته و سپس اقدام به خرید یک نرم افزار مناسب با توجه به نیاز ها و کاربری خود نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *