کارایی سنسور PIR در دوربین مدار بسته

PIR یعنی چه؟

 

هدف استفاده از دوربین های مدار بسته از گذشته تاکنون حفظ امنیت و حراست محل مورد نظر و همچنین کنترل ورود و خروج افراد مختلف بویژه افرادی که غریبه می باشد بوده است. با پیشرفت تکنولوژی فناوری هایی پردازش تصویر مانند تشخیص حرکت (Motion Detection)، عبور از خط(Line Crossing) و تشخیص نفوذ (intrution Detection) برای بالا بردن امنیت  بوجود آمده است.

سنسور PIR چیست ؟

یکی از فناوری هایی که امروز می خواهیم درو مورد آن صحبت کنیم تکنولوژی (PIR(Passive infrared Sensor است.

این یک تکنولوژی جدید ، کم هزینه و پرکاربر در دوربین مدار بسته برای کنترل و جلوگیری ورود افراد به محل مورد نظر می باشد. کارکرد این فناوری بر اساس عملکرد سنسور مادون قرمز بر روی تغییر شرایط محیطی می باشد.

سنسور PIR چگونه کار می کند ؟

 

Passive infrared sensor بمعنی  حسگر مادون قرمز تأثیرپذیر می باشد که قطعه ای الکترونیکی می باشد که درون دوربین مدار بسه قرار گرفته است منظور از تأثیر پذیر بدین صورت است که این قطعه الکترونیکی هیچ گونه اشعه ای از سوی خود منتشر نمی کند بلکه آن اشعه موردنظر را از سوی محیط اطراف  که با چشم انسان قابل دید نیست و تنها با دستگاه خاصی قابل دیدن است دریافت می کند که در صورت شخص جدید مثل انسان یا حیوان شرایط الگویی مادون قرمز محیط تغییر کرده که سنسور این تغییر را تشخیص می شود که بعد از تشخیص شروع به ضبط تصاویر می کند و یا از طریق سیستم هشداری که به آن متصل است شروع به دادن هشدار می کند.

واکنش سنسور به این تغییرات بر اثر دو عامل صورت می گیرد که عبارتند:

  1. بدن فرد غریبه انرژی مادون قرمز را در محیط منتشر کرده که باعث افزایش اشعه در محیط می شود.
  2. اگر نسبت به تابش مادون قرمز از سوی فرد صرف نظر کنیم، شخص با ورودش به منطقه غیرمجاز باعث تغییرات الگوی گرمایی در آن منطقه می شود که سنسور به این مسئله حساس بوده و به بررسی تغییراتی الگوی بعد و قبل ورود شخص می کند و بعد از تشخیص تغییرات شروع به واکنش می کند که این واکنش می تواند شروع دستگاه به ضبط تصویر باشد و یا اینکه از طریق اتصال به سیستم آلارم شروع به هشدار کرده و کاربر را از ورود شخص غریبه به منطقه غیر مجاز آگاه می کند.

اجزای تشکیل دهنده سنسور PIR

  • سنسور که نسبت به تغییرات حساس است اشعه را دریافت کرده و آنرا به میکرو ولت تبدیل می کند.
  • قرار دادن یک لنز بدین منظور که نور مادون قرمز را در مناطق مختلف با فواصل معین که از هم دارند را دریافت کرده و به بررسی بپردازد.
  • یک مدار الکترونیکی که نسبت به انرژی مادون قرمز رخ داده در این محل حساس بوده به بررسی بپردازد و نسبت به تغییرات واکنش نشان دهد.

 

بهتر است برای نصب دوربین های مدار بسته با قابلیت PIR  محل موردنظر ما دارای کمترین  موانع باشد تا باعث اخلال در عملکرد سنسور دوربین نشود که برای این منظور بهتر است از دیوارهای بسیار بزرگ و یا سقف برای نصب این دوربین ها استفاده شود. همچنین لازم است که این دوربین را در کنار سیستم تهویه هوای سرد و گرم قرار ندهیم چون این تهویه باعث مختل کردن دمای سنسور شده و باعث ایجاد آلارم های بی مورد از سوی این سنسور می شود.

نکته آخر:  این سنسورها به دمای بدن انسان و حیوانات حساس می باشند.

نتیجه گیری : با توجه به مطالب گفته شده متوجه شدیم که سنسور PIR نوع جدیدی از حسگرهای ضد سرقت در دوربین مدار بسته می باشد که در درون یکسری از دوربین ها بکار گرفته می شود. تا براساس حساسیت گرمایی که بر روی شرایط محیط مورد نظر دارد میزان گرما را براساس انرژی مادون قرمز اندازه گرفته و با احساس تغییر در محیط شروع به فعالیت مورد نظر کرده و کاربر را از ورود افراد غیر مجاز در محل آگاه سازد.

 

شرکت الکامپ سیستم پاسارگاد با داشتن ۱۷ سال سابقه مفید در زمینه واردات ، مشاوره، فروش و نصب در زمینه دوربین های مداربسته آماده است تا با استفاده از کادر مجربی که در اختیار دارد مشتریان عزیز را در زمینه های مختلف سیستم مدار بسته راهنمایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با الکامپ