کاربرد رک در دوربین مداربسته

با توجه به شناختی که مردم از دوربین های مداربسته پیدا کرده اند این سیستم حفاظتی روز به روز دارای محبوبیت بیشتری می شود و تقاضا استفاده از این تجهیزات به منظور حفظ امنیت و بالابردن بنظارت برمحل بیشتر می شود. یکی از این وسایل جانبی  که امروزه در پروژه های بزرگ دوربین مدار بسته بمنظور مرتب سازی تجهیزات اضافی بکار می رود قفسه ای بنام رک می باشد که امروز در مقاله شرکت الکامپ قصد داریم به بررسی  این قفسه بپردازیم.

رک چیست ؟

قفسه ای معمولاً از جنس فلز است که از آن برای برای محافظت شبکه کامپیوتری یا بخشی از اجزای یک شبکه بزرگ بکار می رود. این قفسه از انظر اندازه در ابعاد مختلف ساخته می شود . در اندازه گیری رک ۳ پارامتر در نظر گرفته می شود : طول (عمق محیط داخلی رک) ، عرض ، ارتفاع رک که تحت واحدی بنام unit اندازه گیری می شودکه هر unit معادل ۴٫۵  سانتی متر می شود.

اما بطور کلی این قفسه محافظ به ۲ دسته تقسیم می شود که این دو دسته عبارتند از :

  1. رک دیواری : این مدل رک دارای ابعاد نسبتاً کوچک نسبت به نوع ایستاده می باشد و از آن برای نگهداری  بخشی از تجهیزات سرور شبکه مانند مودم ، سوئیچ و دیگر تجهیزات جانبی سیستم شبکه بکار می رود که با توجه به ابعاد کوچکی که دارد بر روی دیوار نصب می شود.

ابعاد این مدل از رک ها دارای ارتفاع ۵، ۶ ،۷  و ۹ یونیت می باشد و عمق آنها بین ۳۵ تا ۴۵ سانتیمتر باشد که در بعضی مدلها تا ۶۰ سانتی متر هم دیده شده است.

در این مدل از رک ها قابلیتی مانند چرخش رک تا ۱۰۰ درجه می باشد همچنین در برخی مدلها درب آنها از بغل و یا حتی از پشت بصورت یک تکه یا دو تکه قابل باز کردن می باشد.

 

  1. رک ایستاده : در این مدل از رک با توجه به ابعاد بزرگتری که نسبت به نوع دیواری دارند می شود تمام اجزای یک سرور بمنظور محافظت کامل و دسترسی بهتر درون این قفسه بکار برد و همانطور که مشخص است قابلیت قرار دادن تجهیزات بیشتری در این مدل نسبت به نوع قبلی وجود دارد.

ارتفاع این رک های دیواری به ترتیب ۱۶، ۲۱ ، ۲۸ ، ۳۶ ، ۴۰ و ۴۴  unit باشد و عمق آنها با ابعاد ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۰۰ و یا حتی بیشتر تولید می شود.

 

در این مدل از رک این قابلیت وجود دارد که در تمام قسمت های بدنه آن درب تعبیه شده و می توان این قفسه را در از قسمتهای بالا/ پایین و چهار طرف بقل بمنظور دسترسی بهتر به تمام تجهیزاتی که درون آن قرار داده شده دسترسی وجود داشته باشد.

 

درب قفسه های رک

در قفسه رک چه دیواری و چه ایستاده درب هایی که ساخته می شود دارای انواع مختلفی می باشد که عبارتند:

 

  • درب شیشه ای
  • درب شیشه ای با زوار فلزی
  • درب شیشه ای بافریم فلزی

تمام این درب ها ازجنس شیشه می باشند و تمام آنها بهمین خاطر خطر شکستن را دارند. در نوع دیواری رک قفلی که بر روی این درب ها بکار برده می شود بر روی شیشه تعبیه شده است که به بمرور زمان از جا کنده می شود و بهمین خاطر هر چند وقت یکبار باید میزان استحکام آن بر روی شیشه را بررسی کرد.

 

تجهیزات بکار رفته در قفسه های رک

  • درب رک : این مورد در بالا گفته شد.

 

  • ماژول برق (Power Module) : بصورت چند راهی برق عمل می کند و نیروی اجزای داخلی رک را فراهم می کند.

 

 

  • تهویه (FAN) : این وسیله بعنوان تعویض هوای درون رک بمنظور خنک کردن تجهیزات داخلی انجام وظیفه می کند. دستگاه ها فن معمولاً از سمت بالا و یا پایین بدنه رک کار گذاشته می شوند.

 

  • سینی : بمنظور جداسازی قسمت های مختلف اجزای درون و قرار دادن تجهیزات با ابعاد کوچکتر مانند سوئیچ ، مودم و دیگر وسایل انجام وظریفه می کند. این نوع سینی ها در ۲ مدل ساده و متحرک استفاده می شود.

 

  • Blank panel (صفحه خالی) : یک ورق می باشد که از آن بمنظور جلوگیری از دسترسی به قسمت های حساس رک مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً این پنل ها در جلوی رک نصب می شوند. این پنل در ابعاد ۱، ۲، ۳ و ۴ یونیت عرضه می شود.

 

استفاده رک در سیستم دوربین مداربسته

در سیستم دوربین های مداربسته همانطور که گفته شد از هر دو نوع رک به منظور حفاظت از برخی تجهیزات و یا کل سیستم دوربین مداربسته در پروژه های مهم و بزرگ استفاده می شود. بطوریکه شاهد آن هستیم که از نوع دیواری برای قرار دادن قسمتی از تشکیلات دوربین مداربسته IP مانند سوئیچ و مودم و در صورت دیگر در مدل ایستاده که ابعاد بزرگی هستند که سیستم دوربین مدار بسته اعم از آنالوگ و دیجیتال تمام تشکیلات را بمنطور حفاظت از شرایط جوی و دسترسی عموم درون این قفسه بزرگ قرار داده می شود که براساس نیاز باید مدل رک دلخواه را باتوجه به کاربردی که از آن انتظار هست با ید انتخاب کنیم.

جمع بندی : با توجه به مطالب فوق در یافتیم که قفسه رک نوعی محفظه بمنظور محافظت تجهیزات شبکه کامپیوتری بکار میرود که براساس ابعاد به ۲ دسته دیواری و ایستاده تقسیم می شود که می توان بخشی از قسمت های مهم یک سرور و یا تمام سرور را بمنظور محافظت هرچه بهتر درون آن قرار داد. که امروزه این رک ها غیر از تجهیزات شبکه های کامپیوتری برای محافظت از تجهیزات سیستم دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد.

 

شرکت الکامپ با با انجام ۴۰۰۰ پروژه موفق و با داشتن ۱۷ سال سابقه مفید در زمینه سیستم دوربین های مداربسته آماده است تا مشتریان گرامی درقسمت های مختلف سیستم دوربین مداربسته (فروش ، نصب و اجرا، پشتیبانی) با استفاده از کادر مجربی که در اختیار دارد راهنمایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *