کاربرد سوئیچ در دوربین های مداربسته

امروزه با توجه به اینکه دوربین های مداربسته در بین مردم بیشتر شناخته شده اند  ازهمین رو میزان استفاده و تقاضای آنها روز به روز بیشتر می شود. از این رو با پیشرفت تکنولوژی تنوع در دوربین های مداربسته و تشکیلات آن زیاد شده است بطوری که می توان مطابق با هر نیاز و بودجه ای سیستم مورد نظر را مطابق با شرایط موجود خریداری کرد. یکی از دستگاه هایی که امروزه در سیستم تحت شبکه دوربین های مداربسته کاربرد دارد دستگاهی بنام سوئیچ می باشد که در مقاله امروز شرکت الکامپ قصد داریم تا به بررسی این دستگاه هوشمند بپردازیم.

 

سوئیچ (SWITCH) چیست ؟

دستگاهی است هوشمند که در سیستم شبکه های محلی (LAN) بکار می رود و بدین صورت می باشد که تمام کامپیوترهایی که در شبکه های کامپیوتری بخواهند اطلاعات در بین هم رد و بدل کنند باید اطلاعات اول به سوئیچ فرستاده شود و سپس از طریق سوئیچ به مقصد برسد.

 

سوئیچ چگونه کار می کند ؟

تا اینجا متوجه شدیم که سوئیچ کار مدیریت اتصال و انتقال داده در بین کامپیوترهای متصل در شبکه های محلی را انجام می دهد حال می خواهین بدونیم که چگونه کار می کند.  در شبکه بهریک از کامپیوترهایی که به شبکه متصل هستند به اصطلاح node گفته می شود و  اطلاعاتی که بخواهد بین کامپیوترهای مختلف رد و بدل شود در قالب بسته یا به اصطلاح package فرستاده می شود. هرpackage بغیر از اطلاعات حاوی یکسری مشخصات اضافی که حاوی مشخصه کارت شبکه فرستنده و گیرنده می باشد که سوئیچ هنگام دریافت بسته اطلاعات از مبدأ بررسی می کند که آدرس کارت شبکه (MAC Address) کامپیوتر گیرنده که همراه بسته می باشد با کدامیک از کامپوتری های دیگر شبکه مطابقت دارد. در صورتیکه سوئیچ آدرس کارت شبکه کامپیوتر گیرنده را پیدا کند آنرا برای آن کامپیوتر مورد نظر ارسال می کند و در صورتیکه آن کامپیوتر را پیدا نکند بسته را با عنوان Fail  برای همه کامپیوترهای عضو شبکه ارسال می کند.

 

تعداد پورت های سوئیچ

تعداد پورت های سوئیچ برای راه اندازی یک شبکه LAn کامپیوتری بسته به نوع دستگاه سوئیچ متغییر می باشد. بدین منظور که در یک سوئیچ کوچک که برای کاربردهای ساده و خانگی بکار می رود می توان ۲ کامپیوتر را بهمراه پرینتر با استفاده از پورت اترنت شبکه کرد. نوع دیگر از این سوئیچ ها وجود دارد که ۳۲ و ۱۲۸ پورت اترنت بر روی آن قرار دارد که می تواند   به این تعداد کامپیوتر را بهم  شبکه کند که این نوع سوئیچ ها بکار شرکت های بزرگ می آید . همچنین می توان با استفاده اتصال سوئیچ ها به یکدیگر که به آن روش daisy chaining گفته می شود تعداد وسایل ازتباطی را در یک شبکه LAN گسترش داد.

 

انواع سوئیچ ها از نظر پیکربندی

سوئیچ های شبکه براساس میزان کنترل و پیکربندی شبکه به دو دسته تقسیم می شوند :

  • سوئیچ های غیر مدیریتی : این نوع از سوئیچ های شبکه نیاز به هیچگونه پیکر بندی خاصی ندارند و با وصل کردن دستگاه هایی که قابلیت شبکه شدن را داشته باشند می توانند بطور خودکار توسط خود سوئیچ به شبکه و با پیکر بندی پیش فرض وصل شوند و شروع به تبادل اطلاعات بپردازند.

 

  • سوئیچ های مدیریتی : این نوع از سوئیچ ها علاوه براین که تمام قابلیت های سوئیچ غیرمدیریتی را دارا می باشند می توانند توسط کاربر پیکربندی شوند تا در صورت لزوم داده ها را براساس اولویت های که کاربر مشخص می کند رد و بدل کند.

 

انواع سوئیچ

سوئیچ های شبکه از نظر کارایی و قابلیت که دارند به چند دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :

۱- سوئیچ مدیریتی

۲- سوئیچ غیرمدیریتی

۳- سوئیچ هوشمند (Smart Switch) : این دستگاه از نوع سوئیچ های مدیریتی با قابلیت محدود می باشد که کارهایی را که می توان در ان انجام داد. عبارتند از تنظیمات اولیه شبکه های محلی مجازی (VLAN) و تنظیم میزان پهنای باند پورت  از ویژگی های این سوئیچ می توان نام برد.

 

 

۴- سوئیچ های تجاری (EnterPrise  Switch) : این نوع از سوئیچ ها از نوع مدیریتی می باشند که قابلیت پیکربندی ، مدیریت و کپی شبکه را دارند و نسبت به سوئیچ نوع هوشمند از قابلیت های مدیریتی بیشتری برخوردارند و برای شرکت ها و مکان هایی که تعداد نود (دستگاه هایی که قابلیت شبکه شدن را دارند) آنها برای شبکه شدن زیاد است مناسب است.

 

 

 

۵- سوئیچ های POE (Power OVER Ethernet) :  در این سوئیچ ها از تکنولوژی بنام POE استفاده شده است که بغیر از انتقال داده کار انتقال انرژی برق را هم انجام می شود و بعبارتی دیگر با استفاده از این روش کابل اترنت می تواند با استفاده از این سوئیچ غیر از انتقال اطلاعات برق دستگاه های عضو شبکه را هم تأمین کند.

 

 

 

۶- سوئیچ های صنعتی : این نوع از سوئیچ ها برای محیط های صنعتی که شرایط جوی آنها نامساعد (مانند دمای بسیار بالا) می باشد بدلیل مقاومت بالا مورد استفاده قرار می گیرد که بمنظور اتصال سیستم شبکه و را ه اندازی سیستم های امنیتی مانند دوربین های مداربسته بکار می رود. از لحاظ قابلیت پیکربندی این سوئیچ ها مانند سوئیچ های هوشمند عمل می کنند.

 

 

۷- سوئیچ های وب هوشمند (Web Smart) : به این مدل از سوئیچ ها smart و Web managed گفته می شود که برای شبکه های متوسط با قابلیت مدیریتی ارائه می شود. این دستگاه قابلیت هایی مانند نظارت بر پورت ها، تجمع VPN و لینک ها را از طریق رابط کاربری که داخل مرورگز جاساز شده به کاربر ارائه داده می شود.

 

سوئیچ ها چه کاربردی در دوربین های مداربسته دارند ؟

 

 

 

در دوربین های مداربسته تحت شبکه از سوئیچ بعنوان واسط و مسیریاب میان دوربین ها و دستگاه ضبط مرکزی NVR مورد استفاده قرار می گیرد. بدین صورت که همه دوربین های مداربسته برای انتقال تصویر به دستگاه ضبط مرکزی اول به سوئیچ متصل می شوند و سوئیچ با توجه به پیکربندی هایی که دارد تصاویر و دیگر اطلاعات کنترلی دوربین ها را از طریق یک کابل LAN به دستگاه NVR منتقل می شود این سوئیچ ها عبارتند از :

 

  • سوئیچ های غیر مدیریتی : باتوجه به اینکه این مدل از سوئیچ ها دارای قیمت ارزانی هستند و همه تنظیمات آنها بصورت پیش فرض و خودکار انجام می شود، در اغلب سیستم دوربین های تحت شبکه از این سوئیچ ها استفاده می شود.

 

  • سوئیچ های POE :  از این سوئیچ ها برای بمنظور تأمین برق دوربین های مداربسته سیستم تحت شبکه (IP) استفاده می شود. که بدین صورت با استفاده از کابل اترنت هم اطلاعات دوربین انتقال داده می شود و هم برق دوربین های مداربسته تأمین شده و نیاز به به استفاده از پاور بمنظور تأمین برق نمی باشد.

 

  • سوئیچ های صنعتی : از این سوئیچ برای دوربین های مداربسته تحت شبکه صنعتی که در شرایط نامساعد جوی فعالیت می کنند استفاده می شود.

 

 

جمع بندی : با توجه به مطالب فوق دریافتیم که سوئیچ وسیله است که برای ایجاد و پیکر بندی شبکه کامپیوتری بکار میرود که از لحاظ کارایی دارای انواع مختلفی می باشد که در بالا مفصل توضیح داده شده، در سیستم دوربین های مداربسته تحت شبکهه بدلیل اینکه این دوربین ها باید از طریق پیکر بندی شبکه تصاویر دریافتی خود را به دستگاه ضبط مرکزی انتقال بدهند از سوئیچ برای این منظور استفاده می شود.

 

مشتریان گرامی درصورتیکه تمایل به تهیه و نصب سیستم دوربین های مداربسته دارند می توانند با تماس با کارشناسان شرکت الکامپ راهنمایی های لازمه را دریافت کنند و از تجربه داشتن یک سیستم حفاظتی با قیمت رقابتی و مکیفیت مناسب لذت ببرند. شرکت الکامپ با انجام  ۴۰۰۰ پروژه موفق و ۱۷ سال سابقه مفید آماده است تا مشتریان گرامی در زمینه های مختلف دوربین های مداربسته و سیستم حفاظتی راهنمایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *