کاربرد ماژول SFP در دوربین های مداربسته

ماژول SFP چیست ؟

 

همانطور که می دانید امروزه دوربین های مداربسته با پیشرفت چشمگیری که امروزه داشته اند دارای انواع مختلف در نوع ظاهری و کارایی شده اند. که یکی از این پیشرفت ها بالا رفتن کیفیت تصاویر می باشد که برای اینکه این تصاویر با کیفیت مناسب بتوانند انتفال داده شوند و بدست کاربر برسد غیر اینکه اجزای اصلی دوربین مداربسته باید دستگاه هایی با کیفیت بالا باشند، بقیه اجزاهای فرعی مانند اتصالات هم باید چنین شرایطی را داشته باشند تا این سیگنال در هنگام ارسال با مشکلی از قبیل نویز و یا تصعیف کیفیت مواجه نشود.

همانطور که در مقاله فیبر نوری گفته شد استفاده از کابل های مسی در فواصل طولانی بین دوربین ها و دستگاه ضبط مرکزی (NVR , DVR) منجر به عواملی مانند ایجاد نویز، افت کیفیت سیگنال و بسیاری از مشکلات دیگری در اثر این سیم کشی طولانی  می شود که برای رهایی از مشکلات استفاده از رابط فیبر نوری برای رفع این مشکلات پیشنهاد شده است اما مشکلی که اینجا است بدین صورت هست که سیگنالی که سیستم دوربین های مداربسته از طریق کابل مسی انتقال پیدا می کند بصورت الکتریکی می باشد ولی کابل فیبر نوری سیگنال را بصورت نور انتقال می دهد که در اینجا برای رفع این عدم ناسازگاری سیگنال استفاده از ماژول FSP برای رفع این مشکل پیشنهاد شده است. که امروز در مقاله شرکت الکامپ سعی در بررسی این ماژول را داریم.

 

ماژول SFP  چیست ؟

ماژول SFP که مخفف Small Form -Factor Pluggable می باشد که وظیفه آن تبدیل سیگنایهای الکتریکی به سیگنال نوری می باشد. همانطور که گفته شد با توجه به اینکه این فیبر نوری هم از لحاظ سرعت و هم نویز پذیر در انتقال اطلاعات کابلی در حال حاضر بهترین است  که امروزه برای انتقال اطلاعات با سرعت زیاد با مسافت های طولانی از این کابل استفاده می شود و همچنین درکنار این کابل برای تبدیل نوع سیگنال نوری به الکتریکی از این ماژول استفاده می شود. این ماژول بطور معمول در شبکه های کامپیوتری و مخابراتی برای تبدیل سیگنال با وصل شدن به دستگاه هایی مانند روتر و سوئیچ بدین صورت که یک سر آن  به این دستگاه ها از طریق پورت شبکه و سر دیگر به رابط فیبر نوری این کار تبدیل را انجام می دهد.

انواع ماژول FSP

 

این ماژول ها دارای انواع مختلفی می باشند که باید مطابق با نوع کابل فیبر نوری (تک حالته، چند حالته)، مسافت انتقالی، پهنای باند انتخاب شود. انواع این ماژول عبارتند از :

  • SFP

  • SFP+

  • XSFP

  • GBIC

هرکدام از این ماژول های گفته شده دارای سرعت انتقال متغیری می باشند بعنوان مثال ماژول FSP دارای سرعت انتقال ۴٫۲۵Gbps است و ماژول FSP+ دارای سرعت ۱۶Gbps می باشد.

ماژول FSP چه کاربردی در دوربین های مداربسته دارد ؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی دوربین های مداربسته برای انتقال اطلاعات سیمی در فواصل طولانی پای این ماژول بهمراه فیبر نوری به صنعت دوربین های مداربسته تحت شبکه یا IP  باز شده و میتوان با استفاده ۲ عدد از این ماژول  کار انتقال تصاویر را از طریق فیبر نوری انجام داد. بدین صورت استفاده می شود که پورت نری LAN ماژول  ,وارد خورجی سوئیچ  شده و خروجی ماژول با تبدیل سیگنال الکتریکی به طیف نوری با اتصال به رابط فیبر نوری بطرف دستگاه NVR ارسال می کند و در طرف دیگر ماژول دیگری این سیگنال را بعنوان ورودی دریافت کرده و سپس با تبدیل مجدد به سیگنال الکتریکی درگاه شبکه آن  سیگنال را وارد دستگاه NVR وارد می کند.

 

جمع بندی : با توجه به مطلب فوق متوجه شدیم که رابط فیبر نوری بهترین انتقال دهنده سیمی اطلاعات از نظر سرعت و نویز پذیری می باشد که کاربرد آن روز به روز در حال گسترش می باشد اما مشکلی که اینجاست نوع سیگنال ارسالی آن می باشد که این سگنال انتقالی در فیبر نوری بصورت طیف نوری می باشد اما سیگنالهای دستگاه های الکترونیکی بصورت الکتریکی می باشد  که در نتیجه برای رفع این ناسازگاری از ماژولی بنام FSP استفاده می شودکه وظیفه آن تبدیل سیگنال الکتریکی به نوری و بالعکس می باشد که علاوه براینکه این قضیه در انتقال اطلاعات در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد، امروزه با پیشرفت تکنولوژی این سیستم انتقال در دوربین های مداربسته تحت شبکه (IP) مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت الکامپ با داشتن ۴۰۰۰ پروژه موفق و ۱۷ سال سابقه مفید در زمینه دوربین های مداربسته (مشاوره ، فروش ، نصب و پشتیبانی) آماده است تا مشتریان گرامی را با استفاده از کادر مجربی که در اختیار دارد همراهی کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *