کاربرد پورت Rj45 در دوربین مداربسته

همانطور که در مقالات قبلی درباره درگاه های ورودی/ خروجی دستگاه ضبط مرکزی دوربین مداربسته صحبت شد بدلیل پیشرفت تکنولوژی و انواع مختلف درگاه هایی که در دستگاه های مختلف الکترونیکی وجود دارد باعث شده در قسمت پشتی دستگاه های ضبط مرکزی (DVR , NVR) دارای پورت بسیاری باشد تا هم دستگاه های مختلف قابلیت اتصال به سیستم ضبط را داشته باشند و هم کاربر بتواند با توجه به سیستم خروجی که در اختیار دارد بهره لازم را از دستگاه ببرد.

یکی از این پورت هایی که می خواهیم در مقاله شرکت الکامپ در مورد آن صحبت کنیم درگاه Rj45 می باشد.

پورت RJ45 چیست ؟

این درگاه از ۸ پین تشکیل شده است که برای اتصال دستگاه الکترونیکی شبکه های کامپیوتری  مثل مودم، کارت شبکه، سوئیچ و…  بکار می رود. کلمه RJ مخفف Resistered Jack بمعنای فیش پایدار شده می باشد که بدین صورت است که  برای اتصال به آن از یک سوکت شبیه فیش تلفن (rj 11) استفاده می شود اما به دلیل اینکه دارای تعداد پین های بیشتر نسبت به سوکت تلفن می باشد از ابعاد بزرگتری برخودار است.

رابط RJ45  چیست؟

از این رابط برای ارتباط بین دو دستگاه (معمولاً در شبکه) که از درگاه Rj 45 استفاده می کنند، بکار می رود. که معمولاً به این کابل ها که بعنوان رابط استفاده می شوند LAN و یا کابل اترنت (Ethernet) هم گفته می شود.

 

سوکت RJ45 همانطور که گفته شد دارای ۸ پین می باشد که ۴ پین آن برای دریافت و ارسال اطلاعات و ۴ پین دیگر برای تکنولوژی دیگر در شبکه بکار میرود که به اصطلاح به آن (۸P8C) که مخفف (Eight Position Eight Contact) می باشد. این پین به فاصله یک میلیمتری بر روی سوکت قرار گرفته اند.

این سوکت همچنین در لبه بیرونی خود دارای ضامن پلاستیکی است که به آن تب گفته می شود، بدین منظور که در هنگام کار سوکت از سرجایش خارج نشود از این زبانه استفاده می شود تا با قرار گرفتن در درگاه Rj45 یا به اصطلاح اترنت به پورت گیر کند و از جایی که قرار دارد خارج نشود.

نحوه قرار رشته سیم ها در سوکت Rj45

در استاندارد قرار گیری رشته سیم ها در سوکت دو نوع استاندارد بنام وجود T 568 A , T568 B که نوع T 568 B کاربرد بیشتر در استانداردهای شبکه دارد.  که برای قرار دادن این رشته سیم ها باید از ابزاری بنام کابل سوزن برای قرار دادن رشته سیم ها برای قرار دادن کابل به داخل سوکت مورد استفاده قرار می گیرد که برای باید موقع سیم کشی از استاندارد دستگاه برای نوع سیم کشی استفاده کرد.

با توجه به قابلیت اتصال دستگاه به کابل می توان از ۲ روش  برای اتصال سیم ها استفاده کرد که یک سر سوکت از استاندارد T568 A و سر دیگر آن از استاندارد T568 B استفاده شود که در این صورت به این نوع اتصال، اتصال متقاطع گفته می شود. نوع دوم ؛ هر دو طرف سوکت تنها از یک استاندارد برای قرار گیری رشته سیم ها در سوکت استفاده شود (نحوه قرارگیری هر دوطرف یکسان باشد) به این نوع روش اتصال مستقیم گفته می شود که از این روش زمانی استفاده می شود که بخواهیم دو دستگاه مثل کامپیوتر را بدون هیچ واسطه ای (هاب یا سوئیچ) به یکدیگر وصل کنیم.

کابل های مورد استفاده در رابط Rj45

کابل هایی که در رابط Rj45 مورد استفاده قرار می گیرد همانطور که گفته شد از نوع زوج های بهم تابیده هستند که در طی سالهایی که مورد استفاده قرار گرفته اند در هر چند سال نوع جدید تری عرضه شد که نسبت به نوع قبلی دارای سرعت و پهنای باند بیشری می باشد. این کابل ها CAT نام دارند که مخفف کلمه Category بمعنی دسته بندی می باشد و عددی که جلوی آن وجود دارد بمعنای نسخه آن می باشد که در جدول بالا تمام این دسته بندی ها همراه با خصوصیاتشان بیان شده است.

در دنیای شبکه امروز از کابل های استاندارد CAT1-4  بدلیل اینکه سرعت پایینی دارند استفاده نمی شود و  از نسخه ۵ تا ۵ استفاده می گردد که در تجهیزات دوربین های مداربسته امروزی از نسخه های ۵ و۶ مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از رابط RJ45 در سیستم دوربین مداربسته

این رابط ها در ۲ حالت برای سیستم دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد :

  • برای پورت LAN دستگاه های ضبط DVR , NVR مورد استفاده قرار می گیرد که به این صورت که این دستگاه ها تصاویرضبطی را از طریق این پورت می توانند در شبکه اینترنت انتقال دهند.
  • نصب دوربین ها تحت شبکه : بدین صورت اگر دوربین های تحت بخواهند تصاویر خود از طریق سوئیچ و یا بصورت مستقیم (روش POE) بخواهند تصاویر را به دستگاه NVR منتقل کنند با استفاده از پورت rj45 و رابط آن این انتقال امکانپذیر می شود.

 

نتیجه گیری : با توجه به مطالب فوق دریافتیم که برای انتقال تصاویر از طریق سیستم شبکه باید از استاندارد های آن استفاده کنیم که در اینجا برای انتقال تصاویر به اینترنت و انتقال تصاویر از دوربین های مداربسته Ip از پورت و رابطه Rj45 استفاده می کنیم. این رابط نام برده در استانداردهای شبکه های کامپیوتری برای رد و بدل کردن اطلاعات بین دو دستگاه مورد استفاده می گیرد که در سیستم دوربین های مداربسته هم برای اینکه بتوانیم اطلاعات را از طریق شبکه انتقال دهیم مهندسین طراح برای سهولت کار چنین امکانی را در این سیستم های دوربین مداربسته بکار برده اند.

مشتریان گرامی برای داشتن هرگونه سؤال یا مشاوره  در مورد سیستم های دوربین مداربسته می توانند با کارشناسان شرکت الکامپ ارتباط بر قرار کرده تا راهنمایی های لازم را در هریک از بخش های مربوط به سیستم دوربین مداربسته دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *