کاربرد پورت VGA در دوربین مداربسته

 

امروزه با توجه به اینکه دوربین های مداربسته در بین مردم رواج یافته بسیاری از افراد برای حفظ امنیت محیط  مورد نظر و بالا بردن نظارتشان اولین کاری که بع ذهنشان می رسد استفاده از سیستم دوربین های مداربسته می باشد. اما باید توجه داشت که با پیشرفت تکنولوژی این تجهیزات دوربین مداربسته دارای انواع متعددی با توجه به انواع کارایی و ظاهری هستند که باید در هنگام تهیه آن این نکات را در نظر گرفت و بهتر است با یک فرد متخصص در این زمینه مشورت داشته باشید.

در مقالات قبلی شرکت الکامپ در مورد پورت های ورودی/خروجی مورد استفاده در دستگاه ضبط مرکزی (dvr / nvr) صحبت شد که امروز قصد داریم به بررسی یک از آنها بپردازیم و آن درگاه VGA می باشد.

 

پورت VGA چیست؟

این درگاه مخفف Video Graphic Array می باشد که از سال ۱۹۸۷ ابداع شده و مورد استفاده قرار گرفته است. این کابل برای سیستم های انتقال تصویر آنالوگ ساخته شده است و بهمین علت هم فقط دارای برای سیستم انتقال تصویر آنالوگ بکار می رود. این در گاه در بیشتر دستگاه های انتقال تصاویر مانند مانیتورها، کامپیوتر، ویدئو پروژکتورها ، تلویزیون و…. قابل مشاهده است و بکار می رود اما همانطور که می دانید بیشتر در دستگاه کامپیوتر بمنظور انتقال تصاویر از کارت گرافیک به مانیتور بکار می رود.

 

وظیفه پورت VGA

در این درگاه از ۳ ردیف پورت سوزنی شکل تشکیل شده است که در هر دریف آن ۵ پورت استفاده شده است و هریک از این ریف ها وظیفه انتقال یک رنگ  تصاویر را برعهده دارد به عنوان مثال ردیف بالا رنگ قرمز ، ردیف دوم رنگ سبز ، و پین های ردیف سوم وظیفه انتقال رنگ آبی را برعهده دارند. که بهمین خاطر به این کابل در بعضی مواقع کابل RGB  هم گفته می شود.

 

کیفیت تصاویر درگاه VGA

همانطور که گفته شد این درگاه برای سیستم انتقال تصویر آنالوگ بکار می رود وجزء قدیمی ترین درگاه های انتقال تصویر می باشد. حداکثر روزلشنی که این درگاه می تواند انتقال دهد ۱۵۳۶ * ۲۰۴۸  می باشد که در مانیتورهایی که دارای ابعاد کوچک هستند کیفیت تصویر قابل قبول می باشد اما وقتی از مانیتور استفاده شود که دارای رزولشن و ابعاد بالا باشد، میزان پایین بودن کیفیت تصاویر از درگاه VGA نسبت به درگاه های دیجیتالی جدید دیگر مانند HDMI بخوبی احساس می شود.

 

رابط  VGA

 

این رابط در ابعاد از نظر طول کابل و ضخامت های مختلف بفروش می رسد که کیفیت هرکدان از آنها متفاوت می باشد که باید با توجه به نیاز و کارایی مورد نظر کابل دلخواه را انتخاب کرد. این پورت دارای دوسر نری و مادگی می باشد که معمولاً سر نری که دارای پین می باشد بر روی کابل قرار گرفته و حاوی دو پیچ در دو طرف آن بمنظور سفت کردن رابط برای سفت شدن آن بهدر هنگام قرار گرفتن بر روی دستگاه می باشد. غیر از سر نری که گفته شد این پورت دارای سر مادگی هم می باشد که شکل آن بطور می باشد که دارای حفره هایی بمنظور قرار گرفتن پین ها و دو عدد پیچ سرنری می باشد که معولا این قسمت مادگی پورت بر روی دستگاه ورودی/ خروجی قرار دارد.  در کنار این درگاه یک پورت mini VGA وجود دارد که بیشتر برای اتصال لپ تاپ و دستگاه های الکترونیکی شرکت اپل بکار می رود و فرق آن با VGA معمولی در ابعاد و تعداد پین ها می باشد که پورت mini VGA دارای ابعاد کوچکتر و تعداد ۱۴ پین می باشد

 

کاربرد پورت VGA در دوربین مداربسته

این پورت در اکثر موارد در پشت دستگاه ضبط مرکزی دوربین های مداربسته (DVR , NVR) تعبیه شده است که برای انتقال تصاویر دریافتی برای نمایشگرها بکار می رود. این درگاه همانطور که گفته شد برای انتقال تصاویر آنالوگ بکار می رود که در صورتیکه از نمایشگر بزرگ برای تماشای تصاویر استفاده می کنید کیفیت پایین تصاویر به میزان محسوسی قابل مشاهد است و همچنین قابلیت ارسال تصاویر بهمراه صوت در این پورت میسر نمی باشد که در صورت ارسال صوت و تصویر در هنگام استفاده از این کابل باید یک کابل جداگانه برای انتقال صوت بکار گرفت.

در اکثر دستگاه های ضبط مرکزی دوربین مداربسته امروزه شاهد حضور پورت HDMI می باشیم که علاوه می تواند تصاویر را با کیفیت و رزولشن بالا برای مانیتور های بزرگ و باکیفیت ارسال کند قادر است تا صوت و تصویر را بصورت همزمان به دستگاه های خروجی ارسال کند که در این زمینه می توان گفت که محدویت های پورت VGA بوسیله حضور HDMI جبران شده است.

 

جمع بندی : با توجه به مطالب فوق دریافتیم که درگاه VGA یکی از درگاه های انتقال تصاویر از سال ۱۹۸۷ تا به امروز بوده که کاربردهای زیادی در انواع دستگاه های ورودی خروجی برای انتقال تصاویر بصورت آنالوگ داشته که در کنار آن دارای محدودیت هایی از قبیل : رزولشن پایین و عددم توانایی انتقال صوت و تصویر بصورت همزمان می توان نام برد. که برای رفع این محدویدیت می توان از پورت های جدید مانند HDMI استفاده کرد.

 

مشتریان گرامی در صورت داشتن هرگونه سؤال در مورد مراحل مختلف کاری اعم از مشاوره ، فروش ، نصب و پشتیبانی می توانند به کارشناسان مجرب شرکت الکامپ در این زمینه تماس بگیرند تا آنها راهنمایی های لازمه را برای شما انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *