AGC در دوربین های مدار بسته

AGC مخفف Auto Gain Control به معنای مکانیزم کنترل کننده نور در دوربین های مدار بسته می باشد . این مکانیزم امروزه به صورت یک تکنولوژی اولیه درآمده و در اکثر دوربین های مدار بسته موجود می باشد . AGC در واقع تقویت کننده میزان نور در محیط های تاریک است و میتواند تصاویری قابل قبول و درخشانی را تولید کند . هنگامی که نور محیط  پایین تر از سطح استاندارد باشد ، دوربین مدار بسته به صورت خودکار AGC را فعال می کند و شروع به تقویت سیگنال ویدئویی می کند تا کمبود نور در محیط رفع شود . مزیت این تکنولوژی این است که دوربین مدار بسته تصاویر نسبتا استاندارد را در شرایط نور کم تولید می کند . تحریریه الکامپ قصد دارد شما را مکانیزم AGC در دوربین های مدار بسته بیشتر آشنا سازد .

عملکرد مکانیزم AGC در دوربین های مدار بسته

همان طور که میدانید زمانی که نور محیط از حد استاندارد کمتر شود دریچه دیافراگم دوربین مدار بسته کمی باز می شود تا نور بیشتری بر روی سنسور تصاویر دوربین مدار بسته تابیده شود این کار تا حدودی کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته را افزایش می دهد . اما بهترین حالت استفاده از تکنولوژی AGC این است که با استفاده از مکانیزم الکترونیکی نور محیط را افزایش می دهد . هنگامی که نور محیط کاهش پیدا می کند AGC با تقویت سیگنال تصویر دوربین مدار بسته ، تصاویر را با کیفیت بالا و وضوح بیشتری نمایش می دهد . با فعال نمودن AGC در دوربین های مدار بسته ، دامنه دینامیکی به صورت الکترونیکی بهبود می یابد . به عنوان مثال میزان روشنایی در این روش از ۱۶db به ۲۶db می رسد که همین امر موجب نمایش نقاطتاریک با کیفیت بالا تر می شود . در نتیجه هر چه قدر مقدار نور بالا رود میزان نویز بر روی تصاویر دوربین های مدار بسته نیز افزایش پیدا می کند .

آیا مکانیزم AGC بر روی قیمت دوربین های مدار بسته اثر می گذارد ؟

امروزه مکانیزم AGC بر روی قیمت دوربین های مدار بسته تاثیری ندارد . در گذشته این مکانیز تا حدودی پیشرفته بوده است اما امروزه از مکانیزم های اولیه دوربین های مدار بسته به شمار می رود و تقریبا تمامی دوربین های مدار بسته به این مکانیزم مجهز هستند .

عیب بزرگ مکانیزم AGC در دوربین های مدار بسته

عیب بزرگی که در مکانیزم AGC وجود دارد تقویت الکترونیکی سیگنال می باشد ، هنگامی که AGC سیگنال را تقویت می کند نویز های تصویر نیز تقویت شده و اگر تصویر نویز داشته باشد با روشن کردن AGC امکان مشاهده دانه های ریز رنگی روی تصاویر دوربین مدار بسته وجود خواهد داشت . برای آن که نویز های ناشی از تقویت سیگنال را کاهش دهیم باید از سنسور تصویر برداری پیشرفته تر و به روز تری استفاده کنیم . چیپ تصویر حساس به نور ، تصاویر با کیفیت تری را ارائه می دهند در نتیجه نیاز کمتری به تقویت سیگنال توسط AGC وجود خواهد داشت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *