مقایسه سیستم مدار بسته آنالوگ و شبکه

bnc-vs-ipcctv

سیستم مداربسته آنالوگ

دوربین های مداربسته از نوع بسیار رایج این سیستم ها هستند که یک سیستم مداربسته ساده و ارزان برای کاربری های غیر حرفه ای می باشد . سبگنال های تصویر دوربین های مداربسته در سیستم مداربسته به صورت آنالوگ انتقال می یابد .

اطلاعاتی در رابطه با سیستم مداربسته شبکه
این نوع سیستم ها از نوع حرفه ای تر از سیستم مداربسته آنالوگ است که یک سیستم مداربسته با کیفیت تر و پر هزینه تر می باشد ، اطلاعات تصویر از طریق پروتکل های شبکه در سیستم مداربسته انتقال می یابد .

مقایسه
۱-قیمت :

بطور معمول نخستین تفاوتی که توجه مشتری را به خود جلب می کند تفاوت قیمت بسیار زیاد این دو سیستم می باشد . دوربین های مداربسته شبکه بطور معمول بین دو تا سه برابر قیمت یک دوربین آنالوگ است . بالاتر بودن قیمت ، اصلی ترین دلیل رواج سیستم های مداربسته آنالوگ می باشد .
۲-کیفیت تصویر :

تفاوت دوم و مهم این دو سیستم ( آنالوگ و شبکه ) کیفیت تصویر دوربین ها است .از نظر کیفیت تصویر سیستم مداربسته آنالوگ دارای محدودیت بسیار زیادی می باشد که در دوربین های مداربسته آنالوگ امکان دریافت و ضبط تصاویر با رزولیشن بیشتر از حدود ۰٫۵ مگاپیکسل موجود نمی باشد . این به این معنی است که هرگز نمی شود در یک سیستم آنالوگ کیفیت در حد مگاپیکسل وجود داشته باشد . مقابل در دوربین های مداربسته تحت شبکه کیفیت تصویر هیچ محدودیت تصویری ندارد و دوربین های تا ۵ مگاپیکسل به راحتی در دسترس می باشند .
۳-سادگی :

تفاوت سوم بین دو سیستم آنالوگ و شبکه سادگی می باشد . در مقایسه با این دو سیستم امنیتی با هم سیستم مدار بسته آنالوگ به مراتب در نصب و عیب یابی ساده تر هستند . این سادگی موجب گردیده مجریان سیستم های حفاظتی تمایل بیشتری به استفاده از دوزبین های آنالوگ داشته باشند .
۴-انعطاف پذیری :

امکان تغییر سیستم مداربسته پس از اجرا معنای انعطاف پذیری آن می باشد . از این رو سیستم های شبکه به مراتب قوی تر عمل می نماید . در یک سیستم شبکه شما قادرید پس از اجرا ، بسیاری از تجهیزات را به راحتی جابه جا یا تغییر داده و در مقابل سیستم مداربسته آنالوگ دارای انعطاف پذیری خیلی کمی می باشد و اجرای بسیاری از تغییرات در آن پس از اجرا غیر ممکن است .
۵-تعداد فریم :

معمولا چیزی که در سیستم های دیجیتال به آن می پردازیم تعداد فریم تصویر می باشد . نکته ای که در زمان انتخاب دوربین مداربسته باید به آن توجه داشت این است که از نظر تعداد فریم ، فریمی کمتراز ۲۵ فریم داشته باشد . بطور معمول در دوربین های مداربسته با رزولیشن بالا تعداد فریم دوربین کمتر می گردد .
۶-کابل کشی و اجرا :

در این دو سیستم اجرا و کابل کشی به طور کلی با هم متفاوت هستند . باید توجه داشت که بسترهای آنالوگ و شبکه به هیچ وجه همخوانی با هم نداشته و در اجرا متفاوت می باشند . به طور کلی تکنولوژی اجرا در سیستم های شبکه به مراتب بالاتر می باشد .در این سیستم ها میشود از طریق استفاده از فیبر نوری تمام محدودیت های طول کابل را حل نمود ( فیبر نوری با استفاده از مبدل برای سیستم آنالوگ نیز قابل استفاده هستند ).
۷-قابلیت های نرم افزاری :

به دلیل تکنولوژی بالای سیستم های شبکه امکانات خارق العاده نرم افزاری برای شما ایجاد میگردد . این امکانات بویژه در کاربردهای امنیتی کمک بسیار زیادی به اپراتورها می کنند . در سیستم آنالوگ قابلیت های نرم افزاری معمولا به مراتب پیش پا افتاده تر هستند .

 

کدام یک از سیستم ها را انتخاب کنیم ؟
سیستم مداربسته شبکه از بسیاری جهات بر سیستم آنالوگ برتر است ولی در مقابل اجرای آن برای شما با هزینه بیشتر می باشد . در زمانی که نیاز به یک نظارت عمومی و ساده در محل خود را دارید ما سیستم آنالوگ را به شما توصیه می نماییم . اما اگر میخواهید برای سیستم خود بیشتر هزینه نمایید و یک سیستم حرفه ای مداربسته داشته باشید حتما از سیستم مداربسته شبکه استفاده نمایید .

2 thoughts on “مقایسه سیستم مدار بسته آنالوگ و شبکه

    • sadeq boss says:

      با سلام
      سیستم های اچ دی دقیقا بین این دو سیستم قرار میگیرند و با توجه به هزینه بالای نصب سیستم تحت شبکه سیستم های اچ دی ایجاد شدند تا کیفیتی نزدیک به سیستم های تحت شبکه را در بستر سیستم آنالوگ برای مشتریان فراهم کنند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با الکامپ