آداپتور و یا منبع تغذیه در دوربین های مداربسته چیست؟

دوربین های مداربسته یکی از رایج ترین سیستم های نظارتی می باشند که در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. دوربین های مداربسته جهت نصب و راه اندازی به تجهیزات و دستگاه های دیگری نیاز دارند. یکی از این تجهیزات مورد نیاز نصب  دوربین های مداربسته   منبع تغذیه دوربین های مداربسته می باشد که وظیفه تامین برق و انرژی مورد نیاز دوربین را به عهده دارد. دوربین ها ی مداربسته از هر نوعی که باشند برای تامین برق مصرفی خود از یکی از روش های منبع تغذیه، جریان برق با استفاده از تکنولوژی POE و یا باتری استفاده می کنند در ادامه این مقاله به معرفی منبع تغذیه یا آدابتور دوربین های مداربسته می پردازیم. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره انواع تغذیه دوربین ها ی مداربسته اینجا کلیک کنید :روش های تغذیه انواع دوربین مدار بسته

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره تکنولوژی POE اینجا کلیک کنید :poe در دوربین مدار بسته

منبع تغذیه یا آدابتور دوربین مداربسته چیست ؟

آداپتور یا منبع تغذیه در دوربین های مداربسته وظیفه تبدیل برق شهری 220 ولت به ولتاژ 12 ولت را برعهده دارد. منبع تغذیه در دوربین های مداربسته یکی از مهمترین تجهیزاتی می باشد که در کیفیت و کارایی مناسب دوربین مداربسته تاثیر مستقیم دارد. دوربین های مداربسته از منبع های تغذیه متفاوتی استفاده می کنند. منبع های تغذیه به کاررفته در دوربین های مداربسته براساس ولتاژ و جریان مصرفی موردنیاز خود انتخاب می شوند.

 دوربین های مداربسته اکثرا در دو نوع  12V و یا 24V تولید می شوند، منبع تغذیه برق شهری 220V   را به ولتاژ مورد استفاده دوربین های مداربسته تبدیل می کند.اکثریت دوربین های مداربسته ولتاژی تقریبا 12V-2A دارند ولی برای اطمینان حاصل کردن از این مورد حتما به دفترچه و لیبل روی دوربین مراجعه شود تا به دوربین مداربسته آسیبی نرسد.

کاربرد منبع تغذیه در دوربین های مداربسته

اصلی ترین کاربرد منبع تغذیه تبدیل برق 220 ولت شهری به برق 12 ولت مورد نیاز دوربین مداربسته  می باشد.  کاربرد  دیگر آداپتورها یا منبع های تغذیه دوربین ها ی مداربسته  تبدیل  جریان برق  AC به حالت DC می باشد. جریان برق DC یا جریان مستقیم برق، جریانی می باشد که  دوربین‌های مدار بسته می توانند به وسیله آن کارکنند. از کاربردها ی دیگر منبع تغذیه دوربین های مداربسته، جلوگیری از اختلال و نویزهای که در تصویر ممکن است ایجاد شود و موجب پائین آمدن کیفیت تصاویر و یا قطع تصاویرشود.

انواع منبع تغذیه یا آدابتور دوربین های مدرابسته

منبع تغذیه دوربین های مداربسته به صورت کلی به دو دسته منبع تغذیه مرکزی و آدابتور تک آمپری یا مستقل تقسیم بندی می شوند.

منبع تغذیه مرکزی 

زمانی که بخواهیم برق مصرفی تعدادی دوربین مداربسته از  طریق یک منبع تغذیه تامین شود از منبع های تغذیه مرکزی استفاده می کنیم. دوربین های مداربسته از طریق کابل های جداگانه و انشعابات به منبع تغذیه متصل می شوند. جریان های خروجی از منبع تغذیه مرکزی در جریان های متفاوتی می باشد که براساس تعداد دوربین های مداربسته و نوع دوربین های مداربسته، می توان از جریان های مختلف استفاده کرد.

مزایای استفاده از منبع تغدیه مرکزی

 • تمامی دوربین های مداربسته از یک محل کنترل می شود
 • می توان با استفاده از منبع تغذیه مرکزی از دستگاه UPS،جهت تامین برق مصرفی در صورت قطع برق استفاده کرد.
 • امکان نصب منبع تغذیه ی مرکزیدر یک تابلو و یا نصب آن به طور مستقل روی دیوار
 • طول عمر بیشتر به نسبت منبع تغذیه مستقل

معایب استفاده از منبع تغذیه مرکزی 

 • افزایش طول کابل کشی
 • امکان افت ولتاژ در مسافت های طولانی
 • در صورت خراب شدن منبع تغذیه تمامی دوربین ها از کار می افتد

منبع تغذیه تک آمپری یا مستقل

در منبع های تغذیه ی تک آمپر یا مستقل هر دوربین مداربسته به یک منبع تغذیه ی مجزا متصل می شود. در این حالت در صورتی که برای منبع تغذیه مشکلی ایجاد شود تنها برق مصرفی همان دوربین مداربسته قطع می شود و یا آسیب میبیند و سایر دوربین های مداربسته به فعالیت خود ادامه می دهند . در دوربین های مداربسته آنالوگ معمولاً مصرف اسمی هر دوربین در حدود 500 میلی آمپر (05/0 آمپر) است.

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره دوربین های مداربسته آنالوگ اینجا کلیک کنید :دوربین مدار بسته آنالوگ

مزایای استفاده از منبع های تغذیه تک آمپری یا مستقل

 • در صورت بروزآسیب یا  قطعی برق در منبع تغذیه تنها همان دوربین مداربسته قطع می شود
 • می توان میزان برق مصرفی هر دوربین مدرابسته را محاسبه کرد
 • در صورت طولانی بودن مسافت بین دوربین مداربسته و منبع تغذیه افت ولتاژی رخ نخواهد داد.

 

معایب استفاده از منبع های تغذیه تک آمپری یا مستقل

 • استفاده از این نوع از منبع های تغذیه نیاز به صرف هزینه و زمان زیادی می باشد.
 • باید برای هر دوربین مداربسته یک منبع تغذیه مجزا خریداری شود.
 • عدم امکان کنترل تغذیه ی دوربین های مداربسته از یک محل 

کلام آخر :

منبع تغذیه یا آداپتور در دوربین های مداربسته یکی از مهمترین تجهیزات نصب دوربین ها می باشد. هر دوربین مداربسته براساس نوع و میزان برق مصرفی خود از منبع تغذیه به خصوصی استفاده می کند به طور مثال دوربین های مداربسته اسپید دام به دلیل قابلیت چرخش لنز به جهات مختلف، از مصرف برق بسیار زیادی به نسبت سایر دوربین ها ی مداربسته تحت شبکه یا دوربین های مداربسته AHD برخوردار می باشد.

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره دوربین های مداربسته تحت شبکه اینجا کلیک کنید : دوربین مدار بسته تحت شبکه

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره دوربین های مداربسته AHD اینجا کلیک کنید : دوربین مدار بسته AHD

خرید منبع تغذیه دوربین مداربسته

جهت خرید انواع منبع تغذیه دوربین مداربسته و بهترین دوربین های مداربسته، دوربین های مداربسته منازل مسکونی با شماره 02158731 تماس حاصل فرمائید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *