دیافراگم دوربین مداربسته چیست؟

دوربین ها ی مداربسته یکی از رایج ترین ابزار های امنیتی می باشد که در محیط های مختلفی مانند محل زندگی، کسب و کار، محیط های امنیتی و … مورد استفاده قرار می گیرد. دوربین های مداربسته برای ارائه تصاویر با کیفیت و وضوح بالا، نیاز به نور مناسب دارند. در هر ساعت از شبانه روز نور محیط تغییر می کند و بنابراین تضمینی برای فراهم شدن نور مناسب جهت داشتن تصاویر با کیفیت وجود نخواهد داشت. از این رو جهت تامین کمبود نوری که در محیط وجود دارد و حل این مشکل از ساختار چشم انسان الهام گرفته و در طراحی دیافراگم دوربین های مداربسته و رساندن نور کافی به سنسور دوربین به کاربردند.

دیافراگم چیست؟

در تعریف بسیار ساده دیافراگم مانند یک دریچه است. دریچه ای که میزان عبور نور از لنز را تنظیم می کند. ساختار دیافراگم دوربین های مداربسته با تقلید از ساختار عنبیه چشم انسان ساخته شده است. در طول شبانه روز، میزان نور محیط بسیارمتغییر می باشد و سنسور تصویر دوربین های مداربسته نمی تواند تصویر را در چنین بازه بزرگی از سطح نور بسازد. برای برطرف کردن این مشکل از دیافراگم استفاده می شود. دیافراگم دوربین مداربسته به یک حسگر متصل است که با دریافت نور محیط دریچه را بزرگ یا کوچک می کند.
اگر نور محیط زیاد باشد دریچه کوچکتر می شود و اگر نور محیط کم باشد دریچه بزرگ می شود تا نور بیشتری را جذب کند. از طریق این مکانیزم ساده می توان بدون مشکل تصویر دوربین را یک بازه نوری بسیار وسیع ساخت.

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره سنسور های دوربین های مداربسته اینجا کلیک کنید :سنسور دوربین مدار بسته

انواع مختلف دیافراگم

  • دیافراگم دوربین مداربسته دستی ( Manual Iris)
  • دیافراگم  ثابت ( Fixed Iris)
  • دیافراگم  اتوماتیک ( Auto Iris)
  • P Iris

دیافراگم دوربین مداربسته دستی

دوربین های مداربسته ای که دارای دیافراگم دستی می باشند، همانطور که از نامشان مشخص می باشد به صورت دستی تنظیم می شوند. این تنظیمات با توجه به نور محیط صورت می گیرد تا در نهایت تصاویری با نور و کیفیت بالای را ارائه دهند. مشکلی که در این نوع از دیافراگم ها وجود دارد این است که در صورتی که نور محیط در طول شبانه روز تغییر کند، نیاز است که دریچه دیافراگم مجددا تنظیم شود و این کار بسیار خسته کننده می باشد. از مشکلات دیگری که تنظیمات مکرر دیافراگم به وجود می آورد، اختلال ایجاد کردن در فوکوس دیافراگم و کاهش عمر دستگاه نیز می باشد.

دیافراگم ثابت ( Fixed Iris )

در دوربین ها ی مداربسته با دیافراگم ثابت هیچ تنظیماتی روی میزان و شدت نور ورودی در طول شبانه روز به دوربین مداربسته صورت نمی گیرد. از دوربین های مداربسته با دیافراگم ثابت معمولا در محیط های داخلی ( IN DOOR ) و مسقف استفاده می شود که نور محیط ثابتی وجود داشته باشد. دیافراگم های ثابت در محیط های مانند منازل مسکونی، مراکزتجاری، مراکز اداری و … مورد استفاده قرار می گیرد. از دیافراگم های ثابت بیشتر در دوربین های مداربسته دام استفاده می شو. و از دوربین های مداربسته بولت برا ی فضاهای  بیرونی  استفاه می شود.

جهت خواندن مطالب بشتیر درباره دوربین های مداربست دام و بولت اینج کلیک کنید :منظور از دوربین بالت (BULLET ) و دام (DOME ) چیست؟

 

دیافراگم اتوماتیک

در دوربین های مداربسته ای که از دیافراگم های اتوماتیک استفاده می شود، نور ورودی به لنز به صورت خودکار تنظیم و کنترل می شود. کارکرد این دیافراگم ها به این صورت می باشد که با تغییر شدت نور در محیط، دیافراگم باز و بسته می شود. و با باز و بسته شدن و باعث می شود کیفیت تصاویربالای در تمام طول شبانه روز و نور های مختلف به وجود آید. یکی از مشکلات  استفاده از دیافراگم های اتوماتیک این است که زمانی که دریچه دیافراگم بیش از حد باز یا بسته شود ممکن است که زاویه دید و زوم اپتیکال دوربین تغییر جزئی پیدا کند. این نوع از دیافراگم ها از قیمت بالاتری به نسبت سایر دیافراگم ها برخودار می باشد .

دیافراگم P Iris

دیافراگم های P Iris در واقع مدل پیشترفته و ارتقا پیدا کرده دیافراگم هیا ی اتوماتیک می باشد. این نوع از دیافراگم ها به وسیله یک موتور مکانیکی قوی، باز و بسته شدن دیافراگم را انجام می دهد. این مدل از دیافراگم ها مشکلات دیافراگم های اتوماتیک را پوشش داده و برطرف کرده و به نسبت سایر دیافراگم ها از قیمت بالاتری برخودار می باشد.

 

رابطه دیافراگم با فوکوس دوربین

میزان باز و بسته بودن دیافراگم دوربین تنها بر روی نور ورودی تاثیر نمی گذارد. باز بودن دیافراگم، میزان فاصله فوکوس دوربین را نیز تحت الشعاع قرار می دهد. هر قدر دیافراگم دوربین بازتر باشد فاصله فوکوس دوربین کمتر است. برای درک بهتر فرض کنید شما و دوستان در فاصله های مختلفی از یک دوربین قرار گرفته اید. دوربین بر روی شما فوکوس کرده، اما در حالت اولیه (دیافراگم بسیار بسته) دوست شما را هم با وضوح خوبی نشان میدهد. حال هرچه دیافراگم دوربین را بازتر کنیم دوست شما تارتر به نظر می رسد.
تاثیر دیافراگم بر روی فوکوس دوربین های مداربسته باعث شده استفاده از دیافراگم اتوماتیک در دوربین های مداربسته بسیار محدود باشد. تولید کنندگان دوربین های مداربسته سعی می کنند، دیافراگم دوربین را تا جای ممکن کوچک نگه دارند تا از این طریق بتوانند در بازه بزرگی از تصویر فوکوس را حفظ کنند. تقریبا هیچ یک از دوربین های لنز ثابت دیافراگم قابل تنظیم ندارند. دیافراگم اتوماتیک را تنها می توانید در دوربین های مداربسته باکس با لنزهای قابل تنظیم ببنید.

دیافراگم دوربین مداربسته را چطور نشان می دهند؟

بازه دیافراگم دوربین مداربسته را معمولا در کنار مشخصه های نور (حداقل نور مورد نیاز / min. iluustration) می نویسند. بیشتر دوربین های مداربسته دیافراگم f1.2 یا f1.4 دارند. بعضی از انواع دوربین با چیپ تصویر بزرگتر ممکن است دیافراگم های بزرگتری هم داشته باشند.

کلام آخر :

دیافراگم در دوربین های مداربسته یکی از مهمترین اجزای می باشد که در کیفیت تصاویر بسیار تاثیرگذار می باشد. بنابراین توصیه می کنیم قبل از خرید انواع دوربین های مداربسته با دیافراگم های مناسب با کارشناسان الکامپ تماس گرفته و از مشاوره رایگاه کارشناسان ما بهره مند شوید.

خرید دوربین مداربسته

جهت خرید انواع بهترین دوربین های مداربسته، دوربین های مداربسته منازل مسکونی، دوربین  های مداربسته AHD، دوربین های مداربسته اسپید دام، دوربین ها مداربسته تحت شبکه و … با شماره 02158731 تماس حاصل فرمائید.

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره دوربین های مداربسته اسپید دام اینجا کلیک کنید :دوربین مداربسته اسپید دام (Speed Dome)چیست ؟

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره دوربین های مداربسته AHD اینجا کلیک کنید :دوربین مدار بسته AHD

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *