سنسور دوربین مدار بسته

امروزه پیشرفت های شگرفی در ساخت دوربین های مدار بسته صورت پذیرفته است وقدرت و کیفیت تصاویر روز به روز در حال پیشرفت و به روزرسانی میباشد.

مهمترین بخش هر دوربین مدار بسته و قلب آن حسگر دوربین میباشد.دوربین مدار بسته وظیفه تبدیل نور به سیگنال های دیجیتال را برعهده دارد.درحال حاضر دو نمونه از این نوع حسگر ها  مورد استفاده در دوربین های مدار بسته قرار میگیرند:

 CCD(دستگاه های جفت Charge Coupled Device)

 CMOS (نیمه دی اکسید فلزی مکمل Complementary Metal Oxide Semiconductor)

هر یک از این سنسور های دوربین مدار بسته در طیف خاصی از نیازمندی کاربران مورد استفاده قرار میگیرد که ما در ادامه کاربردهای این حسگرها را توضیح خواهیم داد.

تفاوت های سنسور  CCD و  CMOS

 سنسور های CCD از تعدادی فتودیودها تشکیل شده اما سنسورهای CMOS از ترانزیستور اثر میدان به نام CMOS تشکیل شده اند.
سنسورهای CMOS نسبت به نویز حساس تر بوده ودر نتیجه سنسورهای CCD کیفیت بالاتری درانتقال اطلاعات دارند.
سنسور های CMOS بسیار کم مصرف تراز سنسور های CCD هستند .
اکثر دوربین های مداربسته ارزان قیمت خانگی سنسور های CMOS دارند اما دوربین های مداربسته گرانقیمت دارای سنسورهای CCD می باشند.
هر دو سنسور کارشان تبدیل نور به سیگنالهای الکتریکی است.در سنسور CCD علاوه بر سنسور تصویر نیاز به مدارات مانند آمپیلی فایر، Digitizers مدار اصلاح است.به همین علت حجم نوع دوربینهای مدار بسته نمی تواند زیاد کوچک باشد.اما سنسور CMOS این گونه نیست و می تواند تمامی این مدارات را در تراشه کوچک خود جا بدهد.

دقت سنسور دوربین مدار بسته

دقت سنسور دوربین مداربسته برحسب مگاپیکسل در اینچ میباشد. تصور کنید یک پیکسل از یک سنسور تشکیل شده باشد. هرچه مگاپیکسل یک دوربین مداربسته بالاتر باشد قدرت تفکیک آن دوربین مداربسته بالاتر است یا به عبارتی تصویر درابعاد بالا کمتر نقطه نقطه شده و می توان آن را درابعاد بزرگتری نمایش داد. دوربین های مداربسته بالاتر از ۴ یا ۵ مگا پیکسل دارای سنسور های از نوع CCD بوده و برای مصارف حرفه ای استفاده میشوند.

تکنولوژی CCD در دوربین مداربسته دارای رشد افزایشی درطراحی وسایل و کالا ها و تکنولوژی تولید بوده و سایز پیکسل ها و جریان تاریک برای تصاویر دوربین مداربسته کاهش یافته و عملکرد ولتاژ (اتلاف توان) کم شده و سیگنال های ارسالی از دوربین مداربسته بهتر و بهینه تر جابه جا می شوند.

مزایای CMOS نسبت به CCD

  • نسبت سیگنال به نویز در دوربین مداربسته CMOS بالاتر بوده و در نتیجه کیفیت تصویر بهتر میباشد.
  • سرعت پاسخ دهی پیکسل های دوربین مداربسته  CMOS بالاتر از CCD است.
  • اجزا و قطعات دوربین مداربسته CMOS ساده و کوچکتر از CCD بوده و در نتیجه ارزان تر از آنهاست.

 

با این حال صنعت سیستم های حفاظتی و نظارتی امروزه تصمیم گرفته است که سلطه لنزهای CCD بر این صنعت را تغییر دهد زیرا CMOS های با کیفیت جایگزین خوبی برای CCD می باشند.اگر چه برخی از تولید کنندگان دوربین های امنیتی به دلایلی فکر می کنند اگر باCCD بمانند بهتر است ولی درمقایسه با CCD ها پیشرفت اخیر تکنولوژی تصویری CMOS خیلی سریع تر بوده است .

2 thoughts on “سنسور دوربین مدار بسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *