قوانین مربوط به استفاده از دوربین مدار بسته

آیا برای نصب دوربین های مداربسته مانعی وجود دارد ؟ این سوالی است که اکثرا همه افراد قبل از تصمیم گیری به نصب دوربین مداربسته از خود پرسیده اند !!!
نصب دوربین های مداربسته به خودی خود نه تنها جرم محسوب نشده بلکه مورد تایید و استقبال تمامی مراجع قانونی نیز می باشد . اما در این راستا محدودیت هایی هم وجود دارد که در برخی از مکانها به مجوز خاص نیاز دارد و در بعضی موارد نصب دوربین مداربسته تحت هر شرایطی جرم محسوب می شود . 

در این مقاله قصد داریم به قوانین نصب در محیط های مختلف بپردازیم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

 منع قانونی استفاده از دوربین های مداربسته در محیط های  مختلف

استفاده از دوربین های مداربسته در محیط های عمومی :

هیچ گونه منع قانونی و ممنوعیت برای نصب دوربین مداربسته در مکان های عمومی وجود ندارد، مگر این که این محیط ها در حوالی مکان های حساس مثل سفارتخانه ها، پایگاه های هوایی، پادگان ها و …. باشد .

استفاده از دوربین مداربسته در محیط مشاعات :

استفاده از دوربین های مداربسته در محیط مشاعات مثل پارکینگ، حیاط و راه پله و … باید تاییدیه کتبی از کلیه اعضای مجتمع و یا هیئت مدیره ساختمان داشته باشند که اگر همه این موضوع را تایید کردند نظر آن بر نظر مفرد ساکنین از ارجعیت بیشتری برخوردار است . اگر مشکلی در مسیر دریافت تائید مجمع اعضای ساختمان وجود دارد و شخصی با مخالفت خود مانع نصب دوربین ها گردد می توان از طریق دریافت مجوز کتبی اقدام به نصب دوربین های مداربسته در محیط های مشاعات نمایند .

 معمولا از دوربین های مداربسته دام و بولت جهت مشاعات ساختمان استفاده می شود. جهت خواندن مطالب بیشتر درباره دوربین های مداربسته دام و بولت اینجا کلیک کنید:منظور از دوربین بالت (BULLET ) و دام (DOME ) چیست؟

استفاده از دوربین مداربسته در محیط های خصوصی :

استفاده از دوربین مداربسته در محل هایی که به حریم خصوصی افراد ارتباط دارد ( محوطه داخلی منزل، اتاق رختکن، اتاق خواب شخص و …. ) دارای اشکال است و تخلف تلقی می گردد جهت نصب دوربین های مداربسته در این گونه محل های شخصی، گرفتن مجوزهای رسمی ضروری است.

 

 

استفاده از دوربین مداربسته مخفی :

در محیط های مشاع یا خصوصی استفاده از دوربین های مداربسته مخفی نیاز به مجوز دارد و در صورتیکه شکایت به واسطه نصب دوربین های مداربسته مخفی حتی در منزل خود شخص، این موضوع میتواند به پرداخت جریمه سنگین یا تعقیب قضایی منجر گردد .

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره دوربین ها ی مخفی اینجا کلیک کنید :منظور از دوربین مداربسته مخفی چیست ؟

گرفتن مجوز نصب دوربین های مداربسته در مکان های غیر مجاز یا نصب دوربین های مداربسته مخفی

برای این امر کافیست شکایت و یا نامه کتبی و منزله تخریب اموال و موارد امنیتی و کنترلی ویا ضروری بودن نصب این تجهیزات تنظیم نمود و یا به مراجع قانونی مراجعه نمود و برای اخذ مجوز به طور رسمی اقدام کرد تا بعد از بررسی های لازم از سوی مراجع ذیصلاح مجوزهای لازم صادر گردد .

نصب دوربین مداربسته در محیط‌های اداری

نصب دوربین مداربسته  در محیط‌ های اداری به صورت قانونی و با رعایت ضوابط، نقش بسیار مهمی در بهبود عملکرد کارکنان می تواند داشته باشد. جلوگیری از سوء رفتار، حفظ  امنیت افراد در محیط کار،، رعایت قوانین و مقررات، نظارت بر  سلامت و بهداشت کارکنان و… از جمله اهداف نصب دوربین در محیط‌های اداری می باشد. از طرف دیگر م نگرانی کارکنان در  حفظ حریم شخصی خود می توان اقداماتی انجام داد. نصب دوربین در محیط اداری برای جلوگیری از رفتار های خشونت آمیز یا ناراحت کننده کارکنان باید از قبل از  طرف کارفرما اطلاع رسانی شود.

اعلان علت نصب دوربین مداربسته به کارکنان و نحوه استفاده از تصاویر ضبط شده به اطلاع کارکنان رسانده شود. اعلام فضای تحت پوشش دوربین مداربسته هم یکی از مواردی است که باید رعایت شود. یکی دیگر از موارد قانونی که باید در  محیط‌ های اداری توسط  کارفرما رعایت شود این است که کارفرما نمی تواند در اطلاعات خصوصی کارکنان  تجسس کند و باید به صورتی عمل کند تا  اعتماد کارکنان جلب شود.

کلام آخر :

قبل از نصب دوربین مداربسته در محیط های مختلف نیاز است که از قوانین نصب آن مطلع باشیم.  برخی موافق نصب دوربین های مداربسته در مکان های مختلفبرای ایجاد امنیت، پیشگیری از سرقت و وقوع جرايم  ضروری می دانند. عده ای هم نگران حریم خصوصی افراد هستند و از نظر به خطر افتادن حریم خصوصی مخالف استفاده دوربین های مداربسته هستند. با دانستن  قوانین نصب دوربین مداربسته می توان با  اطمینان از حفظ حریم خود و دیگران از عملکرد های مفید دوربین های مداربسته بهره برد.

خرید دوربین مداربسته 

جهت خرید انواع دوربین های مداربسته AHD، دوربین های مداربسته تحت شبکه، دوربین های مداربسته منازل مسکونی، بهترین دوربین های مداربسته، دوربین های مداربسته اسپید دام و … با شماره 02158731 تماس حاصل فرمائید.

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره دوربین های مداربسته تحت شبکه اینجا کلیک کنید :دوربین مدار بسته تحت شبکه

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *