دوربین مداربسته دام dome

dome-cctv

دوربین مداربسته دام

از انواع رایج دوربین های مداربسته امنیتی می توان به دوربین مداربسته دام یا سقفی اشاره کرد که در محل های داخلی و خارجی قابل نصب و استقاده هستند . دوربین مداربسته دام ( Dome ) بنام دوربین های مداربسته حیاتی و یا سقفی هم شناخته می گردند. از مشخصه این دوربین های مداربسته شکل ظاهری آن است و قابلیت نصب بر روی سقف اتاق و یا هر محل دیگری را دارد و در هر دو مدل دید در شب ( IR ) و معمولی ( بدون  IR ) ساخته می گردد .

مدل IR ، دور لنز دوربین مداربسته مجموعه ای از ال ای دی ها کار گذاشته شده که توسط یک حسگر حساس به نور روشن و خاموش می گردند . بوسیله این حسگر در زمان روشن شدن ال ای دی ها را صادر می نماید . لنز دوربین های مداربسته دام در مدل های ارزان قیمت از نوع ثابت  در انواع میان قیمت از نوع وریفوکال و در انواع گران قیمت از نوع موتورایز می باشند .

بعضی از دوربین های مداربسته دام دارای شاسی فلزی هستند و تا حدی ضد ضربه می باشند که به دوربین های مداربسته دام ( وندال پروف ) معروف می باشند . جهت محافظت کامل در برابر نفوذ آب ، گردوغبار و ضربه این دوربین های مداربسته را درون کاورهای مخصوصی قرار می دهند که بنام هوسینگ ( در لفظ عامیانه هوزینگ ) می باشند که در مدل گران قیمت آن حتی در برابر چکش و پتک برای مدتی خاص مقاوم می باشند . مدل های کارخانه ای دارای کاور هوسینگ با کد   ( H ) نامگذاری می کردند . دوربین های مداربسته دام شاسی پلاستیکی هم برای فضای داخل و محیط های خانگی و اداری طراحی گردیده اند . به دوربین های مداربسته دام موتورایز که بطور معمول دارای لنز زوم می باشند که با سرعت بالا به زوایای مختلف می چرخند . اسپید دام Speed Dome یا PTZ می گویند .

 

دو روشی که جهت نصب دوربین مداربسته دام وجود دارد :

نصب در سقف و نصب روی دیوار

دوربین مداربسته که بر روی سقف نصب می شوند دارای چند خصوصیت هستند ک پوششی جهت محافظت از دوربین مداربسته دارد ، قابلیت تنظیم نور سفید که موجب می گردد به شکل اتوماتیک تعدیل گردد در نتیجه تصاویر خیلی روشن یا خیلی تیره بهتر دیده خواهند شد .

مزیت اصلی این دوربین ها لنز تیره رنگ آنها می باشد که نمی توان تشخیص داد دوربین مداربسته در حال ضبط می باشد یا خیر

این مدل از دوربین های مداربسته به طور وسیعی در لابی ها ، منازل ، موزه ها ، بانک ها و فروشگاه ها و انواع مکان های کاری استفاده می گردد .

دوربین های مداربسته ای که به آنها دام می گویند به خاطر قابلیت نصب بر روی سقف برای نظارت دقیق خیلی مناسب نمی باشند مخصوصا اگر سقف بلند بوده باشد چونکه همیشه به شکل عمود و نیمه عمود تصویر را ضبط کرده و در این حالت بطور معمول موها و نهایتا نیمرخ سوژه مشخص شده که در بیشتر موارد کارساز نمی باشد . فقط در مواقع کوتاه بودن سقف و یا محل نصب تصویر مناسبی از چهره سوژه ارائه می گردد . این نوع دوربین های مداربسته را می شود با کمی دستکاری بر روی دیوار نصب شود اما هیچ

وقت نتیجه مطلوبی بدست نمی آید .

 

 

چند محاسن دوربین های مداربسته دام

  • دارای محفظه ( حباب ) که به عنوان یک محافظ برای لنز و دوربین مداربسته بشمار می رود .
  • از لحاظ شکل ظاهری زیبا و مناسب برای مکان های با طراحی ویژه
  • اصطلاحا دارای ابعاد جمع و جور است ( کامپکت )
  • و از همه مهمتر قیمت ارزانتر نسبت به انواع دیگر

 

چند معایب دوربین های مداربسته دام

  • زاویه برداشت عمود و نیمه عمود می باشد . در اکثر مواقع تصویر سوژه به صورت نیمرخ ضبط میگردد .
  • نسبت به مدل های دیگر از قدرت پیشگیری از سرقت پایین تری برخوردارند . ( هستند کسانی که هنوز با دیدن آنها تشخیص دوربین مداربسته را نمی دهند )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *