میزان ضبط تصاویر دوربین مدار بسته بر روی هارد دستگاه DVR

دوربین مدار بسته تصاویر ارسالی خود را بصورت آنالوگ یا دیجیتال به دستگاه ضبط تصاویر یا DVR ارسال مینماید و دستگاه DVR این تصاویر را با فرمت های تصویری مختلف و دلخواه کاربر بر روی هارد دستگاه ذخیره میسازد تا  شما بتوانید هر زمان که نیاز دیدید آنها را مرور نمایید، مقدار زمانی که یک دستگاه DVR  می تواند تصاویر دوربین مدار بسته را ذخیره نماید، وابسته به چند المان است. که عبارتند از فضای هارد و تعداد آن، حالت ضبط، کیفیت ضبط، فرِیم ریت و سایز ذخیره سازی.

هارد دوربین مدار بسته

در هنگام خرید یک سیستم مدار بسته برای محیط مورد نظرتان حتما باید موارد بسیاری را قبل از تهیه هارد مناسب در نظر بگیرید که مهمترین آنها تعداد دوربین مدار بسته و مدت زمان ضبط مورد نظرتان و مواردی دیگر همچون استفاده از حالت تشخیص حرکت میباشد.در کل میتوان گفت هرچه فضای هاردی که تهیه مینمایید بیشتر باشد برای ضبط های طولانی مدت تر و با کیفیت بالاتر مناسب تر خواهد بود.

DVR  ها بسته به اندازه متقاوتشان می توانندهارد های متفاوتی را برای کاربری های خاص در خود جای دهند. بعضی دستگاه ها می توانند تا ۱۲ ترابایت حافظه در خود جای دهند.هاردها معمولا از ۵۰۰ گیگابایت شروع شده و تا چندین ترابایت در فروشگاه ها موجود میباشند و شما بسته به نیازتان میتوانید تهیه نمایید.

نوع  ذخیره سازی تصاویر

تعیین نوع ذخیره سازی تصاویر بر روی دستگاه DVR تاثیر بسیار زیادی بر میزان ذخیره سازی تصاویر دوربین مداربسته دارد ، به طور معمول از دو گزینه معمول در این تنظیمات استفاده میشود که عبارتند از : حالت ۲۴ ساعته   و   حالت تشخیص حرکت

۲۴ ساعته : به معنای تصویربرداری ۲۴ ساعته است. در این حالت ضبط تصویر هیچوقت متوقف نمیشود. و این یعنی تمام مدت در حال پر کردن فضای هارد است

حالت تشخیص حرکت : بهترین گزینه برای محیط های دارای ساعت کاری محدود است. مثلا شرکت هایی که دارای ساعت کاری ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر فعالیت می کنند، با این آپشن می توانند مقدار زیادی از فضای هارد خود را در ساعات تعطیلی شرکت که حرکتی مشاهده نمی شود ذخیره کنند.

کیفیت ذخیره سازی تصاویر

شاید خیلی موردی کاربردی نباشد اما برنامه ها و تنظیماتی برای کاهش کیفیت ذخیره سازی تصاویر دوربین مدار بسته وجود دارد که معمولا برای مکان های با حساسیت امنیتی کم استفاده میشود و باعث افزایش چشمگیر کمیت ضبط تصاویر میشود.

 فریم رِیت یا fps

به طور پیش فرض ویدیو ها با نرخ ۲۵ فریم بر ثانیه ضبط میشوند که به آن حالت زمان واقعی یا real time نیز گفته میشود اما برای داشتن تصاویر با کیفیت مناسب فریم ریت ۱۵ فریم در ثانیه نیز کیفیت ایده آلی به ما ارائه خواهد داد البته امکان از دسد دادن بعضی جزییات نیز وجود دارد که در محیط های با امنیت بالا توصیه نمیشود.در کل میتوان گفت تعداد فریم بیشتر مساوی با داده بیشتر و در نتیجه مساوی با زمان ذخیره سازی کمتر است.

رزولوشن ذخیره سازی تصاویر

رزولوشن تصاویر در میزان ذخیره سازی تاثیر بسیار زیادی دارد و میزان پیکسل در اینچ تصاویر هر چه بیشتر باشد میزان فضایی که از هارد دستگاه دی وی آر اشغال میکند افزایش میابد.به طور معمول رزولوشن تصاویر دوربین های مدار بسته بر روی ۳۵۲ * ۲۴۰ قرار میگیرد و این رزولوشن فقط برای ضبط تصاویر میباشد و نمایش آنلاین تصاویر با حداکثر کیفیت خواهد بود.

محاسبه میزان مصرف هارد دوربین مدار بسته

به طور کلی میتوان رویه ضبط تصاویر دوربین مدار بسته را با فرمولی خاص محاسبه نمود،  در یک روند متداول یک سیستم دوربین مداربسته به ازای هر دوربین در هر روز به طور میانگین شش گیگ از فضای ذخیره سازی را در حالت “تشخیص حرکت” به خود اختصاص می دهد. در حالت ذخیره سازی ۲۴ ساعته این مقدار به ۱۰ گیگ در هر دوربین در یک روز می رسد.

مثال:

تشخیص حرکت:

۴ دوربین و ۵۰۰ گیگ هارد درایو: ۶ گیگ * ۴دوربین= ۲۴ گیگ در روز =< تقریبا ۲۰ روز تصویر برداری

۲۴ ساعته:

۴ دوربین و ۵۰۰ گیگ هارد درایو: ۱۰ گیگ * ۴دوربین= ۵۰ گیگ در روز =< تقریبا ۱۲ روز تصویر برداری

2 thoughts on “میزان ضبط تصاویر دوربین مدار بسته بر روی هارد دستگاه DVR

  1. مهدی says:

    خیلی ممنون بابت توضیحات ساده و تخصصی در این مورد دقیقا پاسخ سوالی که در رابطه با هارد داشتم و مقدار ذخیره داشتم دریافت کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.