منظور از استاندارد IP 66 در دوربین مداربسته چیست ؟

بدنه دوربین های مداربسته از درجه مقاوت و استاندارهای متفاوتی برخوردار می باشندولی به طور کلی دوربین های مداربسته بولت (BULLET)  از مقاوت بدنه بالاتری به نسبت دوربین های مداربسته دام ( DOME ) برخودارمی باشند. عبارت IP در دوربین مداربسته، نشان دهنده مقاومت دستگاه ها و بدنه دوربین در برابر گرد و غبار (اجسام جامد) و مایعات می باشد. در ادامه این مقاله به معرفی استاندارد IP66 می پردازیم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره دوربین های مداربسته دام و بولت اینجا کلیک کنید :منظور از دوربین بالت (BULLET ) و دام (DOME ) چیست؟

استاندارد IP بدنه دوربین ها ی مداربسته چیست ؟

IP مخفف عبارت Ingress Protection می باشد، رقم اول نشان دهنده مقاومت در برابر گرد و غبار و رقم دوم، میزان مقاومت در برابر رطوبت می باشد.این استاندارد شامل دو حرف I-P و دو رقم در کنار آن است که درجه حفاظت محصولات را نشان می دهد. هرکدام از ارقام اول و دوم در این استاندارد دارای معنای خاصی می باشد که می توان از رتبه بندی این اعداد به میزان و نوع مقاومت دوربین پی برد.

معنی رقم اول

0- بدون حفاظت
1- محافظت در برابر لمس اتفاقی دست
2- حفاظت در برابر اجسام خارجی مانند انگشتان دست
3- محافظت در برابر برخورد با ابزار و سیم
4- محافظت در برابر برخورد با ابزار ، سیم و سیم‌های کوچک
5- محافظت محدود در برابر گرد و غبار
6- محافظت کامل در برابر گرد و غبار

معنی رقم دوم

0- بدون حفاظت
1- محافظت در برابر رطوبت باران
2- حفاظت در برابر اسپری مستقیم تا 15 درجه
3- حفاظت در برابر اسپری مستقیم تا 60 درجه
4- حفاظت در برابر اسپری از تمام جهات، محافظت محدود در برابر آب
5- محافظت از آب با فشار کم
6- محافظت از آب با فشار متوسط
7- محافظت در برابر غوطه وری در آب تا عمق 1.5 متری به مدت 30 دقیقه محافظت در برابر غوطه وری در آب به میزان بالاتر از 1.5 متر و زمان بیشتر از 30 دقیقه

استاندارد IP66 دوربین مداربسته

رقم اول بعد ازIP عدد 6 است که نشان  دهنده این می باشد که دوربین در برابر ورود گرد و غبار (جامدات) مقاوم می باشد و هیچ ماده جامدی نمی تواند وارد دوربین شود. رقم دوم که باز هم 6 می باشد نشان دهنده این است که در مقابل نفوذ آب مقاوم می باشد. بنابراین دوربین مداربسته با درجه استاندارد IP66 و حتی با قابلیت حفاظتی بالاتر چون : IP67 و IP68، گزینه ای مناسب برای نصب در شرایط آب و هوایی سخت می باشد. دوربین های مداربسته با درجه استاندارد IP  در برابر گرد و غبار، باران و برف، رطوبت و … مقاوم می باشند.

تفاوت بین water resistant ،waterproof، weatherproof  چیست؟

ابن اصطلاحات نشان دهنده نوع مقاوت دوربین ها درشرایط مختلف می باشد

 

 

نکاتی درباره درجه استاندارد دوربین های مداربسته 

  • برای نصب دوربین مداربسته در محیط‌ های بیرونی، باید از دوربین مداربسته با درجه استاندارد IP66 یا IP67 استفاده نمود. با استفاده از این درجه استاندارد دوربین‌ ها در برابر نفوذ گرد و غبار و آب مقاومت دارند و در شرایط مختلف آب و هوایی مورد استفاده قرار می گیرند.
  • دوربین مداربسته در محیط‌ های صنعتی نصب می شوند، باید دارای درجه  استاندارد  بدنه IP66 یا IP68 باشد. این دوربین‌ ها در برابر نفوذ گرد و غبار و آب مقاوم هستند و همچنین در برابر ضربه و فشار نیز مقاومت دارند.
  •  دوربین های مداربسته که در محیط‌ های مرطوب، مانند حمام و آشپزخانه نصب می شوند باید ازاستاندارد IP65 یا IP66 بهره مند باشند. این دوربین‌ها  در شرایط آب و هوای با  رطوبت بالا مورد استفاده قرار می گیرند.
  • ممکن است بعد از حروف نمایش داده شده پس از IP حروف دیگری نیز نوشته شده باشد که هر یک نشان دهنده مقاومت دوربین در مقابل عوامل محیطی  می‌باشد. به طور مثال حرف H مقاومت در دما‌های بالا، حرف S برای تجهیزات ثابت و ایستا در آزمایش مقاومت، حرف F به معنای مقاومت دوربین در برابر نفوذ روغن، حرف M مقاومت در برای تجهیزات متحرک در آزمایش مقاومت، و حرف W برای آب و هوا می‌باشد.
  • استاندارد IK استانداردی برای مقاومت در برابر ضربه های سخت می باشد و از سطح ۰ تا ۱۰+ درجه بندی می شود. استاندارد NEMA  وضعیت غوطه وری دوربین را در مایعات را  نشان می‌دهد و عددی که بعد از آن عدد اصلی نوشته می‌شود، نشان دهنده مدت زمان غوطه ور بودن دوربین در مایعاتی مانند  آب یا روغن می‌باشد.

دوربین Water resistant

این واژه به معنای مقاومت در برابر آب می باشد. این استاندارد بسته به فشار آب و حجم آب در درجات مختلفی وجود دارا. دوربین های که در برابر پرتاب آب و یا فشار بالامقاوم هستند باید دارای درجه IP بالاتر از دوربین های  باشند که تحت فشار آب پایین قرار می گیرد.

دوربین Waterproof

این عبارت نیز به عنوان ضد آب دوربین می باشد وقتی این عبارت را میبینید باید محفظه ای وجود داشته باشد که در برابر رطوبت مقاوم باشد. 

 

دوربین Weatherproof

اصطلاح Weatherproof در مواردی به کار می رود که دوربین در شرایط  آب و هوای سخت مقاومت دارد. 

 

کلام آخر :

میزان مقاومت بدنه دوربین های مداربسته در شرایط مختلف محیطی و آب و هوایی مانند باران و برف، گرد و غبار و رطوب یکی از مهمترین نکات در انتخاب دوربین مداربسته می باشد. و باید در زمان تهیه دوربین مداربسته به درجه استاندارد آن توجه کرد. از دیگر مواردی که در هنگام خرید دوربین مداربسته باید به آن توجه داشته باشید قابلیت دید در شب دوربین مداربسته، تکنولوژي WDR، قابلیت BLC ، قابلیت تشخیص حرکت یا MOTION DETECTION و … می باشد.

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره قابلیت دید در شب دوربین های مداربسته اینجا کلیک کنید :دید در شب در دوربین مدار بسته

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره قابلیت تشخیص حرکت MOTION DETECTION دوربین های مداربسته اینجا کلیک کنید :تشخیص حرکت دوربین مداربسته-motion detection

خرید دوربین مداربسته

جهت خرید دوربین های مداربسته AHD با درجه استاندارد IP66، دوربین های مداربسته تحت شبکه، بهترین دوربین های مداربسته، دوربین های مداربسته منازل مسکونی، دوربین ها ی مداربسته اسپید دام و …با شماره 02158731 تماس حاصل فرمائید.

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره بهترین دوربین های مداربسته اینجا کلیک کنید :بهترین دوربین مدار بسته

 

 

3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *