پروژکتور مادون قرمز دوربین مدار بسته

پروژکتور IR (مادون قرمز) دوربین مدار بسته نوعی از نورافکن می باشد که موجب روشنایی نامحسوس و خاص محیط میشود. این پروژکتورها محیط را با امواج الکترومغناطیس با طول موج ۸۵۰ نانومتر روشن می کنند. امواج مادون قرمز در گستره بینایی چشم انسان نیست، و فقط دوربین های مخصوص دید در شب این امواج را تشخیص میدهند. در نتیجه روشنایی تولید شده توسط پروژکتور های IR را انسان با چشم غیرمسلح تشخیص نمیدهد. کاربرد این نوع پروژکتور ها در تقویت دید در شب دوربین های مدار بسته می باشد.

 

پروژکتور IR (نورافکن مادون قرمز)مخصوص دید در شب دوربین های مداربسته :

امواج فروسرخ نوعی از امواج الکترومغناطیسی هستند که بعد از برخورد با جسم موجب گرم شدن آن می‌شود . این امواج دسته‌ای از پرتوهای نامرئی خورشید هستند. به همین سبب وقتی در مقابل نور خورشید قرار می‌گیریم احساس گرما می‌کنیم. این امواج دارای طول موج بیش تر از امواج مرئی و بسامد (فرکانس) کمتر از آن‌ها هستند. به همین دلیل در نمودار طیف الکترومغناطیس بعد از امواج مرئی قرار دارد. این امواج در نمودار بعد از رنگ قرمز در امواج مرئی، که کم‌ترین شکست را نسبت به بقیهٔ رنگ‌ها دارد قرار می‌گیرد. به همین سبب به آن‌ها امواج فروسرخ یا مادون قرمز می‌گویند. کسب اطلاعات بیشتر درباره امواج فروسرخ

از آنجاییکه طول موج این امواج در طیف بینایی چشم قرار ندارد. لذا از این نوع نور در ساخت پروژکتور های مادون قرمز استفاده می گردد. این نوع پرژکتورها جهت دید بهتر در تاریکی مورد استفاده می گیرد. زیرا با استفاده از دوربین ها می توان تاثیر این امواج بر روشنایی محیط را دید و بدون اینکه سایر موجودات واقع در آن محیط متوجه شوند محیط مذکور را روشن نمود.
اینگونه پروژکتور ها جهت کاربردهای گوناگون از جمله شکار ، پزشکی ، پلیسی و نظامی ، نجوم ، آزمونهای غیرمخرب ، آشکارساز شعله ، باستان‌شناسی و … مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین از مهمترین کاربرد های آن تقویت دید در شب دوربین های مداربسته می باشد. بهبود کیفیت تصاویر دوربین های ANPR (دوربین پلاک خوان) با استفاده از پروژکتورهای مادون قرمز صورت می پذیرد.
همچنین مدل های  DC این پروژکتورها قابلیت روشن شدن توسط برق ماشین و استفاده به عنوان نور نامرئی جهت شکار را نیز دارا می باشند. ( پروژکتور شکاری )
پروژکتور IR (مادون قرمز) در اندازه ها و توان های مختلف و همچنین دو نوع LED وSMD تولید شده اند. که با توجه به کاربردهای مختلف اندازه و توان آن انتخاب می گردد.

کاربرد این پروژکتورها در روشن کردن محیط یرای دوربین های مداربسته بدون استفاده از نور مرئی می باشد.از این پروژکتورها زمانی استفاده می شود که دوربین فاقد چراغ های مادون قرمز کافی باشد. این پروژکتورها دارای سنسور تشخیص نور می باشند، بطوریکه در زمان تاریک شدن و کم شدن نور، فعال شوند.

نحوه نصب نصب پروژکتورهای مادون قرمزچگونه میباشد؟

نصب این پروژکتورها کاملا مانندپروژکتهای ساده میباشد البته این پروژکتورها ممکن است دارای سنسور نور نیزباشند تا حین کم شدن نورفعال شوند.نصب این پروژکتورها در صورت ورود سنسور نور تنها محدود به رساندن برق خواهد بود.توجه داشته باشید که پروژکتورها معمولا باید زیر دوربین و در جهت دید دوربین مداربسته نصب شود. در صورت نصب پروژکتور روبروی دوربین مدار بسته احتمالا با مشکل خیرگی نور روبرو خواهید شد.

در ادامه معرفی پروژکتور (نورافکن) مادون قرمز یا IR خوب است بدانید که مدل های متنوع پروژکتور IR وجود دارند که هر کدام در اشکال و بردهای مختلف، برای منظور خاصی استفاده می شوند. همچنین در برخی مدل های این پروژکتور، نوعی سنسور قرار داده شده است. این سنسور با کمتر شدن نور محیط از حد عادی به LED های مادون قرمز دستور روشن شدن می دهد. البته تعدادLEDهایی که در ساختار نورافکن IR به کار رفته اند نیز بر عملکرد دستگاه تاثیر می گذارند. مثلا پروژکتوری با ۲۰۰ لامپ LED محیط را تا عمق ۱۵۰ متری روشن می کند در حالی که پروژکتور با ۵۰ لامپLED می توانند تا عمق۵۰ متر را پوشش دهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *