ویژگی های مهم دوربین مدار بسته مناسب در آسانسور

ویژگی های مهم دوربین مدار بسته مناسب در آسانسور

یکی از مهمترین مواردی که در هر مکان عمومی مدنظر قرار میگیرد امنیت است . اینقدر مسئله امنیت مهم است که شرکت های صنعتی بسیاری در سراسر دنیا تکنولوژی های متعددی را در زمینه بالابردن امنیت اماکن مختلف ابداع و تولید می نماید . یکی از این تکنولوژی ها که تقریبا در هر مکان عمومی وجود آن لازم است دوربین مداربسته می باشد که در هر مکانی اعم از فروشگاه ها – فرودگاه ها – پارکینگ ها و بسیاری از اماکن دیگر برای بالا بردن ضریب امنیت به سیستم های نظارت تصویری (دوربین مداربسته ) مجهز می شوند . اما یکی از مهمترین جاهایی که در هر بنایی باید مجهز به دوربین شود ورودی کلی ساختمان و آسانسور ها و ورودی طبقات می باشد .

دوربین مدار بسته آسانسور

اولین نکته مهم در مورد دوربین مدار بسته ای که مناسب آسانسور است داشتن عدسی استاندارد است که محیط داخلی آسانسور را به خوبی بتواند پوشش دهد . معمولا برای رسیدن به بالاترین بازده از عدسی واید که دارای تکنولوژی WDR است استفاده می گردد همچنین دوربین های مدار بسته سوزنی و مخفی هم در این مکان ها بسیار پر کاربرد است . این دوربین ها از این نظر که مخفی هستند امکان سرقت آن ها نیز تقریبا صفر است و در عین حال برای داخل آسانسور بسیار کاربردی هستند . از مهمترین مواردی که باید دوربین های مئار بسته داخل آسانسور داشته باشد اتصال بی سیم است زیرا اگر به صورت کابلی وصل شود ممکن است هنگام بالا و پایین رفتن کابین آسانسور با قطعی مواجه شود از این رو برای پیشگیری و برطرف کردن این مشکل یک فرستنده در زیر کابین آسانسور نصب میکنند و یک گیرنده DVR در طبقه پایین یا بالای ساختمان قرار میدهند بدین وسیله تا حد زیادی از ایجاد نویز جلوگیری میشود

مشخصات فنی دوربین مدار بسته در آسانسور

دوربین های داخل آسانسور باید از مشخصات فنی مناسبی برخوردار باشند، استفاده از دوربین های دید در شب با استفاده از مادون قرمز تاثیر چندانی در ارتقای کیفیت سیستم امنیتی آسانسور نخواهد داشت. اما لنز Wide می تواند میدان دید مناسبی را در اختیار مشتریان قرار دهد. میدان دید افقی و عمودی دوربین نصب شده در آسانسور باید به ترتیب ۸۵ و ۷۵ درجه در نظر گرفته شود تا بتوانیم تصویر مناسبی از درون آسانسور در اختیار داشته باشیم. بهتر است دوربین به گونه ای نصب شود که محور دید دوربین با خط افق زاویه ۴۵ درجه تشکیل دهد. بهره مندی از تکنولوژی WDR می تواند بسیار مفید فایده باشد چرا که ممکن است لنز دوربین در مقابل چراغ ها و منابع نور قرار گرفته و کارایی لازم را نداشته باشد.

منبع تغذیه دوربین مداربسته آسانسور

یکی از مهم ترین تجهیزات به کار رفته در نصب دوربین های مداربسته منبع تغذیه است , منبع تغذیه به جهت جلوگیری از اتصال مستقیم دوربین مداربسته به شبکه صورت می گیرد .دوربین های مداربسته هر یک دارای انواع مختلفی هستند از این رو منابع تغذیه هریک بر اساس ولتاژی که دارند متفاوت است و علاوه بر ولتاژ مقدار جریان عبوری هم در تعیین منبع تغذیه تاثیر دارد .خرید منبع تغذیه برای دوربین مداربسته آسانسور امری پیچیده نیست فقط هنگامی که منبع تغذیه برای یک یا چند دوربین مداربسته مورد استفاده قرار گیرد بایستی کاربر به این مساله توجه بیش تری داشته باشد

آیا می‌توان در آسانسور دوربین مداربسته نصب کرد

آسانسورها به دلیل نوع کاربرد ، خود همواره یکی از پر رفت و آمد‌ ترین مکان‌ های آپارتمان‌ها به شمار می‌روند ؛ از همین‌ رو در بسیاری از موارد مدیران ساختمان و حتی ساکنین ترجیح می‌دهند ، به‌ منظور افزایش امنیت ساکنین ، در آسانسور دوربین‌ مداربسته نصب شود. با توجه به ساختار متفاوت و تحرک فراوان آسانسور ، نصب دوربین در آن‌ ها با دشواری فراوانی همراه است ، به همین دلیل مهارت و تجربه بیشتری نیز می طلبد .

ویژگی های دوربین مدار بسته در آسانسور

  • عریض بودن لنز دوربین
  • مجهز بودن دوربین به سنسور WDR
  • شکل دوربین
  • نحوه انتقال دیتا

آیا نصب دوربین مداربسته منع قانونی دارد

با توجه به نقش بسیار مفیدی که دوربین‌های مداربسته در کاهش جرائم و افزایش ضریب امنیت محیط‌های مختلف دارند، نصب این دوربین‌ها نه ‌تنها منع قانونی ندارد بلکه از لحاظ قانونی، هر شخصی می‌تواند با رعایت چند قانون کوچک، به‌راحتی این دوربین‌ها را در مکان‌های موردنظر خود نصب کند.
طبق قانون اگر مایل باشید در ملک شخصی خود دوربین مداربسته نصب کنید، موظف هستید تمامی همسایگان یا افرادی که مرتبا در اطراف ساختمان در رفت‌وآمد هستند را از وجود دوربین مطلع سازید که این کار به‌راحتی با نصب یک یا چند تابلو کوچک امکان‌پذیر است.
همچنین نصب دوربین در مشاعات ساختمان‌های مسکونی مانند راه‌پله، حیاط یا پارکینگ، به تائید کتبی اعضای مجمع ساختمان نیازمند است؛ بنابراین تمامی مراحل تهیه و نصب دوربین‌های مداربسته باید زیر نظر مدیر ساختمان انجام گیرد و در واقع مدیر ساختمان باید با توجه به نیاز آپارتمان، تعداد و محل قرارگیری دوربین‌ها را تعیین کند. در این میان نصب دوربین در مکان‌هایی همچون داخل منزل یا اتاق‌ خواب افراد، که به آن‌ها محیط‌های شخصی اطلاق می‌شود، از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و بر اساس قوانین مربوطه، شخص یا افرادی که در آن محل رفت‌وآمد دارند یا زندگی می‌کنند، باید از این امر مطلع شوند و سپس برای نصب این دوربین‌ها مجوز رسمی تهیه گردد.
ناگفته نماند نصب دوربین مداربسته به‌طوری‌که سایر افراد حاضر در محل از وجود آن مطلع نگردند (مخفی باشد) تنها با کسب مجوز از مراجع قانونی مربوطه و در مدتی محدود امکان‌پذیر است و اگر به هر دلیلی این دوربین‌ها به‌صورت مخفی یا بدون مجوز نصب گردند، شخص خاطی تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد و مجازات خواهد شد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *