DNR در دوربین مدار بسته

یکی از دغدغه های کاربران دوربین های مداربسته داشتن تصاویربا کیفیت و بدون نویز می باشد.این مسئله در تصاویردوربین های مداربسته در شب  بیشتر نمود دارد زیرا به دلیل کم شدن نور محیط تصاویر از وضوح کمتری برخودار هستند و اگر نویزی در تصویر وجود داشته باشد بیشتر نشان داده می شود . قسمتی از مشکل وضوح تصاویر به وسیله LED های مادون قرمز برطرف می شود ولی همچنان دوربین ها ی مداربسته به دلیل دریافت نویز های دستگاه های اطرافشان و نویز های که توسط مدارهای داخلی خود دستگاه تولید می شود از کیفیت مطلوبی برخوردار نمی باشند.

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره LED های مادون قرمز اینجا کلیک کنید : انواع LED مادون قرمز دوربین مدار بسته

این امواج و نویز ها توسط سنسورهای داخلی دوربین دریافت باعث بی کیفیت شدن تصاویر و برفکی شدن آنها می شود . به همین دلیل شرکت های تولید کننده فناوری تولید کردند به نام DNR تا با استفاده از آن نویز تصاویر حذف شده و تصاویر با کیفیت بالاتری را از دوربین ها دریافت کنند.دراین مقاله قصد داریم به معرفی فناوری DNR و انواع آن بپردازیم . باما در ادامه این مطلب همراه باشید.

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره برطرف کردن نویز دوربین های مداربسته اینجا کلیک کنید :برطرف کردن نویز در دوربین مداربسته

جهت خواندن مطالب بیشتر سنسور های دوربین ها ی مداربسته اینجا کلیک کنید : سنسور دوربین مدار بسته

تکنولوژی DNR چیست و چه تاثیری در تصویر دوربین مداربسته دارد ؟

تـکنـولـوژی DNR یا Digital Noise Reduction در واقـع یک سیستم دیجیتالی نرم افزاری جهت کاهش نویز تصویر در دوربین های مداربسته می باشد . تکنولوژی DNR از طریق کاهش نویز فریم به فریم هر تصویر استفاده می کند. در این روش هر فریم تصویر با فریم بعدی مورد مقایسه قرار می گیرد و در هر نقطه از تصویر که با تصویر قبل متفاوت باشد ویا نا متعارف باشد را از بین می برد . نویزها انواع مختلف و منابع مـختلف دارند این سـیستم فـقط بـرای برطـرف کردن نویز S/N دوربین کاربرد دارد که این نویز اکتسابی نبوده و جز نویزهای داخلی هر مدل دوربینی می باشد.

انواع DNR در دورربین های مداربسته ؟

تکنولوژی DNR دارای دو نوع می باشد، 2D DNR و 3D DNR از انواع تکنولوژی DNR  می باشد.

2D DNR چیست؟

تکنولوژی 2D DNR نسل قدیمی تکنولوژی DNR می باشد که در این تکنولوژی فریم ها و تصاویر به صورت جداگانه پردازش می شوندو این دو تصویر با یکدیگر ادغام وترکیب شده و درنهایت یک تصویر با کیفیت  را ارائه می دهد.

3D DNR چیست؟

  تکنولوژی 3D DNR درواقع نوع پیشترفته تر تکنولوژی DNR می باشد. تکنولوژی 3D DNR نه تنها روش سنتی کاهش نویز فریم به فریم را انجام می‌دهد، بلکه کاهش نویز نقطه‌ای را نیز انجام می‌دهد . کاهش نویز نقطه‌ای هر پیکسل را با پیکسل کناریش مقایسه می‌کند و نویزهای ناخواسته پیدا شده داخل فریم را ازبین می‌برد. این تکنولوژی کل تصویر را پردازش کرده و عکسی باکیفیت و واضح را ارائه می‌دهد.

مزایای 3D DNR

  • 3D DNR سیگنال‌های واضح‌تری نسبت به DNR تولید می‌کند. این موضوع باعث می‌شود با صرفه‌جویی در فضای ذخیره‌سازی، مدت زمان بیشتری روی هارددیسک ذخیره شود.
  • دوربین‌هایی که از تکنولوژی 3D DNR استفاده می‌کنند، عکس‌های شفاف و واضح‌تری ارائه می‌کنند. که این باعث می‌شود تشخیص چهره دقیق ‌تر شود.
  • تکنولوژی 3D DNR با کاهش نویزها، حرکات اضافی ناشی از نویزها در تصویر را نیز کاهش داده که این موضوع باعث می‌شود دستگاه DVR بطور بسیار کارآمدتری از قابلیت MOTION DETECTION (تشخیص حرکت) را بخصوص در محیطی که نور کم است، استفاده کند.

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره دستگاه DVR اینجا کلیک کنید :انواع دستگاه DVR

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره قابلیت شخیص حرکت یا MOTION DETECTION اینجا کلیک کنید : تشخیص حرکت دوربین مداربسته-motion detection

انواع نویز

دو نوع نویز داخلی وجود دارد که روی کیفیت تصویر دوربین مدار بسته اثر می‌گذارند:

  • نویز نوع اول وقتی که سنسور CCD داغ می‌شود و یا توسط ذرات خاک درون دوربین مدار بسته تولید می‌شود. این نوع نویزها بطور تصادفی رخ داده و هیچ رابطه‌ای با پیکسل‌های تصویر اطرافش ندارد و بطور پیوسته به‌شکل نقاط سیاه و سفید در تصویر ضبط شده ظاهر می‌شوند.
  • نویز نوع دوم توسط یک تداخل تصادفی که ریشه در حرکت الکتریسیته در مدارهای دوربین مدار بسته دارد، رخ می‌دهد. این نویز باعث می‌شود رنگ پیکسل‌های تصویر ضبط شده کمی با رنگ تصویر محیط واقعی متفاوت باشد و باعث می‌شود تصویر ضبط ش نویزها معمولا در نور کم به صورت نقاط سفید رنگ بسیار زیاد در تصویر ظاهر می شوند که این نقاط توسط تکنولوژی DNR کاسته می شود. این کاهش نویز همچنین تمایز میان حرکت و نویز تصویر را در حالت ضبط بر اساس حرکت بالا برده و عملکرد سیستم را موثر تر می نماید. همچنین تصاویر با نویز کمتر به فضای ذخیره سازی کمتری نیاز دارند. همچنین با داشتن این تکنولوژی هزینه کمتری برای نور پردازی محل مورد نظر مورد نیاز می باشد.

کلام آخر:

تکنولوژی DNR در حال حاضر در تمامی دوربین های مداربسته AHD و دوربین های مداربسته تحت شبکه ( IP  ) مورد استفاده قرار می گیرد که باعث می شود تصاویر تولید شده دوربین ها از کیفیت مطلوب تری برخوردار باشند که در بحث نظارت هر چه بهتر دوربین های مداربسته بسیار با اهمیت می باشد . باید توجه داشته باشید که دوربین های مداربسته ای که استفاده می کنید در محیط های تاریک یا در هنگام شب مورد استفاده قرار می گیرد حتما از قابلیت های پیشترفته دید در شب و کاهش نویز تصویر برخوردار باشد تا تصاویر دریافتی دوربین در تاریکی شب از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا بتوان به راحتی تصاویر را مورد بررسی قرار داد.

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره قابلیت دید در شب دوربین ها ی مداربسته اینجا کلیک کنید : دید در شب در دوربین مدار بسته

خرید دوربین مداربسته با تکنولوژی DNR 

جهت خرید انواع دوربین های مداربسته منازل مسکونی، بهترین دوربین های مداربسته، دوربین ها ی مداربسته اسپید دام، فروش عمده دوربین های مداربسته و …با شماره 02158731 تماس حاصل فرمائید.

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره بهترین دوربین های مداربسته اینجا کلیک کنید : بهترین دوربین مدار بسته

جهت خواندن مطالب بیشتر درباره دوربین های مداربسته اسپید دام اینجا کلیک کنید : دوربین مداربسته اسپید دام (Speed Dome)چیست ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *